Hepsiburada ve berbat süreç yönetimi

Merry

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Merhabalar fotoğrafları ile birlikte aldığım daha doğrusu alamadığım berbat hizmeti size anlatıyor olacağım.
26.01.2019 tarihinde satıcısı Hepsiburada.com'un kendisi olan SteelSeries Rival 600 mouse aldım. 05.09.2019 tarihinde sorunlu olan ürünüm için garantiye alınması talebinde bulundum.
09.09.2019 tarihine dek hiçbir dönüş olmayınca tarafıma mesaj yaz kısmından mesaj atma gereği hissettim.
Screenshot_20190925-104045_Hepsiburada.jpg

Screenshot_20190925-104056_Hepsiburada.jpg

Israrlı yazmaları sonucu cevap geldi ama tarih 14.09.2019 olmuştu. Bu cevap geldiği zaman ne uygulamadan ne de mail olarak tarafıma cevap geldi diye bir bildirim gelmedi (bildirim ayarlarım açık durumdadır). Tabii bu mesaj gelene kadar ben bir sürü mail de gönderdim orada da yukarıda kine benzer bir cevap geldi hemen hemen aynı tarihlerde fakat orada yazan şey ücretsiz bir şekilde garanti veren firmaya ürünü gönderebileceğimdi. Tabii ki bu olmadı kargo firması Depcep Bilgisayar'ın karşı ödemeli kargo kabul etmediğini söyledi. Ücretini ödeyip ürünü kargoladım.
19.09.2019 tarihinde de cevap ve ürün geri geldi değişim iade onaylandı.
Screenshot_20190925-104117_Hepsiburada.jpg

Sonra bu gördüğünüz kaydı açtım.
21.09.2019 da ürünü göndermek için bilgi talebinde bulundum.
Bugün ayın 25'i ve ben aradım bana dedikleri şey bize Despec Bilgisayarın raporunu gönderin onaylayalım ondan sonra sizinle bilgi paylaşacağız oldu.
Resmen dalga geçiyorlar insanlar ile kurumsallıktan zerre nasibi almamış bu insanlar bir mesajla bunu iletmek yerine benim aramam bekliyorlar. Konuyla ilgili bir bilgilendirme tarafıma mesaj mail hak getire.
Ben bundan önce defalarca alışveriş yaptığım bu siteye bir daha uğramam. Konuyla ilgili takdiri de size bırakıyorum değerli sosyal kullanıcıları ve misafirler.
İyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son mesajınızda biraz güldüm kusura bakmayın, Hepsiburada.com üzerinden hiçbir şekilde alışveriş yapmadım o yüzden nasıldır bir tecrübem yok. Ancak yoğunluk vardır belki diyerek biraz daha bekleyin, sonuç olarak önceki talebinizde geri dönüş atılmış. Eğer çok fazla beklerseniz ve geri dönüş olmaz ise haklarınıza başvurabilirsiniz.

Son düzenleme:
Burada kusura bakmayın ama siz hem prosedürleri bilmiyorsunuz hem de kullandığınız dil çok kaba.

8 Ay sonra tabii ki kafanıza göre iade isteyemezsiniz. Servis raporu gerekir.

Tek sorun ürünün kargoyla gönderilmesiyle alakalı, kargo ücreti yaşamanızda tarafınıza yanlış bir bilgilendirme yapılmış.

Bu işler zaman ister iade süreci 2-3 hafta alabilir size servis raporu ulaştıktan sonra.

Son düzenleme:
8 ay kullandığınız ürünü nasıl iade edebilirsiniz ki ? Arızalandı ise servis raporu isterler. Ben SSD aldım pc ikinci çalıştırmamda arızalandı. Değişim için gönderdim onlarda servise göndermiş. Servis arızalı diyince değişim onaylandı ve ürün değiştirildi. Fakat müşteri temsilcisinin ilgisizliğine katılıyorum. Çok geç cevap veriyorlar.

8 ay kullandığınız ürünü nasıl iade edebilirsiniz ki ? Arızalandı ise servis raporu isterler. Ben SSD aldım pc ikinci çalıştırmamda arızalandı. Değişim için gönderdim onlarda servise göndermiş. Servis arızalı diyince değişim onaylandı ve ürün değiştirildi. Fakat müşteri temsilcisinin ilgisizliğine katılıyorum. Çok geç cevap veriyorlar.

Benim de Hepsiburada'dan bir alışverişimde resmen ürün kargonun içinden çıkmamıştı. Bildirdim kendilerine. En ufak bir kanıt da göstermedim (gösteremem de ürün çıkmadı paketin içinden :D). Yavaşlık konusunda haklısınız para iadesiyle toplam 3 haftaya yaklaşıyordu süreç ama kendi terbiyemden hiçbir zaman ödün vermedim. Karşınızdakinin de bir insan olduğunu unutmamak lazım. Aynı şey müşteri temsilcileriyle görüşürken de geçerli. Çoğu hak verse de yetkilerinden sebep ellerinden bir şey gelmediği oluyor vs. Suçlu başkasıyken azarı bunlar yiyor.

Çok kabasınız. Günde kaç bin belki kaç milyon insan alışveriş yapıyor, yada talep açıyor Hepsiburada'dan 15 bin TL'nin üstünde alışverişim var ve 1000 TL'ye yakın iade ettiğim ürün var hiçbir zaman sıkıntı çıkmadı. 8 ay kullanıp iade talebi açarsanız tabi ki servis raporu ister. 1 ay önce klavye aldım geldiğinde bozuktu hemen götürdüm onlara ulaştı ve 2. iş gününde tarafıma para iadesi gerçekleşti.

Burada kusura bakmayın ama siz hem prosedürleri bilmiyorsunuz hem de kullandığınız dil çok kaba.

8 Ay sonra tabii ki kafanıza göre iade isteyemezsiniz. Servis raporu gerekir.

Tek sorun ürünün kargoyla gönderilmesiyle alakalı, kargo ücreti yaşamanızda tarafınıza yanlış bir bilgilendirme yapılmış.

Bu işler zaman ister iade süreci 2-3 hafta alabilir size servis raporu ulaştıktan sonra.

Burada arkadaş tamamen haklı. Kendi cahilliğinizi kalkıpta siteyi karalamaya kullanmanız gerçekten üzüntü verici. Keşke önce bir prosedürleri okusaydınız.

Ben yıllardır Hepsiburada üzerinden alışveriş yaparım. Cep telefonundan tutun TV ünitesine kadar bir çok ürün aldım. İade olaylarında ise hiç bir şekilde bir problem yaşamadım. Bu konularda en güvenilir sitedir kendisi Türkiye'de.

Öncelikle tüm eleştirileri anlayışla ve saygıyla karşıladığımı bilmenizi isterim. Sonrasında mesajın başında kullandığım yanlış ifadeden dolayı konunun yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Düzeltemedim çünkü sebebini anlayamadığım şekilde yazım yanlışından dolayı ceza aldım.

Durum şundan ibarettir; ben iade talebinde bulunmadım, ürünüm arızalandığı için garantiye gönderilmesini talep ettim. İlk mesajımda yazdığım iade talebinde bulundum kısmı tarafımca yanlış ifade edilmiştir. Bunun için kusura bakmayın lütfen. Yoksa bende biliyorum 8 aylık ürünün iade olmayacağını üründe sorun olduğu için garantiye alınıp yapılan kontroller sonrası değişim talep edecektim. Bu talebimi de ikinci koyduğum fotoğraftan görebilirsiniz.

Kaba bir üslup kullandığımı yazanlar olmuş, doğrudur üslubumu biraz bozdum çünkü tek yapmaları gereken şey ürününüzü şu kargo kodu ile şu adrese gönderin demekti. Ben iade, değişim ve garanti sürecinde cahil de olabilirim bunu firmanın bana yazması gerekir. Ben en başta ürünü HB.com’un kendisine göndermem gerektiğini düşünüyordum fakat onlar beni daha sonradan direk garantiyi veren firmaya yönlendirdiler.

Satışlarının çok olduğundan bahsedilmiş, evet yoğun olabilirler o zaman bu talebi sadece satış ve paketleme yaparak değil sonrasında da insanları memnun edecek şekilde organize olmaları lazım. Biz sattık, satış sonrası bir şey olursa da bakarız gibi bir yaklaşımı doğru bulmuyorum.

@Ertugrrul hocam en az bende sizin kadar alışveriş yaptım bu siteden. Gözümde çok büyüttüğüm için sanırım bu kadar hayal kırıklığına uğradım. Klima, cep telefonu, tekstil alışverişi bir sürü bilgisayar parçası v.s. gibi alışverişlerimde oldu.

Not: Konuyu açarken sağlık sorunları nedeni ile hastanedeydim ve bu durumda beni biraz germiş olabilir. Tekrar kusura bakmayın yanlış bilgilendirmeden dolayı. Garanti süreci ile ilgili yanlış yönettiğim bir şey olduğunu düşünmüyorum. Çünkü siteye benim talebim ürünün incelenmesi ve sorunun kronik bir sorun olmasından kaynaklı farklı bir ürün ile değiştirmemdi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı