HDMI ile 2K 144Hz alamıyorum

xClaush

Hectopat
Elimde bu monitör var.
Monitörle birlikte gelen HDMI kablosunu monitörün HDMI 2 yazan kısmına taktım ve 5700 XT ekran kartımın boş HDMI çıkışına da kabloyu bağladım. Test etmek için oyuna girdiğimde 1440P'de aldığım FPS en fazla 120 oluyor. Sebebi nedir? Buradaki tabloda HDMI 2.0'ın 144Hz desteklediği yazıyor.

Dalga geçer gibi yorum yapmanıza gerek yok. HDMI 1.4 ve 2.0 girişleri var monitörümde. Kullanım kitabında HDMI 2'nin 2560x1440'da 144Hz desteklediği yazıyor.

Boş yorum yapmamanızı rica edeceğim.

R5 3600 kullanıyorum. Sorun çıkaracağını sanmam ama nereden kontrol edebilirim?
Not: Reddit konularında sorun çıkartmayacağı yazıyor.

Böyle bir şey de söz konusu değil. Monitörle birlikte gelen kabloyu kullanıyorum belki o yetersiz olabilir ama monitörümde HDMI 2 girişi var.
Komik. Yardımcı olmaya çalışıyorum. Kablolar da bant genişliğine göre farklılık gösterir. Monitör ve ekran kartı desteklese bile kablonun bant genişliği yetersizse 144 Hz kullanamazsın. HDMI 2.0 kablolar daha pahalı olduğu için kutu içerisine HDMI 1.4 kablo koyabiliyor üreticiler, ve kullanım kılavuzunda HDMI 2.0 kablonun 2K 144 Hz desteklediğini yazması kablonuzun HDMI 2.0 olduğu anlamına gelmiyor. Birazcık araştırsanız ve iyi okusanız mesajımı siz de çözebilirdiniz. İyi günler.

Bende 144 Hz 1080P monitör var kutudan çıkan high Speed HDMI kablosu ile RX 470 ekran kartımla 144 Hz kullanıyordum sonra Radeon HD 6570 eski bir ekran kartı taktım aynı kablo ile bu sefer 60 Hz'yi geçmiyordu ekran. Şidmi NVIDIA GTX 745 var 120 Hz'yi geçmiyor aynı kablo ile. Ekran kartı desteğinden dolayı mıdır?

Monitörle gelen kablolar genelde v1.4 olur. HDMI ile 144 almaya çalışmak yerine kaliteli bi DisplayPort kablosu alıp hiç uğraşmasanız daha iyi olur. Hatta durun link vereyim size:

Kendi bilgisayarımda da aynı durumu yaşamıştım. 2K 120hz olarak 1 hafta idare ettim ve bu kabloyu aldım. Dediğiniz gibi FreeSync ile beraber 144hz kullanamazken kabloyu değiştirmemle beraber 144hz ve G-Sync bile açabildim. Her ihtimale karşı monitörünüzün OSB ayar menüsünden 144hz seçeneğinin ve Freesync seçeneğinin açık olduğundan emin olarak tekrar kontrol edin. Olmazsa tercihinize bağlı olarak HDMI 2.0 ya da DisplayPort kablo alırsınız.
Aynı şeyi anlatmaya çalışıyorum ancak boş yapıyor oluyorum. DP almak da mantıklı, hangisi daha ucuzsa o tercih edilebilir.

Bende 144 Hz 1080P monitör var kutudan çıkan high Speed HDMI kablosu ile RX 470 ekran kartımla 144 Hz kullanıyordum sonra Radeon HD 6570 eski bir ekran kartı taktım aynı kablo ile bu sefer 60 Hz'yi geçmiyordu ekran. Şidmi NVIDIA GTX 745 var 120 Hz'yi geçmiyor aynı kablo ile. Ekran kartı desteğinden dolayı mıdır?
Yeni ekran kartlarında artık dediğiniz durumlar söz konusu değil.

Yani şu an ki gtx 745 desteklemediği için mi 120 hz yi geçemiyorum
Dostum ilk olarak kendi konunu açmalısın, yaptığın şey sosyal kurallarına aykırı, konu ile alakasız mesajlar atıyorsun.
İkinci olarak, evet, muhtemelen GTX 745 kartınla alakalı. Kart oldukça eski, 1080p'de 120 FPS alamayacağını geçiyorum, donanımsal sınırlama olma ihtimali yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı