HDMI kablosundan TV'ye ses aktarma

NirvanA1

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Okula giden kurbanlık koyunlardan(LİSE)
HDMI kablosu ile bağlaınca TV'ye ses gidiyordu, artık gitmiyor. Kulaklık takınca ona felan ses geliyor, anakartla ilgili sorun olduğunu sanmıyorum. Kaç kere reset attım düzelmedi. Anakart'ın ses sürücüsünü kurdum CD'den güncel bulamadım yine düzelmedi. HDMI ekran kartına takınca hiç ses gelmiyor.

- - - Güncellendi - - -

Sorun nedir anlıyamadım şimdi PC'yi açtım ve düzelmiş oysaki daha önce defalarca reset atmıştım.

Yanlış okumadım dimi. Reset atarak ses sorunun kendi kendine çözülmesini bekliyorsun.

Bu mümkün değil. Varsayılan çıkış aygıtını sağ alttaki kayıttan yürütme aygıtlarından ayarlayabilirsin:

ZGyvcgz.jpg

Nasıl oluyorsa geçiyor Recep abi. Arada PC'yi açtığımda ses gelmiyor arada geliyor.

Önce HDMI kabloyu tamamen çıkartıp bilgisayar yapılandırmasını yap. Seçenekler hoparlör olmalı ve ayarların bu yönde yapılması gerekmektedir. Tüm ayarlar doğru yapıldığında bilgisayar normal çalışacak ve ses gelecektir.
Daha sonra HDMI kabloyu tak ve bilgisayarın sesi kesiliyor mu izle. Eğer kesiliyorsa, TV'den geliyormu bak.
HDMI kabloyu takınca;
1 Ses kesiliyor TV'den geliyor. Ayarlar otomatik tanınmaktadır. Dıgıtal output.
2 Ses kesilmiyor TV'den gelmiyor. Dıgıtal output ayarlarını yap ve TV için yönlendir.
3 HDMI kablonun ayarlarını yaptığın halde TV'ye gitmiyor ise olası bir HDMI kablo hatası olabilir. Kabloyu takıp çıkartarak test et. Konnektörler iyi oturmuş mu izle.

Yamyam abi ilk seçeneği yapamıyacağım zaten monitöre birtek HDMI olarak bağlıyabilirim. İkinci olarak nedense şimdi sorun yok. Kulaklık takılıyken elektirik gittikten sonra bu sorunu yaşadım ama şimdi düzeldi. Sizce sorun nereden olabilir anakart'ın değişmesi gerektiğini düşünüyorum ben. Köklü bi formatta lazım PC'ye İşlemci ısıları daha önce 40 lar dayken şimdi 55 ler de. Termal macun yenili üstelik. İşlemci kullanımıda normalin üstünde.

Yamyam abi ilk seçeneği yapamıyacağım zaten monitöre birtek HDMI olarak bağlıyabilirim. İkinci olarak nedense şimdi sorun yok. Kulaklık takılıyken elektirik gittikten sonra bu sorunu yaşadım ama şimdi düzeldi. Sizce sorun nereden olabilir anakart'ın değişmesi gerektiğini düşünüyorum ben. Köklü bi formatta lazım PC'ye İşlemci ısıları daha önce 40 lar dayken şimdi 55 ler de. Termal macun yenili üstelik. İşlemci kullanımıda normalin üstünde.

Bu durum Windows işletim sistemlerinin güvenilmezliği ile ilgilidir. Ama açıklamaya çalışırsam kavga çıkabilir.
Şimdilik;
Tüm sürücüleri yeniden güncelle.
Özel yazılımlar ''codek, antivirüs veya güvenlik yazılımları vs.'' yeniden yükle.
Harddiskine ciddi bir defrag işlemi uygula. Mümkünse üst üste birkaç kez.
Sonuç düzelmezse format'a kafa atabilirsin:D Pardon başvurabilirsin.

Bu durum Windows işletim sistemlerinin güvenilmezliği ile ilgilidir. Ama açıklamaya çalışırsam kavga çıkabilir.
Şimdilik;
Tüm sürücüleri yeniden güncelle.
Özel yazılımlar ''codek, antivirüs veya güvenlik yazılımları vs.'' yeniden yükle.
Harddiskine ciddi bir defrag işlemi uygula. Mümkünse üst üste birkaç kez.
Sonuç düzelmezse format'a kafa atabilirsin:D Pardon başvurabilirsin.

İşte bu yüzden seviyorum seni yamyam hocam :D Bu arada kusura bakma Defrag nedir ? 1 yıldır burdayım ama ciddiyim bazı terimleri bilmiyorum. Onun dışında Lisanslı Norton 360 var zaten. Ekran kartı sürücüsü 13.3 olarak gözüküyor Catalyst CC ve GPUZ'de bende 13.5'e güncelledim. Onun dışında ne güncelliyebilirimki Casper'in anakart'ından ?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşte bu yüzden seviyorum seni yamyam hocam :D Bu arada kusura bakma Defrag nedir ? 1 yıldır burdayım ama ciddiyim bazı terimleri bilmiyorum. Onun dışında Lisanslı Norton 360 var zaten. Ekran kartı sürücüsü 13.3 olarak gözüküyor Catalyst CC ve GPUZ'de bende 13.5'e güncelledim. Onun dışında ne güncelliyebilirimki Casper'in anakart'ından ?

Hay şavalak Şaban hay:D
Defrag demek disk birleştirmesi demektir.
Önereceğim iki adet program bulunmaktadır.
Defraggler - File and Disk Defragmentation - Free Download
Download and install
Her iki programı da yükleyip her ikisi ile birkaç kez yapmanı önereceğim.
En son Mydefrag programı menüsünden CONSOLIDATE FREE SPACE komutu vererek boş alan birleştirmesi de yapmalısın.

Defrag'ı doğru biliyormuşum :D Ama benim kullandığım sistem araçlarından disk birleştir programıydı. Bu bi daha teşekküllü sanırsam :D

Benim önerdiklerim oldukça iyi programlardır.
Özellikle mydefrag programındaki, consolidate free space seçeneği çok iyi iş yapmaktadır.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı