Hearts of Iron nasıl oynanır?

Bende aldım ama bir türlü kafam basmıyor beyinsizim galiba zor oyun YouTube'dan öğreticilerle sabırla oynadıkça öğrenilecek bir oyun. Ben ne o kadar sabırlı ne de o kadar zeki bir insanım 😀

Oynaya oynaya öğrenirsin. Ben de yeni başladım 60 saatim var. Birlik basmayı, silah basmayı falan hiç bilmeden sadece focus tree ile bir de azcık küçük ülkelere saldırarak bir şey yapmaya çalışıyorum. Yavaş yavaş template yapmayı falan öğrendim. Biraz kendin oyna, ingilizcen varsa az biraz anlarsın zaten. Sonra da rehber falan izle. Çünkü oyunun nasıl oynanabileceğini anlatsak da anlatılmaz yani, çok karışık.

HOi4 hakkında çok bilgim yok ama eu4'te 1000'den fazla saatim var. Benzer oyunlar. Kesinlikle söylemeliyim ki bol bol rehber videosu izlemeniz ve asla pes etmemeniz lazım. Ben tam pes etmenin eşiğindeyken inat edip oynamaya devam etmiştim. Bir süre sonra öğrenmiştim. Şunu söylemeliyim ki bu tür oyunlarda 1000 saatiniz olsa dahi öğrenmediğiniz bilgiler hala oluyor.

Arkadaşlar sıfır saatim var oyun hoşuma gitti nazi editlerini görünce🥹. Satın aldım direkt. Yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor?

Siyasi
Hocam oyunda çok fazla detay var. Benim şu an 500+ saatim var donanma denen illeti öğrenemedim.
Oyunda ülkenizi siyasi ve askeri olarak yönetiyorsunuz. Decisions(kararlar) Shift+Q ile kararlar kısmından belirli politikaları işaretleyip ayarlayabiliyorsunuz.
Önerim ilk olarak Nazi Almanyası oynamanız olacaktır. Oyunda ulusal odak ağacı denen bir ağaç var ve bu kısım oyunun kilit noktası örneğin alternatifler bile yaparsınız. Ulusal odaktan Almanya'da 1936 yılında iç savaş başlatıp tekrar alman imparatorluğunu bile kurarsınız. Ulusal odak ağacı ile her ülkenin kendi odak ağacı olup senaryoları alternatif hikayeleri vardır. İstediğiniz yoldan gidersiniz. Q tuşu ile askeri ve siyasi komutanlar atarsınız.

Askeri

Askeri olarak çok fazla detay var ve oynadıkça öğrenirsiniz fakat oyunda temel saldırı çeşitleri vardır.
Kara.
Hava.
Deniz.
Dediğim gibi denizcilik, donanmacılık öğrenmek zor iş onu en sona bırakmanız en mantıklısı ve kara devletleriyle oynamanızı tavsiye ederim ( Almanya, Türkiye, Fransa, Sovyet'ler gibi) fakat oyuna ilk başlangıçta Almanya önerilir çünkü hem fabrika sayısı olarak yüksek hem de askeri gücü istikrarı insan gücü yüksek ülke olarak başlar.

Fabrikalar
Oyunda 2 tane fabrika çeşidi olup sivil ve askeri olarak ayrılmaktadır, sivil fabrika oyunun para birimi gibi sayılabilir, ticaretleri ve üretimleri onunla yaparsınız.
Askeri fabrikalar ise silah, uçak, tank vb. askeri taşıtları silahları üretmenizi sağlar. Almanya sanayi ve altyapı konusunda büyük güç olduğundan Almanya ilk başlangıç için en iyi ülkedir.

Oyunda DLC'ler bulunuyor ve hiçbir DLC olmadan aldıysanız tadı yavan gelebilir ve sadece büyük güçlerin odak ağacı olup az odak ağacı olur. Önerdiğim DLC'lerden biri Battle of bosphourus, bu DLC ile Türkiye, Yunanistan birkaç ülkeye daha odak ağacı ve yenilikler geliyor, örneğin Yunan'larla milliyetçi, komünist, Bizans devletlerini Türkiye'de ise Osmanlı, milliyetçi, komünist ve Fevzi Çakmak hükümeti vs. kurabiliyorsunuz. Fakat her ülkenin eventleri(olayları) farklıdır birbirine benzemeyip en gerçekçi şekilde yansılıtılıyor.

Buradan anlatabileceklerim bu kadar fazlasını rehber videoları izleyip oynayarak anlayabilirsiniz. Keyifli oyunlar dilerim.

https://www.youtube.com/@Maxmarine
Öğrenebileceğiniz en iyi kanaldır diyebilirim. Rehber videoları bulunuyor.

Ayrıca eğer ingilizceniz çok iyi değilse Türkçe yamayı kullanmanızı öneririm bir yerden sonra İngilizce oynarsınız.

Son düzenleme:
Oyunu kurcalayın biraz oynamaya çalışın mekaniklerini filan kavrayın bir de rehber videoları izleyin yaklaşık 50-60 saate oynayacak duruma gelirsiniz. Fakat halen oyunun bilmediğiniz yanları kalabilir oyun çok kapsamlı ve kafa patlatmak gerekiyor.

siyasi
Hocam oyunda çok fazla detay var. Benim şu an 500 saatim var donanma denen illeti öğrenemedim.
Oyunda ülkenizi siyasi ve askeri olarak yönetiyorsunuz. Decisions(kararlar) Shift+Q ile kararlar kısmından belirli politikaları işaretleyip ayarlayabiliyorsunuz.
Önerim ilk olarak nazi Almanya'sı oynamanız olacaktır. Oyunda ulusal odak ağacı denen bir ağaç var ve bu kısım oyunun kilit noktası örneğin alternatifler bile yaparsınız. Ulusal odaktan Almanya'da 1936 yılında iç savaş başlatıp tekrar alman imparatorluğunu bile kurarsınız. Ulusal odak ağacı ile her ülkenin kendi odak ağacı olup senaryoları alternatif hikayeleri vardır. İstediğiniz yoldan gidersiniz. Q tuşu ile askeri ve siyasi komutanlar atarsınız.

askeri

Askeri olarak çok fazla detay var ve oynadıkça öğrenirsiniz fakat oyunda temel saldırı çeşitleri vardır.
Kara.
Hava.
Deniz.
Dediğim gibi denizcilik, donanmacılık öğrenmek zor iş onu en sona bırakmanız en mantıklısı ve kara devletleriyle oynamanızı tavsiye ederim ( Almanya, Türkiye, Fransa, Sovyet'ler gibi) fakat oyuna ilk başlangıçta Almanya önerilir çünkü hem fabrika sayısı olarak yüksek hem de askeri gücü istikrarı insan gücü yüksek ülke olarak başlar.

fabrikalar
Oyunda 2 tane fabrika çeşidi olup sivil ve askeri olarak ayrılmaktadır, sivil fabrika oyunun para birimi gibi sayılabilir, ticaretleri ve üretimleri onunla yaparsınız.
Askeri fabrikalar ise silah, uçak, tank vb. askeri taşıtları silahları üretmenizi sağlar. Almanya sanayi ve altyapı konusunda büyük güç olduğundan Almanya ilk başlangıç için en iyi ülkedir.

Oyunda DLC'ler bulunuyor ve hiçbir DLC olmadan aldıysanız tadı yavan gelebilir ve sadece büyük güçlerin odak ağacı olup az odak ağacı olur. Önerdiğim DLC'lerden biri Battle of bosphourus, bu DLC ile Türkiye, Yunanistan birkaç ülkeye daha odak ağacı ve yenilikler geliyor, örneğin Yunan'larla milliyetçi, komünist, Bizans devletlerini Türkiye'de ise Osmanlı, milliyetçi, komünist ve Fevzi Çakmak hükümeti vs. kurabiliyorsunuz. Fakat her ülkenin eventleri(olayları) farklıdır birbirine benzemeyip en gerçekçi şekilde yansılıtılıyor.

Buradan anlatabileceklerim bu kadar fazlasını rehber videoları izleyip oynayarak anlayabilirsiniz. Keyifli oyunlar dilerim.

https://www.youtube.com/@Maxmarine
Öğrenebileceğiniz en iyi kanaldır diyebilirim. Rehber videoları bulunuyor.

Ayrıca eğer ingilizceniz çok iyi değilse Türkçe yamayı kullanmanızı öneririm bir yerden sonra İngilizce oynarsınız.

Çok teşekkürler. Özellikle "önerim ilk olarak nazi Almanya'sı oynamanız olacaktır." cümleniz beni oyuna daha da çekti. Yarın sabahtan başlıyorum öğrenmeye.

Çok teşekkürler. Özellikle "önerim ilk olarak nazi Almanya'sı oynamanız olacaktır." cümleniz beni oyuna daha da çekti. Yarın sabahtan başlıyorum öğrenmeye.

Keyifli oyunlar hocam fakat Paradox oyunları EU4 ve HOI4 çok büyük emek istiyor haberiniz olsun. Şimdiden başarılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı