Hearts of Iron IV hava savaşları rehberi

xgongivituyu

Hectopat
Bu rehberi oyunun wikisi İngilizce olduğundan anlamayanlar için açıyorum.
Dün kara savaşlarını yaptım. Okumak isterseniz burdan okuyabilirsiniz.

Öncelikle uçaklarımızı tanıyalım.

Fighter: Bildiğiniz savaş uçağı. Hava üstünlüğü ve ınterception(durdurma) görevlerinde kullanılır.
Heavy Fighter: Fighter uçaklardan daha fazla Air attack ve Air defancesi var ama agilitysi düşük.

Close Air Support: Ana amacı savaş içinde birliklerimize yardım etmektir. Naval bombing port Strike ve close Air Support görevlerinde kullanılır.

Naval bomber: Close Air Support'tan kat kat daha iyi port Strike ve naval bombing yapar. Close Air Support görevi yapamaz.

Strategic bomber: Tek bir görevi vardır. O da düşman ülkeyi bombalamak(strategic bombing).

Tactical bomber: Strategic bomber gibi srategic bombing yapabilir ama strategic bomber kadar zarar vermez. Close Air Support olarak da kullanılır. Close Air Support kadar iş görmez ama. Mayın temizlemesi çok iyidir.

Kamikaze: Genelde multiplayer oyunlarda yasaktır. Ucuza üretilir ve gemilere yüksek miktarda zarar verir. Fazla manpoweriniz var ise kullanın.

Scout plane: Oyuna en son gelmiş uçaktır. Düşmanı gözetler.

Hava üstünlüğü: Fighter ve close Air Support sayısına bağlı olarak artar.

İpuçları: Eğer düşmanın ülkesinde hava üstünlüğünüz var ise ve strategic bombin yapıyorsanız ilk hava üslerini yapın. Böylelikle sizin hava üstünlüğünüze zarar veremez. İngiltere oynarken Fighter değil heavy Fighter basmanız mesafesinden dolayı daha iyi olacaktır.

Effiency: Mesafe artması effiencyi azaltır. Uçak rangesinin o bölgeyi tamamen kaplamaması azaltır. Uçaklara Supply gitmemesi(Afrika gibi yerlerde) azaltır. Kötü hava durumu aynı şekilde azaltır. Effiency düşük olursa isterseniz 10K uçağınız o bölgede olsun yine de kaybedebilirsiniz.

Carrier uçak tipi: Uçak gemilerine özel uçaklardır. Mesafeleri normal modellerine oranla daha azdır. Naval targetingleri daha yüksektir.

Hava konusunda pek anlatılacak bir şey yok. Yarın arayüz rehberi yazacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hava savaşı mekaniklerinde bir saçmalık var, birkaç hava bölgesinde üstünlük kurmak istiyorsanız sadece birkaç yıl içinde on binlerce (hatta çok daha fazla) uçak üretimi yapmak gerekiyor çünkü filolardaki uçaklar inanılmaz bir hızla düşüyor. Üstelik 5. seviye anti-air ile desteklenmesine rağmen durum bu, bence oyunun orijinalinde de bu kırım oranı düşürülmeli. Kendi oyunumu kendim modladığım için bende daha makul seviyelerde kaldı. Bir de bazı bölgelerde (Alpler gibi) 500 uçakla bile hava üstünlüğünü tam olarak kuramadığın zamanlar oluyor, bu da biraz abartı.

Hava savaşı mekaniklerinde bir saçmalık var, birkaç hava bölgesinde üstünlük kurmak istiyorsanız sadece birkaç yıl içinde on binlerce (hatta çok daha fazla) uçak üretimi yapmak gerekiyor çünkü filolardaki uçaklar inanılmaz bir hızla düşüyor. Üstelik 5. seviye anti-air ile desteklenmesine rağmen durum bu, bence oyunun orijinalinde de bu kırım oranı düşürülmeli. Kendi oyunumu kendim modladığım için bende daha makul seviyelerde kaldı. Bir de bazı bölgelerde (Alpler gibi) 500 uçakla bile hava üstünlüğünü tam olarak kuramadığın zamanlar oluyor, bu da biraz abartı.
AI xp si var ise uçaklarına variant basıp daha kuvvetli yapıyor ondan olabilir

@xgongivituyu Düşme oranı o dönemin savaşları için bile çok yüksek oyunda. Bir oyunumda 200 binden fazla uçak stoklayıp savaşa girdiğim halde 6 bölgenin hava kontrolünü sağlayacağım diye 3 yılda tüm stokları erittiğimi biliyorum. 200 bin uçak ne demek? 106 yılda toplamda o kadar savaş uçağı uçtu mu acaba? :D

@xgongivituyu Düşme oranı o dönemin savaşları için bile çok yüksek oyunda. Bir oyunumda 200 binden fazla uçak stoklayıp savaşa girdiğim halde 6 bölgenin hava kontrolünü sağlayacağım diye 3 yılda tüm stokları erittiğimi biliyorum. 200 bin uçak ne demek? 106 yılda toplamda o kadar savaş uçağı uçtu mu acaba? :D
Ne kadar fazla uçak koyarsan o kadar düşer tabii. Stacking penalty yiyorlar bir bölgeye çok konursa

Doğru ama kaza için tüm buffları yapıyorum. Az koyarak da denedim, aynı anda çok sayıda uçak yerine az olarak koyup desteklerim dedim. O zaman da durum pek farklı olmadı ne yazık ki. Hatta bunun için hileyle inanılmaz bir buff yaptım, sonuç ne yazık ki gene değişmedi. Az sayıda uçakla zaten kritik çoğu yerin hava kontrolünü sağlayamıyorsun. Başka bir önerin varsa yapayım.

Çözemediğim tek sorun bu benim benim açımdan.

Doğru ama kaza için tüm buffları yapıyorum. Az koyarak da denedim, aynı anda çok sayıda uçak yerine az olarak koyup desteklerim dedim. O zaman da durum pek farklı olmadı ne yazık ki. Hatta bunun için hileyle inanılmaz bir buff yaptım, sonuç ne yazık ki gene değişmedi. Az sayıda uçakla zaten kritik çoğu yerin hava kontrolünü sağlayamıyorsun. Başka bir önerin varsa yapayım.
Ben singleplayer oynarken niye çok az düşüyor. Günlük max 3-4 tane düşüyor heavy fighterlarım. Fighterlarda max 26 gördüm oda 6K uçak VS 8K uçaktı mp oyunfa

Yeni konular

Geri
Yukarı