Her Akşam Güç Kaynağı anahtarını kapatmak zararlı mı?

Tortue

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhaba,
Bilgisayarı kapattıktan sonra güç kaynağında bulunan anahtarı da kapatıyorum gece olan elektrik kesintileri PSU'ya zarar verir diye. Anahtarın ömrü var diye biliyorum, böyle kullanmamın hatta alışkanlık yapmamın zararları var mı faydaları da nedir?

Ek olarak moderatör arkadaşım, ben Merhaba ile konuya başlamak istiyorum. Merhaba yazısını neden siliyorsun anlamadım bir türlü, yeniden editledim.

Son düzenleme:
Faydasını duymadım da zararı var mıdır onu da bilmiyorum. Anahtarı bozulabilir dediğiniz gibi ve siz güç kaynağını anahtardan kapatınca otomatik Windows Hızlı Başlat olayı da gidiyor. PC'in anahtarı kapatmassan daha hızlı açılır sağlayacağı fayda bu olur eğer Windows Hızlı Başlat seçeneğin açıksa ki ellemediysen default olarak açık zaten.

Faydasını duymadım da zararı var mıdır onu da bilmiyorum. Anahtarı bozulabilir dediğiniz gibi ve siz güç kaynağını anahtardan kapatınca otomatik Windows Hızlı Başlat olayı da gidiyor. PC'in anahtarı kapatmassan daha hızlı açılır sağlayacağı fayda bu olur eğer Windows Hızlı Başlat seçeneğin açıksa ki ellemediysen default olarak açık zaten.
Hızlı başlata hiç gerek yok hocam zaten 10-15 saniyede açılıyor. Teşekkür ederim değerli yanıtınız için.

Ek olarak yaklaşık 15 senedir PC kullanıyorum ve hiç kapatıp uyumadım. Bir sorun da yaşamadım bence takıntı yapmanıza gerek yok.
Kapatmayınca da ekran kartında beyaz led yanıyor hani şu 8 pin bağlantısının doğru olduğunu gösteren led. Elektrik kesintisi içimi çok ürpertiyor yani. Dün kapatmayı unuttuğum için sabah sabah kendime kızdım resmen :D Bazen "Acaba kapattım mı?" deyip yatağımdan kalktığım bile oluyor.

Kafamı yastığa koyduğumda PSU anahtarı bana baktığı için benim için kapatması kolay ama düşün ben bile kapatmıyorum :D Bırak yansın bende de 2 tane GPU ledi yanıyor hatta ROG RGB logosu bile yanıp sönüyor :D

Kafamı yastığa koyduğumda PSU anahtarı bana baktığı için benim için kapatması kolay ama düşün ben bile kapatmıyorum :D Bırak yansın bende de 2 tane GPU ledi yanıyor hatta ROG RGB logosu bile yanıp sönüyor :D
Aklımdan geçiyor da yapmak istemiyorum garantisini bozacağım diye.
Bluetooth ile açıp kapatmak tarzında, hazır elimde parçalar var iken ancak garanti işi bozuyor. Bir de CW var PSU'da, garantiye göndereyim mi göndermeyeyim mi derken günler su gibi geçiyor. :D
Asus Rog logosu nasıl yanıyor ki hocam ayriyetten güç mü verdiniz siz ona? Normalde kapanmıyor mu o :D

Aklımdan geçiyor da yapmak istemiyorum garantisini bozacağım diye.
Bluetooth ile açıp kapatmak tarzında, hazır elimde parçalar var iken ancak garanti işi bozuyor. Bir de CW var PSU'da, garantiye göndereyim mi göndermeyeyim mi derken günler su gibi geçiyor. :D
Asus Rog logosu nasıl yanıyor ki hocam ayriyetten güç mü verdiniz siz ona? Normalde kapanmıyor mu o :D
Bence CW varsa garantiye yollayın derim. İlerde ses yükselebilir ve rahatsız olabilirsiniz. Ayarı var onun, bilgisayarı kapattığında yanıp yanmamasını seçebiliyorsunuz :)

Bence CW varsa garantiye yollayın derim. İlerde ses yükselebilir ve rahatsız olabilirsiniz. Ayarı var onun, bilgisayarı kapattığında yanıp yanmamasını seçebiliyorsunuz :)
Ses arttı hocam maalesef. Hatta bunu tespit edemeyip ekran kartını göndermiştim. 😑
Rog ledlerinin sürekli yanması aura'dan yapılabiliyor mu? Hiç görmedim aslında, bilmiyordum da..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı