Her dikkat eksikliği DEHB midir?

seffabullut

Centipat
Daha fazla  
Son zamanlarda dikkatim çok fazla dağılıyor. Odaklanamıyorum. Zaten hali hazırda OKB var ama bu dikkat eksikliği bununla ortaya çıkabiliyor mu? Veya İlla DEHB mi olmak zorunda.
İnternette mastürbasyon, sosyal medya bağımlılığı, obezite, düzensiz uyku gibi durumların dikkat eksikliğine yol açtığı yazıyordu. Bunları düzene koymak dikkat eksikliğini azaltır mı acaba?

Hayır,bunu lütfen bir psikiyatri ile konuşun.
Dikkat eksikliği başka zihinsel sağlık sorunlarından dolayı da olabiliyor,bazen kullanılan ilaçlar ve fiziksel sebeplerden de kaynaklanabiliyor. DEHB kriterine uymak için belirtilerin 12 yaş öncesinden beri ve 6 aydan fazla bir süredir olması gerekiyor. DEHB sadece dikkat eksikliğine sebep olmaz, yaşamı ortalama ve aşırı derecede etkileyecek başka belirtileri de bulunur ve her kişide farklı sıklıklarda kendini gösterir: aşağıdaki yazı Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir? | NPİSTANBUL sitesinden alıntıdır;

DEHB Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu DEHB’nin 3 farklı tipte belirtilerinin olduğu bilinmektedir.

DEHB’nin dikkat eksikliği tipi belirtileri;

Odaklanmakta zorluk çekmek
Dikkatini sürdürememek
Göz teması kurmamak
Aynı faaliyette uzun süre devam edememek
Çabuk sıkılmak
Detayları gözden kaçırmak
Unutkanlık
Karşısındakini dinlemekte güçlük çekmek
Özel eşyaları ve emanetleri kaybetmek
Basit yönergeleri akılda tutamamak
Sık hata yapmak

DEHB’nin hiperaktivite tipi belirtileri;

Fazla hareketlilik
Yerinde duramamak
Otururken bile eller ve ayakları sürekli hareket ettirmek
Hızlı konuşmak
Kelimeleri hatalı söylemek ve cümleleri birbirine bağlayamamak
Dinlemekte zorluk çekmek
Karşısındakinin sözünü kesmek

DEHB’nin dürtüsellik tipi belirtileri;

İsteklerin hemen karşılanmasını istemek, dayatmak
Sabırsız olmak
Düşünmeden hareket etmek
Aceleci davranmak
Sıra bekleyememek
Tepkileri kontrol edememek

umarım yardımcı olmuştur.

Hayır,bunu lütfen bir psikiyatri ile konuşun.
Dikkat eksikliği başka zihinsel sağlık sorunlarından dolayı da olabiliyor,bazen kullanılan ilaçlar ve fiziksel sebeplerden de kaynaklanabiliyor. DEHB kriterine uymak için belirtilerin 12 yaş öncesinden beri ve 6 aydan fazla bir süredir olması gerekiyor. DEHB sadece dikkat eksikliğine sebep olmaz, yaşamı ortalama ve aşırı derecede etkileyecek başka belirtileri de bulunur ve her kişide farklı sıklıklarda kendini gösterir: aşağıdaki yazı Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir? | NPİSTANBUL sitesinden alıntıdır;

DEHB Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu DEHB’nin 3 farklı tipte belirtilerinin olduğu bilinmektedir.

DEHB’nin dikkat eksikliği tipi belirtileri;

Odaklanmakta zorluk çekmek
Dikkatini sürdürememek
Göz teması kurmamak
Aynı faaliyette uzun süre devam edememek
Çabuk sıkılmak
Detayları gözden kaçırmak
Unutkanlık
Karşısındakini dinlemekte güçlük çekmek
Özel eşyaları ve emanetleri kaybetmek
Basit yönergeleri akılda tutamamak
Sık hata yapmak

DEHB’nin hiperaktivite tipi belirtileri;

Fazla hareketlilik
Yerinde duramamak
Otururken bile eller ve ayakları sürekli hareket ettirmek
Hızlı konuşmak
Kelimeleri hatalı söylemek ve cümleleri birbirine bağlayamamak
Dinlemekte zorluk çekmek
Karşısındakinin sözünü kesmek

DEHB’nin dürtüsellik tipi belirtileri;

İsteklerin hemen karşılanmasını istemek, dayatmak
Sabırsız olmak
Düşünmeden hareket etmek
Aceleci davranmak
Sıra bekleyememek
Tepkileri kontrol edememek

umarım yardımcı olmuştur.
DEHB Belirtileri Nelerdir? - sorusundan itibaren yazdıklarınızın tamamını kendimde görüyorum. Ne yapmam lazım ?

Söylediğim gibi bir psikiyatriste ya da nörologa görünmeniz en iyisi olur. Dehb'nin farklı tedavi yöntemleri var, bunlardan birisi de ilaçlar. Stimülant ve stimulant olmayan ilaçlar bulunuyor, bu ilaçlar yan etki de yapabiliyor ama kullanırken çoğunlukla rahatsanız kullanabilirsiniz. Benim şahsen deneyimimle bu ilaçlar bana başlangıçta gerçekten yardımcı oluyordu, ama ilacın etkisi geçerkenki düşüş gerçekten fark ediliyor, ve vücut alışmaya başladıkça da etkisini kaybedebiliyor.
Belirttiğim gibi, herkes Dehb'yi farklı yaşar, belirtiler farklı şiddetle kendini gösterir. İlaç herkeste işe yaramayabiliyor.
Ben şahsen kahvenin yararını daha fazla gördüm. :)
Ancak lütfen bu ilaçları (ya da kafeinli herhangi bir içeceği) kalp ve damar bozukluklarınız varsa kullanmayın, yarardan çok ciddi zararları olur aman dikkat.

Başka bir önerim ise yaşam tarzındaki şeyleri değiştirmek. Mümkün ise daha sağlıklı öğünler tüketmek, erken yatıp kalkmak, daha fazla aktif olmak olabilir. Klişe geliyor olabilir ancak tekrardan kendimden örnek vermek istersem karantina döneminde sürekli evde kaldıktan sonra ilk okul açıldığında kafamı hiçbir şekilde veremediğimi fark ettim. Ha bir de, telefon bilgisayar kullanımını azaltmakta iyi gelebilir.

Bilişsel davranışçı terapi de var. Aşağıdaki yazı şuradan alıntılanmıştır:

“Bilişsel davranışçı terapi (BDT), insan davranışını etkileyen düşüncelerin ve inançların nasıl değiştirilebileceği üzerine odaklanan bir terapi yöntemidir? Bdt, birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanılan, kanıta dayalı bir tedavi şeklidir.”

Ancak doktor yardımına erişiminiz yok ise anlayabilirim. Tedavi seçenekleri sınırlı gibi görünse de bu şeyler belirtileri kontrol altına almakta gerçekten etkili.

Söylediğim gibi bir psikiyatriste ya da nörologa görünmeniz en iyisi olur. Dehb'nin farklı tedavi yöntemleri var, bunlardan birisi de ilaçlar. Stimülant ve stimulant olmayan ilaçlar bulunuyor, bu ilaçlar yan etki de yapabiliyor ama kullanırken çoğunlukla rahatsanız kullanabilirsiniz. Benim şahsen deneyimimle bu ilaçlar bana başlangıçta gerçekten yardımcı oluyordu, ama ilacın etkisi geçerkenki düşüş gerçekten fark ediliyor, ve vücut alışmaya başladıkça da etkisini kaybedebiliyor.
Belirttiğim gibi, herkes Dehb'yi farklı yaşar, belirtiler farklı şiddetle kendini gösterir. İlaç herkeste işe yaramayabiliyor.
Ben şahsen kahvenin yararını daha fazla gördüm. :)
Ancak lütfen bu ilaçları (ya da kafeinli herhangi bir içeceği) kalp ve damar bozukluklarınız varsa kullanmayın, yarardan çok ciddi zararları olur aman dikkat.

Başka bir önerim ise yaşam tarzındaki şeyleri değiştirmek. Mümkün ise daha sağlıklı öğünler tüketmek, erken yatıp kalkmak, daha fazla aktif olmak olabilir. Klişe geliyor olabilir ancak tekrardan kendimden örnek vermek istersem karantina döneminde sürekli evde kaldıktan sonra ilk okul açıldığında kafamı hiçbir şekilde veremediğimi fark ettim. Ha bir de, telefon bilgisayar kullanımını azaltmakta iyi gelebilir.

Bilişsel davranışçı terapi de var. Aşağıdaki yazı şuradan alıntılanmıştır:

“Bilişsel davranışçı terapi (BDT), insan davranışını etkileyen düşüncelerin ve inançların nasıl değiştirilebileceği üzerine odaklanan bir terapi yöntemidir? Bdt, birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanılan, kanıta dayalı bir tedavi şeklidir.”

Ancak doktor yardımına erişiminiz yok ise anlayabilirim. Tedavi seçenekleri sınırlı gibi görünse de bu şeyler belirtileri kontrol altına almakta gerçekten etkili.

Teşekkürler efendim, ilk olarak ben de kendi yaşam tarzıma çekidüzen vermeye yöneleceğime karar verdim. Yazdıklarınız da destek oldu bunda. Bakalım nasıl olacak :)

Teşekkürler efendim, ilk olarak ben de kendi yaşam tarzıma çekidüzen vermeye yöneleceğime karar verdim. Yazdıklarınız da destek oldu bunda. Bakalım nasıl olacak :)

Instagram kullanıyor veya oyun oynuyor, kısacası sık sık sahte dopamin tüketiyorsan dikkat sürenin kısa olması normal, hayatımdan sadece Instagram'ı çıkardığımda her şey düzelmişti.

İngilizcen varsa Andrew Huberman'ın genel olarak dikakt konusunda anlattıklarını dinlemeni tavsiye ederim.

Instagram kullanıyor veya oyun oynuyor, kısacası sık sık sahte dopamin tüketiyorsan dikkat sürenin kısa olması normal, hayatımdan sadece Instagram'ı çıkardığımda her şey düzelmişti.

İngilizcen varsa Andrew Huberman'ın genel olarak dikakt konusunda anlattıklarını dinlemeni tavsiye ederim.
Sahte dopaminin kralını tüketiyormuşum meğerse. Bunlara dikkat etmem gerek, sağolun

Geri
Yukarı