Hepsiburada garanti sorunu

Öyle bir zorunluluğu yok efendim. Penta'yı aramanızı tavsiye ederim; müşteri hizmetleri çok iyi. Size yardım edeceklerdir.
Ücretsiz Onarım İsteme Hakkı: İlk olarak satıcı, üretici veya ithalatçıdan ücretsiz onarım isteme hakkını kullanabiliriz. Bu hakkın kullanımında satıcı, üretici veya ithalatçı müteselsil yani ortak sorumludur. Herhangi birisine başvurabiliriz. Garanti Belgesi yönetmeliğinin 8 maddesine göre satıcı hiçbir ücret talep etmeden malın onarımını yapmakla veya yaptırmakla yükümlüdür.
Kanun tartışması yapacak değilim.

20 Mayıs 2016 gününde aldım demişsiniz. Kaç yıl garantisi vardı diskin.
Bir de arkadaşlar haklı bence de firmaya niye bu kadar taktınız ki, mesela benim için öncelik bir sorun yaşadığımda en başarılı ve en hızlı şekilde sorunumu çözmek olur. Araya aracı koymakla zaman kaybetmek istemem. Hemen ürünün teknik servis hizmetini veren yeri sitesinden bulur gönderirim. Ya da şehrimde servis hizmet varsa gönderirim. Satıcı firmalar teknik servis desteği vermek zorunda değil, ama Vatan bilgisayar gibi teknik hizmet veren yerler de yok değil var tabii. Ne kadar randımanlı hizmet verdikleri tartışılır.

Hepsiburada aracı firma. Satış sonrası yaşanan sorunla ilgilenirler belirledikleri gün içinde. Sonrası satın aldığın ürünün markasına ait servisler bakar garanti kapsamında.

6 yıl Gold elektronik servisinde çalıştım. Gold METRO elektroniğin satış frenchasing idi. METRO 2 tip ürün ithalatı sistemi kullanırdı. 1. si ithalatçı firmalardan ürün temin eder ve bu ürünlerin markası ne ise onların servislerine müşterilerini yönlendirirdi. 2. side kendi ara ithalat ürünleri idi ve servisini kendisi verirdi ve müşteri bu ürünü garantiye getirdiğinde bizlerde teslim alır servis merkezine yollardık tüm sorumluluk bizde idi. HB, GG, N11 ve bu tür online mağazalar sadece ithalatçı firmalar değil sadece kendi depo ürünü yada satış ortaklarının mallarını satarlar ve satış sözleşmelerindede bu vardır. Amacım bu mağazaları korumak değil sizin gibi müşterilere doğru bilgiyi aktarmak amcındayım. Mağduriyet yaşanması çok üzücü bir durum ama bilinçli olunduğunda ne siz nede satıcılar mağdur olmaması önemli..

Ücretsiz Onarım İsteme Hakkı: İlk olarak satıcı, üretici veya ithalatçıdan ücretsiz onarım isteme hakkını kullanabiliriz. Bu hakkın kullanımında satıcı, üretici veya ithalatçı müteselsil yani ortak sorumludur. Herhangi birisine başvurabiliriz. Garanti Belgesi yönetmeliğinin 8 maddesine göre satıcı hiçbir ücret talep etmeden malın onarımını yapmakla veya yaptırmakla yükümlüdür.
Siz beni anlamıyorsunuz ya da anlamak istemiyorsunuz. Maddelerden falan bahsetmiyorum, işlerin nasıl yürdüğünden bahsediyorum. Penta'yı arayın diyorum. Hepsiburada sizin işinizi çözemez.

Siz bu konuyu yardım almak için mi açtınız yoksa HB'yi şikayet etmek için mi?

Resmi gazete 8. madde 2.fıkra uyarınca
Tüketici, ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı, tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur.
Yani istediğime verebilirim. Burada bilgi paylaşımı olsun. Sorun yaşayanlara destek olsun. İstiyorum.
Hepsiburada aracı firma. Satış sonrası yaşanan sorunla ilgilenirler belirledikleri gün içinde. Sonrası satın aldığın ürünün markasına ait servisler bakar garanti kapsamında.
İlgili ürünün satıcısı Hepsiburada. Fatura kendi firmasına kesilmiş. Yani kendi sattığı ürün.

Bence sorununuzu çözmeye odaklanın ver bir teknik servise götürün. Kanun da tartışabiliriz. Çünkü bilmiyorsunuz. Bakın kanunda diyor ki.
Tüketici, satın aldığı malın ayıplı çıkması halinde satıcıdan bunun ücretsiz olarak onarımını isteme hakkına sahiptir. Bu hakkını tek yanlı ve varması gereken bir irade beyanı ile kullanır. Ücretsiz onarım talepleri genellikle garanti hükümleri dahilinde talep edilmekte ve bu talep satıcı-üreticinin yetkili servisi tarafından yapılmaktadır.
Dolayısıyla, teknik servisler varken satıcıdan böyle bir istekte bulunabilirsiniz. Ama destek olmadıklarında bu kanuna aykırı diyemezsiniz. Umarım kısa sürede serviste sorununuzu çözersiniz.
Garanti hükümleri önemli yani anlayacağınız genel bir yasa maddesi paylaşıp bu doğru diyemezsiniz maalesef. Ayrıca anlayamadığım neden ısrar ettiğiniz. Gönderin iletişime geçin hemen servisiyle daha hızlı sonuç alırsınız. HB korumacılığı değil ama araya aracı koymuş olacaksınız HB tamam gönderin dese bile siz onlara onlar da teknik servise gönderecek. Siz teknik servise gönderseniz de zaten teknik servis HB'nin kestiği faturadan garanti hükümlerini değerlendirecek. HB'ya gönderdiğinizde de aynı şey olacak.

Bence sorununuzu çözmeye odaklanın ver bir teknik servise götürün. Kanun da tartışabiliriz. Çünkü bilmiyorsunuz. Bakın kanunda diyor ki.
Tüketici, satın aldığı malın ayıplı çıkması halinde satıcıdan bunun ücretsiz olarak onarımını isteme hakkına sahiptir. Bu hakkını tek yanlı ve varması gereken bir irade beyanı ile kullanır. Ücretsiz onarım talepleri genellikle garanti hükümleri dahilinde talep edilmekte ve bu talep satıcı-üreticinin yetkili servisi tarafından yapılmaktadır.
Dolayısıyla, teknik servisler varken satıcıdan böyle bir istekte bulunabilirsiniz. Ama destek olmadıklarında bu kanuna aykırı diyemezsiniz. Umarım kısa sürede serviste sorununuzu çözersiniz.
Müteselsilen sorumluluk demek, zincirleme sorumluluk demektir. Örneğin size ben müteselsilen kefil oldum. Sonra siz borcu ödemediniz. Alacaklı isterse size isterse ilk bana gelebilir. Anlaşma bağlayıcıdır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı