Hepsiburada alışverişinde yaşadığım kötü tecrübe

canysf

Kilopat
Merhaba arkadaşlar,

Olayın başı açtığım şu konuda patlak verdi. Bakınız;

Yorumları da okuyunuz. Güncellemeler mevcuttur.

13'ü kargo geldiği gibi idade süreci başlatmıştım. Firma 14'ünde kendilerinin tahsis ettiği bir kargocu tarafından teslim aldırmıştı.
Bugün kargo durumunu incelediğimde Kargo İstanbul Şubede fakat dağıtıma çıkmamış gözükmekte. Daha ilginci bana bir kargo kodu mesajı geldi, "Kargonuz dağıtıma çıkmıştır. 3 Saat içinde adresinizdeyiz." içerikli.
Tarafım Hepsiburada tarafınca aranmıştı. Kendileri çok mahcup olduklarını, tekrarı olmaması için her şeyi yapacaklarına dair beni 15'inde aramışlardı.

Kendilerinie "Kesinlikle para iadesi istiyorum. Bunu da kartıma iadesini istiyorum, hakkım var mı?" dediğimde
"Evet, Para hesabınıza Hepsipay ile yatırılacak, bunu kartınıza çekebilirsiniz." cevabını aldım.
Ardından yetkili tarafından arandım, formaliteden özürler dilendi ve bizzat ilgileniyorum ben yetkiliyim vs dendi ve kapatılmıştı.
Bugün ise tarafıma kargo yollanmış 16'sında ve içeriği ne olduğu hakkında bir fikrim yok. Daha tuhafı benim iade ürünüm ulaşmadı bile Hepsiburada tarafına.
Bakalım ne çıkacak merakla beklemekteyim.
Evet... Rezillikler başlıyor burada.
Kargo geldi, bu sefer deneyimli olduğum için kargoyu kargocuya açar mısın böyle bir sıkıntı yaşadım deyip açtırttım.
Ve karşıma çıkan ürün bu:

c0b800c3-8df6-4546-b57c-25febbfb05e1.jpg

Adamlar bayağı bayağı çöp kutusu yollamış bana. Kargocu arkadaşa ürünü almak istemediğimi, siparişim bulunmadığını, alın bunu ben teslim almıyorum dememe rağmen,
"İade oluştur abi alamam" deyip gitti. Sen açtın kargoyu, siparişim yok, teslim almıyorum desem de, imza vs bile almadan arkasına bakmadan gitti,
Ve teslim alınmıştır diye 5 dakika sonra mesaj geldi. Israrla aradım ama açmadı!

Diretk Web Sitesi üzerinden destek kaydı oluşturdum. Murat diye bir temsilci, durumu anlattım.
Olayı ısrarla anlamayıp Logitech ürünü yanlış mı yollanmış dediler.
Hayır, onu beklerken alakasız bir ürün geldi, hatta iade ürünüm teslim bile olmadı, Böyle bir ürün yollandı dediğimde, ilgili ürünün bilgileri size mi ait bakar mısınız dedi,
Evet deyip kendisine etiket görselini yolladım. Ürün tarafınıza hediye yollanmış olabilir dedi. Hayır çöp kutusu sipariş vermedim, Etrafımda da kimse vermedi dedim.
Veeee asıl bomba. "O zaman muhtemelen firmamız tarafından sizlere hediye olarak yollanmıştır." dedi.
"Özür niyetine, özür olarak bana çöp kutusu mu yolladınız?" yazdığımda ise suratıma sonlandırıldı destek.

WhatsApp Desteğe yazdım durumu, dava açacağımı ve bana hakaret olarak yollamış olduklarını belirttim. Israrla reddedip bir tanıdığınız yollamıştır dedi.
Sipariş verenin bilgilerini talep ettim. Vermediler. Acaba neden? Kendi rezillikleri çünkü,
Özürler dilendi, hediye olarak sizde kalsın iade etmeyin dediler.
"Çöp kutusu hediyenizi kabul etmiyorum, etmeyeceğim iade ediyorum, Ürünü teslim bile almadım!" dedim.
İade numarası verip şikayetinizi kargocu ve Murat bey için gerekli yerlere ilettim dedi.
Ben cevap olarak tam yazacakken suratıma cevap vermediniz deyip destek talebi sonlandırıldı tekrar.
O sırada yazdığım ve olayın özeti olan o metin;
"5 gündür bana hakaret edercesine önce Resmi Hepsiburada satıcısı tarafından Açılmış ve içerisine kırık oyuncaklar/kollar/adaptörler doldurulmuş paketli ürün yolladınız. Ardından iade ettim 14'ünde. 16'sında bana tekrar tarafınızca kargo yolladınız. Gönderici Hepsiburada ve ürün çöp kutusu, bunun hediye olduğunu belirttiniz. Bu mu hediyeniz deyince suratıma sonlandırdınız, kargocunuz teslim almıyorum dememe rağmen ürünü fırlatıp iade aç diyor. Yaşattığınız şu olaylara bakın. Gereği yapılsın yoksa durumu Dava Sürecine çevireceğim ve tazminat davası açacağım." yazdım. Fakat yollayamadım. Daha önceki mesajlarda yetkili tarafından aranmazsam dava açacağımı söyledim. Fakat durum bu. Şaka gibi arkadaşlar. Gerçekten 2018'den beri kullanıyorum Hepsiburada'yı şu 5 günde yaşadığım kadar rezillik ben ne duydum ne yaşadım.
Çöp kutusunun kargo bilgileri de burada, buyurunuz;

Adsız.png

Yıllardır gözümü kırpmadan alışveriş yaptığım bir site. Böyle bir olayın yaşanmasına sizin için üzülmem ile birlikte beklemediğim bir tavır sergilemişler. Bundan böyle yapacağım alışverişler için tereddüt etmedim/etmeyeceğim değil. Geçmiş olsun. Hakkınızı aramaya devam edin.

Şimdi sen hakkını aramaya kalksan aylar sürecek sonuçlanması. En sonunda da "Neyse tamam, gönderelim." deyip geçiştirecekler.

Bu tarz şeylerin yaptırımı olsa böyle bir işe yeltenmezler bile ama yok. Adamlar keyiflerince işi yokuşa sürüyorlar. Ne de olsa ucunda ceza falan yok, kafaları rahat. Bu düzen böyle gittikçe kargoların içinden hıyarın çıktığına bile şahit oluruz.

Geçmiş olsun. Son 1-2 yıldır Amazon dışında alışveriş yapmıyorum sırf bu olaylara maruz kalmamak için.

Şimdi sen hakkını aramaya kalksan aylar sürecek sonuçlanması. En sonunda da "Neyse tamam, gönderelim." deyip geçiştirecekler.

Bu tarz şeylerin yaptırımı olsa böyle bir işe yeltenmezler bile ama yok. Adamlar keyiflerince işi yokuşa sürüyorlar. Ne de olsa ucunda ceza falan yok, kafaları rahat. Bu düzen böyle gittikçe kargoların içinden hıyarın çıktığına bile şahit oluruz.

Geçmiş olsun. Son 1-2 yıldır Amazon dışında alışveriş yapmıyorum sırf bu olaylara maruz kalmamak için.
Malesef internet alışverişinde hangi firma olduğu fark etmeksizin hepsi böyle durumlar yaşatabiliyor.
Yıllardır gözümü kırpmadan alışveriş yaptığım bir site. Böyle bir olayın yaşanmasına sizin için üzülmem ile birlikte beklemediğim bir tavır sergilemişler. Bundan böyle yapacağım alışverişler için tereddüt etmedim/etmeyeceğim değil. Geçmiş olsun. Hakkınızı aramaya devam edin.
Teşekkürler.

Güncelleme: Ürün ablamın olup ablam evlenmeden önce buradan sipariş geçtiği için Hepsiburada tarafı karışıklık yapmış. Ürün etiketinde neden adım yazıyor dediğimde bilmiyoruz kem küm ettiler. Kargoyu düzgün yollayamıyorlar. Ablamın aldığı kargoyu "hediyedir diyorlar" falan. Çok komik. Tamamen olayları baştan savıyorlar. Eminim ki seri numara takipi yapılmadı. Durumu tekrar 40 dakikalık bir görüşme ile müşteri hizmetlerine aktardım ve davalık olacağımızı. usulüne uygu satış yapmadıklarını, iade edilen ürünleri kontrol etmeksizin geri sattıklarını vs kayıt altındayken belirttim. Tazminat davası açacağımı 2.500TL'lik ürün için 125.000TL lik olacaklarını, ya da bu durumu çözmeniz gerekli diyerek belirtim. Enflasyon durumundan derhal değişim bile değil para iadesi istediğimi ve bekletirlerse enflasyon yüzünden paramız değer kaybedceğini, buna istianden de ayrı bir tazminat davasına hazırlandığımı belirttim. Şok içinde kesin çözeceğiz deyip iade reddini reddettiler. Cümleye bak :D Reddi reddettiler.

Konuyu ana konudan takip edebilrisiniz.

Aynısını Beko'ya yaptım ben de. Evlendikten sonra ankastre set aldık. Bize farklı bir ocak getirdiler ve o ocak tezgaha sığmadı. Ürünü geri götüreceği yerde duvarı kırmamızı önerdiler. İade etmek istediğimizde ise kutusu açıldığı için alamayacaklarını belirtti yetkili bayii. Halbuki kutuyu da gelip servis açtı ve fişin lastiğini bile sökmedi. 3-4 günlük aramalardan sonra avukatımla görüştüğümü ve dava için işlemlere başladığımı söyledikten 4 saat sonra arayıp iadeyi kabul ettiklerini ve ürünü götürmem sonrasında parayı vereceklerini söylediler. Bu arada cidden davaya hazırlanıyordum yani blöf değildi.

Anca böyle anlıyorlar laftan. İnşallah işleriniz rast gider.

Aynısını Beko'ya yaptım ben de. Evlendikten sonra ankastre set aldık. Bize farklı bir ocak getirdiler ve o ocak tezgaha sığmadı. Ürünü geri götüreceği yerde duvarı kırmamızı önerdiler. İade etmek istediğimizde ise kutusu açıldığı için alamayacaklarını belirtti yetkili bayii. Halbuki kutuyu da gelip servis açtı ve fişin lastiğini bile sökmedi. 3-4 günlük aramalardan sonra avukatımla görüştüğümü ve dava için işlemlere başladığımı söyledikten 4 saat sonra arayıp iadeyi kabul ettiklerini ve ürünü götürmem sonrasında parayı vereceklerini söylediler. Bu arada cidden davaya hazırlanıyordum yani blöf değildi.

Anca böyle anlıyorlar laftan. İnşallah işleriniz rast gider.

Aynen bende çokça avukat akrabağam ve arkadaşım var. Kesinlikle tazminat davası ve maddi kayıp davası açacağım. Zira seri numarası kontrolü de yapmadıkları için usulüne uygun satış yapılmaması adına da dava açacağım. Çokça falsoları var. Hala da vermeye devam ediyorlar. Bakalım sonuca kavuşturmalarını bekliyorum. Müşteri hizmetlerini her aradığımda yardımcı olmaya çalışıyorlar. 2. hakları da tükendi. 3. ye zaten 2 kez olmadı deyip ben davaya baş vuracağım. Kayıt altındayken paramın onlarda olduğunu iade yapsalar dahi param üzerinden para kazandıklarını ve bunun legal olmadığını, beklettiğiniz için tazminat davası açacağımı, seri numarası takipi yapmaksızın ürün sattığınız için dava açacağımı, ve son olarak reddedip paramı aldığınız için dava açacağımı belirttim. Kızın nutku tutuldu. Özür dilemeyin bu sizin sorununuz değil, satış biriminiz arayıp durumu izah etsin ben mühendis ve satış uzmanı olarak teknik olarak tartışayım bu şekilde ama sizin yönlendirmenizle bu ürün bana ulaşırsa iade yapsanız dahi davalık olacaksınız bilin dedim. Çözeceğiz efendim vs dediler. Bakalım ya hak. Son hakları.

Türkiş iş bilmezlik. Hocam peşini bırakmayın lütfen gerekirse mahkemelerde hesaplaşın bunlarla... Tabi oraya gelene kadar sırasıyal Tüketici Hakem Eyeti ve Cimer var.

Aynen bende çokça avukat akrabağam ve arkadaşım var. Kesinlikle tazminat davası ve maddi kayıp davası açacağım. Zira seri numarası kontrolü de yapmadıkları için usulüne uygun satış yapılmaması adına da dava açacağım. Çokça falsoları var. Hala da vermeye devam ediyorlar. Bakalım sonuca kavuşturmalarını bekliyorum. Müşteri hizmetlerini her aradığımda yardımcı olmaya çalışıyorlar. 2. hakları da tükendi. 3. ye zaten 2 kez olmadı deyip ben davaya baş vuracağım. Kayıt altındayken paramın onlarda olduğunu iade yapsalar dahi param üzerinden para kazandıklarını ve bunun legal olmadığını, beklettiğiniz için tazminat davası açacağımı, seri numarası takipi yapmaksızın ürün sattığınız için dava açacağımı, ve son olarak reddedip paramı aldığınız için dava açacağımı belirttim. Kızın nutku tutuldu. Özür dilemeyin bu sizin sorununuz değil, satış biriminiz arayıp durumu izah etsin ben mühendis ve satış uzmanı olarak teknik olarak tartışayım bu şekilde ama sizin yönlendirmenizle bu ürün bana ulaşırsa iade yapsanız dahi davalık olacaksınız bilin dedim. Çözeceğiz efendim vs dediler. Bakalım ya hak. Son hakları.
Hocam mutlaka ilk önce Tüketici Hakem Heyeti daha sonra mahkemeye gidin.

Türkiş iş bilmezlik. Hocam peşini bırakmayın lütfen gerekirse mahkemelerde hesaplaşın bunlarla... Tabi oraya gelene kadar sırasıyal Tüketici Hakem Eyeti ve Cimer var.

Hocam mutlaka ilk önce Tüketici Hakem Heyeti daha sonra mahkemeye gidin.
Mecbur yapacağım. Fakat 2.500TL için 10 Harcayıp 1 yıl sonra 2.500TL alacağım o kötü.

Mecbur yapacağım. Fakat 2.500TL için 10 Harcayıp 1 yıl sonra 2.500TL alacağım o kötü.
Benim bildiğim kadarı ile avukat parasını tazminat kazanmanız durumunda, tazminat karşılıyor. Dava açmak ise ücretsiz. Dava 1 yıl da sürse avukatınızla anlaşırsanız tazminat odaklı, ücretsiz süreci geçirirsiniz. Bu arada olay davaya kadar giderse Hepsiburada her türlü zararınızı karşılar merak etmeyin. Prestij söz konusu.

Direkt Tüketici HH başvurun.

Benim bildiğim kadarı ile avukat parasını tazminat kazanmanız durumunda, tazminat karşılıyor. Dava açmak ise ücretsiz. Dava 1 yıl da sürse avukatınızla anlaşırsanız tazminat odaklı, ücretsiz süreci geçirirsiniz. Bu arada olay davaya kadar giderse Hepsiburada her türlü zararınızı karşılar merak etmeyin. Prestij söz konusu.

Öyle olsa dahi bu sefer enflasyon ve kur beli kırıyor. En iyi senaryo kurun ve enflasyonun sabit kalması ve ben para iadesi aldığımda aynı ürünün aynı fiyatta kalmış olması. Olabilitesini tartışmak dahi istemiyorum. Yine de yanlarına bırakmayacağım olumsuz olması durumunda.

Merak edenler olacaktır. THH beni haklı buldu ve kanıtlar fazlasıyla yeterli denildi. Bilirkişi ile incelendi ve iade ürünü bana sattıklarını ve bu durumun öndeki alıcı tarafından yapılmış olduğu onaylandı. Kutusunu ve içeriğini olduğu gibi iade ettim ve para iadesi aldım.

İyi Sosyaller.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı