Her ailenin söylediği laf: Çocuklar kahve, çay içemez

Genelde daha yaşı küçükler için diyorlar. Gece altına yapar felan herhalde diye. Ama 13 yaşını geçmiş birine diyorsa neden diyordur onu bilemem.

Bana hiç böyle bir şey demediler. Hatta çay içme alışkanlığım olmadığı için zorla içirmeye çalışıyorlardı.

Merhaba, ailenizden illaki bu cümleyi duydunuz. Cidden çocuklar kahve, çay tüketemez mi?

Bizim ailede çocuğa, 3 yaşına basar basmaz ilk çayını içirirler. 10 yaşından sonra da çay icmeyene farklı bakılır.
Bu konudaki soruyu hayatımda ilk kez duydum xd.

Çocuktan kastınız kaç yaşa kadar? Önemli olan bir şey bu.
Yüksek kafein oranından dolayı kahve gerçekten sıkıntı çıkarabilir belli bir yaştan küçükken ama 1-2 bardak çaydaki kafein o kadar problem olmaz herhalde.

Sonuçta çocuklar küçükken bir şeyi severlerse pek sınır tanımazlar/tanıyamazlar ve fazla fazla tüketebilirler.
Kafeinin tek zararı fazla enerji de değil. Ölüme kadar gidebilen bir zararı var ama tabiki bunun için baya kahveye bozulmanız lazım. Fakat gündelikte belli bir sınırın üstüne çıkarsanız ölüm olmasa da bazı başka rahatsızlıklar olabilir.

Her şeyin bir dozu vardır. Dozu aşarsanız her şey sizi hasta edebilir ya da öldürebilir. Çocuklar da elbette kahve veya çay içebilir. Fakat bir yetişkine göre daha az kullanması daha sağlıklı olur.

Bence derken? Siz hangi tıp fakültesini bitirdiniz? Küçük yaşta bir çocuğun yüksek miktarda kafein alması zararlı. Yurt dışında kimi ülkelerde (Galler gibi) çocuklara enerji içeceği satışı yasak.
Bence öyle? Tıp fakültesi bitirmeme gerek yok öncelikle. Çocuklarda kahve içebilir ben gidip günde beş büyük fincan içebilir demiyorum ufak fincanlardan haftada bir içebilir. Çocuk ölmez korkmayın. Yasaklamak gibi saçma şeylere gerek yok.

Geri
Yukarı