HDD'nin yanına SSD takmak

deGGa

Kilopat
Arkadaşlar yakın bir zamanda Samsung 860 Evo almayı düşünüyorum. Klonlama yapacaktım fakat çoğu arkadaş temiz kurulum önerdi. Ben de tamam dedim. Aklıma takılan şunlar;
  1. Şimdi aldığımda HDD disk 0'da SSD ise disk 1'de olacak.
  2. Ben Windows 10 USB'sini kasaya takıp SSD'ye Windows kuracağım. Ve HDD'deki C sürücüsü bölümünü biçimlendireceğim.
  3. Ardından Windows 10'da tüm bu driver, Steam uygulamalarını yükleyip sonra Samsung firmware güncellemesi yapacağım.
Peki benim burada yaptığım bir hata olacak mı? Bu şekilde mi kurmalıyım? Öneriniz var mı?

Nacizane önerilerim:

1) klonlama yapabilirsiniz, bir zararı olmaz. CloneZilla ile kolayca HDD'yi SSD'ye aktarabilirsiniz.
2) Bağlanma sıraları önemli değildir. Önemli olan anakartın ikisini de doğru görmesi. Yazılımsal olarak hangisinin öncelikli olduğunu siz, Windows'u kurarken belirleyeceksiniz zaten.
3) Temiz kurulum olsun diyorsanız da;
A) SSD'ye yeni Windows kurmadan önce HDD'de Windows'a dair hiç bir şey kalmamalı, buna boot sector ve varsa EFI sector de dahil.

B) Yedek alacak ayrıca bir depolama alanınız yoksa ve dosyalarınızı yedeklemek isterseniz de, SSD'yi takmadan önce Yönetici'den disk küçültme yapıp mevcut HDD'nizde bos yer açın, sonra orada yeni bir birim oluşturun. Daha sonra SSD'yi takıp Windows kurarken de o bölüm hariç HDD'deki diğer bütün bölümleri silin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı