HDMI'dan DisplayPort'a geçince monitör ses sorunu

@virtualman Bir önceki mesajımda net anlaşılamamış sanırım. DP teknolojisi için ses aktarım özelliği 2.0 sürümü ile geliyor. Elindeki monitör ise DP1.2 destekli bir ürün.

Anlayacağın o ki bir teknolojiden faydalanabilmek için yalnızca kablonun o teknolojiyi desteklemesi yeterli gelmiyor. Monitöründe de 2.0 standartlarını destekleyecek altyapı olmalı ki 2.0'ın nimetlerinden faydalanabilsin. Böyle bir gereklilik olmasa tüm üreticiler hem HDMI hem de Displayport'un en giriş seviyesi sürümünü en düşük maliyet ile ürünlerine yerleştirirlerdi; kimse HDMI2.0 veya DP2.0 teknolojisi için fazladan maliyete katlanmazdı :)

Yukarıdaki arkadaş'ın denetim masasından, oradan veya buradan yapacağı hiçbir ayar o monitör ile DP kablosu kullanarak ses almanı sağlamayacaktır. Bir önceki sayfada paylaştığın görselde GPU ile herhangi bir ses bağlantısı olmadığı da görünüyor. Bir bağlantı olsa, varsayılan olarak atanmasa bile "Takılı değil" şeklinde uyarı vermez.

Son düzenleme:
@virtualman Bir önceki mesajımda net anlaşılamamış sanırım. DP teknolojisi için ses aktarım özelliği 2.0 sürümü ile geliyor. Elindeki monitör ise DP1.2 destekli bir ürün. Bu sebeple DP kullanılması durumunda ses aktarımına ihtiyaç duyulursa diye monitörün arkasında 3.5mm jack portu entegre edilmiş.

Anlayacağın o ki bir teknolojiden faydalanabilmek için yalnızca kablonun o teknolojiyi desteklemesi yeterli gelmiyor. Monitöründe de 2.0 standartlarını destekleyecek altyapı olmalı ki 2.0'ın nimetlerinden faydalanabilsin. Böyle bir gereklilik olmasa tüm üreticiler hem HDMI hem de Displayport'un en giriş seviyesi sürümünü en düşük maliyet ile ürünlerine yerleştirirlerdi; kimse HDMI2.0 veya DP2.0 teknolojisi için fazladan maliyete katlanmazdı :)

Yukarıdaki arkadaş'ın denetim masasından, oradan veya buradan yapacağı hiçbir ayar o monitör ile DP kablosu kullanarak ses almanı sağlamayacaktır. Bir önceki sayfada paylaştığın görselde GPU ile herhangi bir ses bağlantısı olmadığı da görünüyor. Bir bağlantı olsa, varsayılan olarak atanmasa bile "Takılı değil" şeklinde uyarı vermez.
Anladım teşekkürler peki dediğim şekilde harici bir şey var mı?

Monitörün HDMI 1.4 desteklediği için 144Hz özelliğinden yararlanamıyorsun şuan kullandığın monitörde. Displayport tarafında ise 1080P 144Hz ve hatta 240Hz bile alınabiliyor ancak multi medya özellikleri barındırmadığı için ilave kablo kullanman gerekiyor ses aktarımını sağlayabilmek için.

Sormadığım ayrıntılara neden girdin deme lütfen :) Bizden sonra konuyu ziyaret edenler ayrıntılara hakim olsun diye bu şekilde yazıyorum.

USB çoklayıcıların üzerinde jack girişi olan modeller elbette vardır. Neden sordun onu da tam anlamadım ancak yapman gereken şey anakartın arkasında bulunan 3.5mm yeşil renk ses çıkışını kullanmak. Ses sisteminden gelen jack kablosunu dahili veya harici ses kartına normal bir şekilde bağlayıp ses alacaksın hepsi bu kadar.

Şu yüzden sordum USB çoklayıcıya bağlamak istediğim için.
USB çoklayıcı üzerinde aynı zamanda jack portu bulunan bir ürün var mıdır bilmem. Olacağını sanmıyorum, varsa bile düzgün ses alabileceğin bir model gereksiz pahalı olacaktır; USB çoklayıcıya bağlamak pek mantıklı bir istek değil anlayacağın.

Nvdia kontrol paneli üzerinden ses üzerine bir menü var mı?
1573758254151.png

Oradan kurcalayarak deneyin diyecektim, fakat arkadaş açıklamış galiba o iş olmaz bende bilmiyordum.
Anladım teşekkürler.

Geri
Yukarı