Rehber HDMI 2.1’ler Arızalı mı?

Bu iddiayı/haberi ilk Linus’tan (Linus Tech Tips) gördüm.
Video da burada:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biraz araştırdıktan sonra bunun gerçek olabileceğini düşündüm.
Daha sonra da şu videoyu izledim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu video da bizlere şunları kaynak gösteriyor:

Anladığım kadarıyla sorun Denon, Yamaha, ve Marantz üreticilerinin Panasonic'in hatalı bir HDMI 2.1 yongasını kullanıyor olması.
Öncelikle sorunun kaynağı Panasonic olarak gösteriliyor.
“Panasonic. They developed the HDMI 2.1 chipset used in many amps, from Onkyo, Panasonic, Pioneer, Sony, Marantz, Denon, Yamaha & Co. And, possible Samsung TVs. “
Çeviri:
Panasonic, çoğu Onkyo Pioneer, Sony, Marantz, Denon, Yamaha&Co amfilerde ve belki de bazı Samsung TV’lerde kullanılan HDMI 2.1 yongasını üretti.
Verdiğim kaynakta şöyle bir ifade var:
“Connect the Xbox Series X, NVIDIA RTX30xx directly to a HDMI 2.1 capable TV and you will be fine, connect it through a current generation HDMI 2.1 AV receiver or other “switcher” and you will (probably) GET'a Black screen. The problem occurs mainly in 4K 120Hz mode and especially with HDR.”
Kısacası Xbox Series X, NVIDIA RTX30xx kartınızı veya PS 5 konsolunuzu doğrudan televizyonunuza takmayı denerseniz bir sorun olmayacaktır ama AV (Amfi) aracılığıyla görüntü almaya çalışırsanız siyah bir ekranla karşılaşabilirsiniz.
Yani burada sorun HDMI 2.1 değil, sorun AV alıcısı içindeki Panasonic yonga seti.
“Görünüşe göre Panasonic yonga setinde soruna yol açan FRL ve DSC'nin (Veri Akışı Sıkıştırma) bir kombinasyonu. C't makalesine göre, bu tür cihazlar için bir donanım yazılımı güncellemesi mümkün değildir. Microsoft sorunun farkındadır, ancak Seri konsolların ilk grubu sonlandırılmış donanım kullanıyor. C't, test için aldıkları önizleme modelini değil, bir peraken de örneğini kullanarak tekrar test edecek.”
Google çeviri ile çevirdim bu kısmı. 😊
Bir testin görüntüleri:
Adım 1: 4K 60Hz sorun çıkarmıyor görüldüğü gibi.

1610482398778.png

Adım 2: 4K 120Hz ayarını seçiyoruz.

Resim ekleniyor...

Adım 3: Boş boş ekrana bakıyoruz çünkü hata aldık.

1610482398859.png

Video:

Denon & Marantz’ın yanıtı:
In a statement to Forbes, Sound United (Marantz, Denon) acknowledged the issue and added that it will offer a permanent solution at a later date.

Forbes'e yaptığı açıklamada, Sound United (Marantz, Denon) sorunu kabullendi ve ileriki tarihlerde sorunu çözeceğini ekledi.

The HDMI 2.0 System'in the receivers work as intended. The reason why it affects only HDMI 2.1 is that HDMI 2.1 is based on a New signalling System called FRL (Fixed Rate Link) that enables higher bandwidth (compared to HDMI 2.0's TMDS signalling system).

Alıcılardaki HDMI 2.0 sistemi amaçlandığı gibi çalışır. Yalnızca HDMI 2.1'i etkilemesinin nedeni, HDMI 2.1'in daha yüksek bant genişliği sağlayan (HDMI 2.0'ın TMDS sinyalizasyon sistemine kıyasla) FRL (Sabit Hız Bağlantısı) adı verilen yeni bir sinyalizasyon sistemine dayanmasıdır.

Çözüm yolları:​

Aygıtınızı direkt olarak televizyona bağlayabilirsiniz.
Eğer AV (Amfi) kullanmaktaki amacınız ses almaksa önce bir HDMI 2.1 ile doğrudan televizyona bağlayıp AV (Amfi) ile başka bir HDMI kablosu kullanarak ARC özelliği ile televizyondan sesi gönderebilirsiniz.
Anlamayanlar için bir görsel bırakayım.

1610482548719.png

Diğer çözüm yolu da 4K 60Hz kullanabilirsiniz.

Tekrardan hatırlatmak istiyorum, sorun AV'ların Panasonic'in hatalı bir yongasını kullanması.

Yanlışım veya eksiğim varsa tamamlar veya düzeltirsiniz, iyi geceler...

Açıkçası 4K 120Hz içerik izleyebileceğim ya da oyun oynayabileceğim bir televizyonum olmadığından gülüp geçmekten başka çarem yok :D.
Konuyu yazan benim, benim de imkanım yok. :)

Sırf bir şeye ulaşamayacağız diye onu araştırmayacak değiliz. :)

Ama sıkıntılı değil HDMI 2.1.

Sıkıntılı HDMI 2.1 değil, sorun Panasonic'in hatalı bir yongası.

Yeni konular

Geri
Yukarı