Yatılı Fen Lisesi vs Anadolu Lisesi

ENES FİLİNTA

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle bugun son günüm ve tercihimi kesinleştireceğim. Sizce yatılı bir fen lisesi mi yoksa anadolu lisesi mi daha iyidir.
Lakin fen lisesinin taban puanı 450; Anadolu lisesinin taban puanı 443.
Anadolu lisesi olan bize daha yakın ama fen lisesi olan şehir dışında, eğitim olarak tabii ki fen lisesinin LYS başarısında 10 tane falan tıp var.
Sizce ailemden uzakta ders çalışabilir miyim?
Gerçekten içimden gitmek istemiyorum ama evde çoğu zaman babam sürekli canımı sıkıyor hem de boş meseleler için hatta PTT'ye kargomu almaya bile götürmüyor ve bu size önemsiz gelebilir ama mesele kargo değil daha önce bağırıp çağırıyordu; sonra barışıyor 1 gün sonra yine aynı yani bu ''baba'' faktörü de var.
Ayrıca ben bursluluk sınavını da kazandım ama yurtta kalırsam param da kesilecek.
Öff bilmiyorum sizin fikriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim başarı olarak gittiğin okul çok az fark edecektir. Ben de fen lisesinde yatılı olarak okuyorum. İnanılmaz şekilde özgür olursun yatılıda. Arkadaşlar, çevre vb. ddaha iyi olur. Ama yurdun kötü tarafları da oluyor. Yemekler iyi olmuyor, ısıtmıyorlar vb. Yatılı olanı tavsiye ederim. Dünyayla daha erken tanışmanı sağlıyor.

@TeknObeY0 Bunu neye dayanarak söylediğinizi sorabilir miyim?
Ben cevap vereyim. İlk iki yıl müfredatlar aynı. Sonraki yıllar sayısal bölümü otomatik seçili oluyor. Anadolu lisesinde sayısal seçerse tamamen aynı olur. Okul eskiyse öğretmenleri iyi olabilir. Eskiden sınavla öğretmen seçiliyordu ama şimdi rastgele oluyor. Puan eşitse hiçbir fark yok.

Yatılı kalmak her zaman iyidir. Belki 4 sene boyunca zorlanacaksın, aikeden uzakta kalacaksın ama hayata çok güzel hazırlanacaksın ve cidden mükkemmel bir ders çalışma ortamıvar tavsiye ederim fen lisesine gitmedi.

Kardeşim başarı olarak gittiğin okul çok az fark edecektir. Ben de fen lisesinde yatılı olarak okuyorum. İnanılmaz şekilde özgür olursun yatılıda. Arkadaşlar, çevre vb. ddaha iyi olur. Ama yurdun kötü tarafları da oluyor. Yemekler iyi olmuyor, ısıtmıyorlar vb. Yatılı olanı tavsiye ederim. Dünyayla daha erken tanışmanı sağlıyor.

Ben cevap vereyim. İlk iki yıl müfredatlar aynı. Sonraki yıllar sayısal bölümü otomatik seçili oluyor. Anadolu lisesinde sayısal seçerse tamamen aynı olur. Okul eskiyse öğretmenleri iyi olabilir. Eskiden sınavla öğretmen seçiliyordu ama şimdi rastgele oluyor. Puan eşitse hiçbir fark yok.
Elinize kolunuza sağlık hocam.

Bakın şimdi, o anlam da demedim, yoksa onları bende biliyorum. Her okulda, okul düşük puanlı olsa bile öğretmen farkı vardır. Öğretmen çok önemli bir faktör.

Ayrıca çalışkan öğrenci, her yerde çalışır.

hocam bir de anadolu lisesi 700 küsür kişi ama fen lisesi 300 küsür şimdi öğrenci fazlalığınında etkisi çok olur mu?

Geri
Yukarı