Rehber Her cihaz için macOS temiz kurulum rehberi

Her modelin belli bir desteklediği macOS sürümü var. Mesela 2012 mid Macbook Pro için Catalina 10.15.7 destekliyor. Şimdi aslında bunu bam diye sıfırlayamıyoruz. BIOS üzerinden geri döndürürsem Mountain Lion 10.8.5 yükleyebiliyorum. WI-FI girdikten sonra BIOS ekranında indiriyor ve kuruyor. Sanırım Firmware Update ile bunu Catalina'ya yükseltebiliyorsunuz fakat ben uğraşmam diyenler için Windows yükler gibi yapmayı anlatacağım.

Laptopunuzu Apple sitesinden desteklediği sürümü Google üzerinden öğrenin, bu konuda özgürsünüz:

1691963914510.png

Daha sonra bulduğunuz sürümü bizim forumumuzda olan dosyalar üzerinden son sürüm indirin. Eğer sürümü Technopat Sosyal üzerinden bulamazsanız lütfen forumumuzda konu açın ve kesinlikle dış kaynaklardan indirmeyin. Aksi takdirde bozuk veya virüslü dosya yüzünden kurulum başarısız olabilir.

Örnek bazı imajlarımız:

Daha sonra indirdiğiniz imaj dosyasını Balena Etcher ile en az 16GB olan Flash belleğe yazdırın. 32 GB önerilir.

Gerçek siteleri: balenaEtcher - Flash OS images to SD cards & USB drives

Daha sonra yazdırdığını flash belleği cihazınıza takın ve sol alt kısımdaki "Alt veya Option" tuşu ile seçim ekranını açın.

1691964350431.png

Genel olarak bembeyaz ekran ve böyle seçeneklerin olduğu menü gelecek indirdiğiniz işletim sistemini seçiniz, resim örnektir:

1691964479941.png

Technopat Youtube kanalından bir örnek:
1691964611661.png

Enter deyip giriyorsunuz. Daha sonra Disk Utility kısmından eğer sıfır bir disk takmadıysanız sıfırlamanız gerekli.

1691964684302.png

1. Adım: View tuşuna basın.
1691964846839.png

2. Adım: Bütün cihazları göster deyin.
1691964877429.png

3. Adım: Dahili diskinizi seçin, Erase veya sil kısmından imkan varsa APFS yoksa Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) olarak seçin.

1691965060495.png

Eski cihazlardan örnek:
1691965076852.png

3. Adım örneği: İsmini "macOS" yapabilirsiniz. Size kalmış.
1691965008592.png

Daha sonra Disk Utility aletinden çıkın, Reinstall veya diğer adıyla indirdiğiniz işletim sistemini kur butonuna basın.

1691965135181.png

Bu adımdan sonrası sözleşmeleri onaylayıp biçimlendirdiğimiz ve tek parça haline getirdiğimiz diskimizi seçip kurmasını bekliyoruz. İşlem cihaza göre hızı değişecektir. Cihazın elektriğini kesmeyin.

Örnek:

Daha sonrasında kurulum sonrası açılış ekranında dil, tarih, ülke, klavye gibi şeylerinizi ayarladıktan sonra kullanıma başlayabilirsiniz.

Önemli notlar:

Seçtiğiniz macOS cihaz ile uyumlu değilse çalıştıramazsınız.
Kurulumdan sonra güncellemeleri yapmayı unutmayın.
IMAJ dosyalarını forumumuzda bulamazsanız konu açınız.
Yaptığınız herhangi bir hatadan Technopat Sosyal veya ben sorumlu değilim.

Ne yani şimdi ben Windows kullandığım cihaza MacOS kurabiliyor muyum? Yasadışı değil mi bu?

Android bir cihaza IOS yüklemek gibi.

Geri
Yukarı