Rehber Alınmaması gereken SSD modelleri

Merhaba arkadaşlar, bu konuda alınmaması gerektiğini düşündüğüm SSD'leri derleyeceğim. Kalitesiz veya sorunlu modeller bulunuyor listede. Bu ne alaka diyeceğiniz modeller de var ama hepsinin izahı var.

Önemli not: Bu listeden herhangi bir SSD'yi kullanıp sorun yaşamamanız bu SSD'nin sorunsuz olduğu anlamına gelmiyor.
Önemli not 2: Sağlık düşmesini alınmaması için bir mazeret olarak eklemedim, eklemeye değer olduğunu da düşünmüyorum.
Çoğu SSD'de sağlık değeri yapılan yazmaya oranla düşüyor, bu yüzden çok kullanılan bir SSD'nin sözde sağlığı düştü diye sorunlu denmesini doğru bulmuyorum. Eğer gerçekten güvenilir sağlık ölçüm yöntemleri kullanılıyorsa başka. Ama çoğu SSD'de durum böyle.
Technopat YouTube kanalındaki "Ne kadar dayanacak?" videolarından da pek bir anlam ifade etmediğini anladık.

• SanDisk SSD Plus​

SSD PLUS.png

Burada tüm sebepleriyle detaylıca açıklamıştım. Tekrar sıralamak gerekirse;
• Sistemde donma ve takılmalar
• 2D olması
• Düşük hızlar

• Team GX1​

gx1.png

• Düşük hızlar
• Firmware yüklenememesi

• Kingston A400​

a400.png

• Düşük hızlar
• 2D olması
Kingston bu modelde genel bir problem olduğunu kabullenmiş gibi, garanti konusunda hiç sıkıntı çıkarmıyorlarmış.

• Crucial BX500​

bx500.png

• Isınma sorunu
• Düşük ve kararsız hızlar
Bu sorunlar revize edilmiş versiyonda çıkmıyor. Ama riske girmemekte fayda var.

• Samsung 860-870 QVO​

870qvo.png

Durun! Yapmayın etmeyin, linçlemeyin. Bu SSD'nin bu konuda yer almasının sebebi, amacı dışında kullanılmasını ve önerilmesini engellemek istemem.
Öncelikle Samsung, QVO serisini depolama amaçlı bir çözüm olarak üretiyor. Ve bu yüzden de QVO serisinde QLC bellekler kullanıyor.
Pardon, 4-bit MLC demeliydim 🤭 Yavaş, ama daha fazla depolama alanı gibi avantajları var bu QLC belleklerin. İşte bu SSD'yi buraya eklememin sebebi de bu, amacı dışında önerilmesi.

Gidip işletim sistemi kuracak adama sırf Samsung ve ucuz diye bu modeli önerenleri görüyorum, yapmayın. Samsung diye işletim sistemi kurup kullanmak için alanları görüyorum, yapmayın. Sonra hızlarınız 80 MB/s olduğunda üzülürsünüz. Günlük kullanım için üretilmiş bir SSD değil, amacı doğrultusunda kullanılacaksa alınabilecek bir ürün tabii ki.

• Adata SU630​

su630.png

• Düşük hızlar
• Yüksek sıcaklıklarda çalışması
• Donma ve kilitlenmelere sebep olması
• Mavi ekran hatalarına sebep olması
• QLC bellek kullanması (işletim sistemi kurmak için uygun değil)

• Adata SU650​

su650.png

• Donma sorunları
• Düşük hız
• Isınma sorunu

• James Donkey JD​

jd.png

Bu SSD'nin düşük hız, donma veya ısınma gibi sorunlarının yanı sıra, uyumsuzluk sorunları da bulunuyor. Sıklıkla BIOS'ta veya Windows'ta SSD algılanmıyor.

• WD Green​

wd green.png

Burada detaylıca neden alınmaması gerektiğini anlattım.
• 2D olması
• Isınma sorunları
• Düşük hızlar
Bu sorunlar M.2 SATA veya SATA arabirimi fark etmeksizin yaşanabiliyor.

• Hi-Level Ultra​

ultra.png

• Düşük hız
• Donma ve takılma

• Toshiba TR200/Kioxia Exceria​

exceria.png

TR2002.png

Düşük hız sorunu var genel olarak. Phison S11'in enerji tüketimi amacıyla sanırım biraz kırpılmış bir modeli olan Phison S11T kontrolcüyü kullanıyor, bundan kaynaklı olması muhtemel.

• HyperX Fury 3D​

hyperx fury 3d.png

• Düşük hız
• Isınma
Bunun yanı sıra bir aralar bu model HyperX Fury 3D etiketiyle Kingston A400 olarak satılmış sanırım. Bulaşmanızı tavsiye etmem bu yüzden.
Aslında eklemek istediğim birkaç model daha var ama pek yeterli kanıt bulamadım diyeyim. Ama kalitesiz olduklarından eminim. Alpin ve Turbox SSD'yi örnek verebilirim. Neyse, konu bu kadardı. Umarım yardımcı olmuştur. Düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi konu altında belirtebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar, bu konuda alınmaması gerektiğini düşündüğüm SSD'leri derleyeceğim. Kalitesiz veya sorunlu modeller bulunuyor listede. Bu ne alaka diyeceğiniz modeller de var ama hepsinin izahı var.

Önemli not: Bu listeden herhangi bir SSD'yi kullanıp sorun yaşamamanız bu SSD'nin sorunsuz olduğu anlamına gelmiyor.
Önemli not 2: Sağlık düşmesini alınmaması için bir mazeret olarak eklemedim, eklemeye değer olduğunu da düşünmüyorum.
Çoğu SSD'de sağlık değeri yapılan yazmaya oranla düşüyor, bu yüzden çok kullanılan bir SSD'nin sözde sağlığı düştü diye sorunlu denmesini doğru bulmuyorum. Eğer gerçekten güvenilir sağlık ölçüm yöntemleri kullanılıyorsa başka. Ama çoğu SSD'de durum böyle.
Technopat YouTube kanalındaki "Ne kadar dayanacak?" videolarından da pek bir anlam ifade etmediğini anladık.

• SanDisk SSD Plus​

Eki Görüntüle 865210
Burada tüm sebepleriyle detaylıca açıklamıştım. Tekrar sıralamak gerekirse;
• 2D olması
• Düşük hızlar

• Team GX1​

Eki Görüntüle 865211
• Düşük hızlar
• Firmware yüklenememesi

• Kingston A400​

Eki Görüntüle 865219
• Düşük hızlar
• 2D olması
Kingston bu modelde genel bir problem olduğunu kabullenmiş gibi, garanti konusunda hiç sıkıntı çıkarmıyorlarmış.

• Crucial BX500​

Eki Görüntüle 865224
• Isınma sorunu
• Düşük ve kararsız hızlar
Bu sorun bazı kullanıcılarda çıkmıyor, ısınma sorununa bağlı olarak hızlar da düşüyor. Isınma olmadığı takdirde iyi sayılabilecek değerler verebilen bir SSD, ama şahsen önermem.

• Samsung 860-870 QVO​

Eki Görüntüle 865231
Durun! Yapmayın etmeyin, linçlemeyin. Bu SSD'nin bu konuda yer almasının sebebi, amacı dışında kullanılmasını ve önerilmesini engellemek istemem.
Öncelikle Samsung, QVO serisini depolama amaçlı bir çözüm olarak üretiyor. Ve bu yüzden de QVO serisinde QLC bellekler kullanıyor.
Pardon, 4-Bit MLC demeliydim 🤭 Yavaş, ama daha fazla depolama alanı gibi avantajları var bu QLC belleklerin. İşte bu SSD'yi buraya eklememin sebebi de bu, amacı dışında önerilmesi.

Gidip işletim sistemi kuracak adama sırf Samsung ve ucuz diye bu modeli önerenleri görüyorum, yapmayın. Samsung diye işletim sistemi kurup kullanmak için alanları görüyorum, yapmayın. Sonra hızlarınız 80 MB/s olduğunda üzülürsünüz. Günlük kullanım için üretilmiş bir SSD değil, amacı doğrultusunda kullanılacaksa alınabilecek bir ürün tabii ki.

• Adata SU630​

Eki Görüntüle 865330
• Düşük hızlar
• Yüksek sıcaklıklarda çalışması
• Donma ve kilitlenmelere sebep olması
• Mavi ekran hatalarına sebep olması
• QLC bellek kullanması (işletim sistemi kurmak için uygun değil)

• Adata SU650​

Eki Görüntüle 865364
• Donma sorunları
• Düşük hız
• Isınma sorunu

• James Donkey JD​

Eki Görüntüle 865496
Bu SSD'nin düşük hız, donma veya ısınma gibi sorunlarının yanı sıra, uyumsuzluk sorunları da bulunuyor. Sıklıkla BIOS'ta veya Windows'ta SSD algılanmıyor.

• WD Green​

Eki Görüntüle 865519
Burada detaylıca neden alınmaması gerektiğini anlattım.
• 2D olması
• Isınma sorunları
• Düşük hızlar
Bu sorunlar M.2 SATA veya SATA arabirimi fark etmeksizin yaşanabiliyor.

• Hi-Level Ultra​

Eki Görüntüle 865560
• Düşük hız
• Donma ve takılma

• Toshiba TR200/Kioxia Exceria​

Eki Görüntüle 865663
Eki Görüntüle 865672
Düşük hız sorunu var genel olarak. Phison S11'in enerji tüketimi amacıyla sanırım biraz kırpılmış bir modeli olan Phison S11T kontrolcüyü kullanıyor, bundan kaynaklı olması muhtemel.

• HyperX Fury 3D​

Eki Görüntüle 865692
• Düşük hız
• Isınma
Bunun yanı sıra bir aralar bu model HyperX Fury 3D etiketiyle Kingston A400 olarak satılmış sanırım. Bulaşmanızı tavsiye etmem bu yüzden.
Aslında eklemek istediğim birkaç model daha var ama pek yeterli kanıt bulamadım diyeyim. Ama kalitesiz olduklarından eminim. Alpin ve Turbox SSD'yi örnek verebilirim. Neyse, konu bu kadardı. Umarım yardımcı olmuştur. Düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi konu altında belirtebilirsiniz.

Hocam biraz daha uzun yazsaydınız, okumaktan vazgeçecektim.

Alınacak SSD kalmadı. :D

Ve daha nicesi.

Crucial için iki adet model bulunuyor:
Birisi revize olan model diğeri ise eski model.
Keşke bunu belirtseydiniz çünkü sıkıntısız kullananlarda mevcut.

Yani yine de kumar oynamaya gerek yok Patriot al geç.

Yeni konular

Geri
Yukarı