Her fen lisesi benzer midir?

Sen merak etme ben de doğuluyum. Bana da terörist denildiği için bir başkasına terörist demem. Ülkede her türlü mizah yapılıyor. Sadece "Hakkari "deki fen lisesinde adam bile doğranabilir." Dememe mi taktın? Ben sadece şaka ile karışık bir cevap verdim. İstanbul dışındaki bütün illerde hemen hemen sorumsuz ve kavgacı öğrenciler fen liselerine düşebiliyor. Hakkari derken sadece örnek verdim.

Evet, sonuçta ayırıyorsun orayı memleketin kalanından sonra bir gün adam kendini rahatsız hissederse bu konudan dolayı dış güçlerin desteği ile bağımsızlık isteyecek. Türkiye bu durumda kanlı yöntemlerle bastırır sonra yabancı basının eline düşeriz "Türkler genetik temizlik yapıyor" diye.

Evet, sonuçta ayırıyorsun orayı memleketin kalanından sonra bir gün adam kendini rahatsız hissederse bu konudan dolayı dış güçlerin desteği ile bağımsızlık isteyecek. Türkiye bu durumda kanlı yöntemlerle bastırır sonra yabancı basının eline düşeriz "Türkler genetik temizlik yapıyor" diye.
Duyar kasmak için geliyorsun bana "Onlar terörist mi?" diyorsun. Yanlış anlamış olabilirsin, eyvallah ama kendini haklı çıkarmak için konuyu boş yere uzatıyorsun.
Nerelisiniz hocam?
Diyarbakır.

Okulun arasındaki fark çok oluyor, benim okuduğum fen lisesi 1994'te kurulmuş ama git gide mezun öğrencilerin ve okul ortalamasının düştüğü söyleniyor(yeni nesil pisliğin teki muhabbetleri).

İş öğrencide bitiyor, okuduğunuz okul kötü desek karalar mı bağlayacaksınız? İyi desek derin bir "oh" mu çekeceksiniz? Ondan dolayı iş sizde bitiyor. Mesela bizim okulun git gide kötüye gittiği söylense bile bu sene 50 tıp, mühendislik ve mimarlık fakültesi çıkardı, hem de iyi sıralamalarla, ilk 40 öğrenci gayet iyi üniversitelere gitti. Ama işin diğer tarafında da 20-25 kişi falan mezuna kalmış herhalde, bu önceki senelerde(5-10 sene önce ve daha önceleri) 2-3 oluyormuş.

İş sizde bitiyor kısacası hocam, çalışın.

2019 mezunları da şöyle:
Fark vardır. Çok da vardır. Gurur tablosundaki en iyi okul İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa. Okul daha onun adını bile düzgün yazamıyor. Bölümler de cabası. Puanlarına baksan sınavın yarısını anca doğru yapmıştır çoğu.
Diğer tarafta ise mezunlarını İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi gibi yerlerde düzgün bölümlere sokan okullar var.

Bunu önemseme. Elindeki puanla gidebileceğin en iyi liseye git. Ama lise hayatını da yollarca harcamış olma. Kaliteden biraz taviz vererek daha yakın okula gitmek bence çok daha iyi.

Geri
Yukarı