HDD'siz Monster laptop almak

oliber

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Monster'dan bilgisayar almayı düşünüyorum ve bilgisayarda HDD yok. SSD var 256 GB SSDne kadar iyidir? Ve Monster'dan notebook alanlar görüşlerini yazabilirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
İmzamdaki cihazı HDD siz sadece SSD olarak aldım. SSD en kaliteli olanı seçtim PC nin güç düğmesine bastıktan 7 sn sonra masaüstüne geliyor. Her şey hazır halde fişek gibi.

Merhaba arkadaşlar Monster'dan bilgisayar almayı düşünüyorum ve bilgisayarda HDD yok. SSD var 256 GB SSDne kadar iyidir? Ve Monster'dan notebook alanlar görüşlerini yazabilirler mi?

SSD olması güzel bir ayrıntı, ama kullanımınıza göre depolama alanı yeter mi orasını bilemem, eğer Laptop'ı alacaksanız taşınabilir ayrı bir HDD alabilirsiniz, ama kesinlikle SSD'siz Laptop almayın alacaksınız (yani depolama alanı için SSD'yi görmezden gelmeyin).

SSDnin vereceği performans iyidir de 256gb depolamanın yeterli olacağını sanmıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Monster'ın sitesinde laptop alırken özelleştir diye bir yer vardı oradan hard disk seçebilirsin en fazla 200-300 lira fazlaya gelir.

Yazılanlara katılıyorum. 500GB olmasına rağmen yetmiyor bana. 100GB boş yer olsa bile 60GB lik oyun kurulmuyor. Çünkü oyun kurulum dosyası zaten 60GB bir de kurarken dizine çıkartıyor 120GB oluyor. 100'ü geçince hata veriyor. Mecbur taşınabilir 1TB HDD aldım ben o şekilde kullanıyorum.

Yazılanlara katılıyorum. 500GB olmasına rağmen yetmiyor bana. 100GB boş yer olsa bile 60GB lik oyun kurulmuyor. Çünkü oyun kurulum dosyası zaten 60GB bir de kurarken dizine çıkartıyor 120GB oluyor. 100'ü geçince hata veriyor. Mecbur taşınabilir 1TB HDD aldım ben o şekilde kullanıyorum.

Aynen, o çok değişik bir durum, dosyaları extract ederken boyut ikiye katlandığı için (hem sıkıştırılmış haldeki dosya hem de çıkartılan dosyalar) boyut iki katına çıkıyor, öyle bir durumda dosyaları tek tek çıkartıp, sıkıştırılmış dosyanın içinden çıkarılan dosyayı silmek gerekiyor ve zaten diskleri o kadar doldurmakta çok sağlıklı değil.

@kayajdm Steam'dan falan indirilirken ayrı dosya inmiyor sanırım o şekilde olur fakat ISO dosyası ile oyun yüklerken dosyaları tek tek silmenin imkanı yok çünkü sanal disk ile kalıbı açıyoruz. Tek yolu ISO dosyası harici bir diskte olacak o şekilde açılıp dahili diske çıkartılacak. Bunun kötü yanı da kurulum %99 da diyelim hafif bir sarsıntı ile USB bağlantısı kesilirse baş ağırtır :)

@kayajdm Steam'dan falan indirilirken ayrı dosya inmiyor sanırım o şekilde olur fakat ISO dosyası ile oyun yüklerken dosyaları tek tek silmenin imkanı yok çünkü sanal disk ile kalıbı açıyoruz. Tek yolu ISO dosyası harici bir diskte olacak o şekilde açılıp dahili diske çıkartılacak. Bunun kötü yanı da kurulum %99 da diyelim hafif bir sarsıntı ile USB bağlantısı kesilirse baş ağırtır :)

WinRAR gibi yazılımlarla silinebilir aslında ama yine de her türlü istinai bir durum, sonuçta setup'ı run ettiğiniz de setup çalıştırılabilir dosyası, gerekli dosyaları kontrol ediyor (oyun için), yoksa yine ayrı ayrı kullanılabilir dosyalar da WinRAR ile silebiliriz (örneğin bir RAR dosyasında birden fazla program dosyası gibi, AIDA64setup.exe, CoreTemp.exe gibi), ayrıca setup dosyalarını saklamak isteyebiliriz. Steam'de setup dosyalarını indirip sonradan arka planda kurulum işlemlerini gerçekleştiriyor ve setup dosyalarını sonra siliyor diye biliyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı