HDD'yi SSD ile değiştirmek

Teknococuk2

Kilopat
Daha fazla  
9 yıllık Exper masaüstü bilgisayarı kullanıyorum. Bir süredir aşağıda fotoğrafını gördüğüm hataları alıyorum. PC kapattıktan sonra açılmamaya başladı. Durmadan başlangıç onarıma falan giriyor. Sanırım HDD bozuluyor yenisini alıp kurtulmak istiyordum ama SSD alabileceğimi söylediler.
Harici 1TB disk de kullandığım için kapasitesi az olabilir.
Anakart modelini ve gözüme uygun gelen SSD modelini ekledim. Başka bilgi gerekirse ekleyebilirim. Bilgisayar ve donanımlarından fazla anlamıyorum. Acilen bilgisayarı düzeltmem lazım bilgisayar yarım saat bir saat açılmamaya başladı.

Öncelikle sorun harddiskte mi?
SSD almam HDD almama göre fark yaratır mı? Bilgisayar eski olduğu için soruyorum.
Bu SSD bilgisayarıma uyumlu mu? Kasayı açıp HDD çıkarıp HDD'nin kablosuna direkt bu SSD'yi takabilir miyim?
Eğer uygun değilse almam gereken modelleri yazar mısınız?
Ve hiçbir şekilde SSD kullanamıyorsam eskisinin yerine HDD modeli yazar mısınız? 300GB idi eskisi.

SanDisk SSD Plus 120GB 530MB-310MB/s Sata 3 2.5” SSD (SDSSDA-120G-G27)

1614367462554.png

1614367646527.png

1614367594218.png

1614366895593.png

1614366927555.png

1614366954874.png

Dosya Ekleri

• 1614367085033.png
    1614367085033.png
    25,1 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
HD Tune 5.75 sürümünü indirip oradaki S.M.A.R.T. verilerini paylaşıp quick scan tiki kapalıyken error scan yapıp sonuçları bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu arada paylaştığınız görsellerden birinde de S.M.A.R.T. değerlerinin kötü durumda olduğu belirtilmiş. Sorununuzu yeni bir depolama birimi alarak çözeceksiniz. Alacağınız SSD kronik sorunlu bir model ama bunu unutmayın.

CrystalDiskInfo ile sağlığa bakın. Sağlığı kötü ise o SSD alınabilir. Yanınada 500GB HDD isterseniz alırsınız.

1)Çok daha hızlı açılır(Windows ve uygulamalar).
2)Evet uyumlu, kabloyu ondan ona takacaksınız.

HD Tune 5.75 sürümünü indirip oradaki S.M.A.R.T. verilerini paylaşıp quick scan tiki kapalıyken error scan yapıp sonuçları bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu arada paylaştığınız görsellerden birinde de S.M.A.R.T. değerlerinin kötü durumda olduğu belirtilmiş. Sorununuzu yeni bir depolama birimi alarak çözeceksiniz. Alacağınız SSD kronik sorunlu bir model ama bunu unutmayın.
Pek bilgim yok en çok satanlarda ve bilindik marka diye seçmiştim. Hepsiburada'dan uyumlu bir model tavsiyesi verir misiniz bunun kronik sorunu varsa. İstediğiniz sonucu birazdan ekleyeceğim.

Aşağıdaki liste dışından bir SSD almaya çalışın. Yine de emin olamazsanız bütçenizi belirtip yeni bir konu açabilirsiniz.

@Enes3078 Yeni konu açamam bu gönderide derdimi sorumu anlattım.
Smart dediğiniz ne anlamadım. Benchmark'da start deyince bu hatayı veriyor. Error Scan da böyle kaldı.
1614375217205.png
1614375039779.png

1614370319485.png

1614375119231.png

Diskin içinde ne var ne yoksa alıp depolayın. Onlarca hatalı sektör var ve S.M.A.R.T. verileri felaket. Hemen verilerinizi yedekleyin yoksa o verilere ulaşmanız zor olur, benden demesi.

Diskin içinde ne var ne yoksa alıp depolayın. Onlarca hatalı sektör var ve S.M.A.R.T. verileri felaket. Hemen verilerinizi yedekleyin yoksa o verilere ulaşmanız zor olur, benden demesi.
Zaten diskte bir şey yok taşınabilir 1TB diskimde tutuyordum önceden de bugün format attım düzelir diye ama anladım ki değiştirmem gerekiyor.
SSD 120GB bunlardan hangisini alacağıma karar veremedim bana bilindik gelen markalar sizin sorunlu modeller listenizde yer alıyor.
Bir de bağlantı tipi Sata 3 yazıyor benim anakartım buna uygun mu ?

İlla Hepsiburada üzerinden alacağım diyorsanız aşağıdaki SSD disklerden birini alın derim. Patriot tavsiyemdir.

SATA girişi her anakartta aynıdır sadece veri aktarım hızları farklıdır. SATA II olan anakarta SATA III olan bir cihazı takmanız sorun çıkartmaz sadece SATA III'ün hızları yerine SATA II'nin hız sınırını alırsınız o kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı