Hepsiburada nasıl çalışır?

119076

Kilopat
Bu aralar e-ticarete epey merak saldım. Hepsiburada gibi oluşumların nasıl çalıştığıyla ilgili bilgilenmek istiyorum. Şimdiden cevaplayabilen herkese teşekkürler.
1- Sipariş verdiğimiz ürünler, satıcısı Hepsiburada olmasa bile Hepsiburada'nın deposundan mı kargolanıyor? Yani satıcılar ürünlerini önce Hepsiburada depolarına mı yolluyor?
2- Eğer ürünler Hepsiburada'nın depolarında toplanmıyorsa, daha önce farklı satıcılardan verdiğim siparişlerin tek kutuda geldiğini hatırlıyorum (belki de yanlış hatırlıyorumdur). Nasıl oluyor?
3- Mesela sepetime satıcısı Hepsiburada olan bir ürün ekledim, Hepsiburada'da ücretsiz kargo uygulaması yapıyor. Sepete, satıcısı X olan ve ücretsiz kargo uygulanmayan bir ürün daha ekledim diyelim. Bu sepet için kargo ücreti öder miyim, ödemezsem X satıcısının kargo masrafını Hepsiburada mı karşılar?
4- Yine örnek bir senaryo kurayım: Ben Hepsiburada'da X satıcısından bir ürün satın aldım. Ürünün parasını ödedikten sonra paranın tamamı önce Hepsiburada bünyesindeki hesaplara gidip komisyonu düşüldükten sonra mı Hepsiburada satıcıya parasını yollar? Kısacası para mekanizması nasıl işler?

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Hepsiburada'dan gelen sipariş firmaya iletiliyor. Firma ürünü müşteriye ulaştırdığında şirketin payı, Hepsiburada'nın banka hesabından şirketin hesabına aktarılıyor.

2- Eğer farklı satıcılar aynı kargo şirketiyle anlaşmalıysa ve iki ürünün de aynı adrese gideceğini fark ettilerse böyle bir şey olabilir fakat çok mümkün değil.

3- Eğer diğer satıcının ücretsiz kargo kampanyası yoksa ödersiniz. Çünkü kargolar ayrı ayrı gelecek.

4- Siz ürüne 400 TL ödüyorsanız örneğin bunun 20 lirası komisyondur. Hepsiburada bu komisyonu aldıktan sonra parayı havuza aktarıyor. Ürün size ulaştığında para onlara geçiyor.

1- Hepsiburada'dan gelen sipariş firmaya iletiliyor. Firma ürünü müşteriye ulaştırdığında şirketin payı, Hepsiburada'nın banka hesabından şirketin hesabına aktarılıyor.

2- Eğer farklı satıcılar aynı kargo şirketiyle anlaşmalıysa ve iki ürünün de aynı adrese gideceğini fark ettilerse böyle bir şey olabilir fakat çok mümkün değil.

3- Eğer diğer satıcının ücretsiz kargo kampanyası yoksa ödersiniz. Çünkü kargolar ayrı ayrı gelecek.

4- Siz ürüne 400 TL ödüyorsanız örneğin bunun 20 lirası komisyondur. Hepsiburada bu komisyonu aldıktan sonra parayı havuza aktarıyor. Ürün size ulaştığında para onlara geçiyor.
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Aklımdaki soru işaretlerini giderdi. Ancak bir şey daha soracağım: Hepsiburada, satıcıların satışından payını alırken nasıl fatura kesiyordur? Sonuçta bir ürün satmıyor aslında. Hizmet adı altında mı fatura kesiyordur?

Yeni konular

Geri
Yukarı