Her grip olduğunda ilaç kullanmak doğru mu?

Milleti yanlış yönlendirmeyin. İlac kullanmak yanlıştır demek cok yanlış. Herkesin bünyesi farklıdır. Gripte bademcik ve bogaz iltihaplanması olduğunda mecburen hafif antibiyotik kullanmak zorundasın. Kronik rahatsızlığı olanlar gripte mecburen ilac kullanmak zorunda. Herkes sadece kendi icin konuşsun. İlac kullanmak yanlış demeyin.

Ben 2013 yılından beri grip soğuk algınlığı gibi sebepler için hastaneye sağlık ocağına gitmiyorum. Her yıl bu zamanlar hava değişimi yüzünden grip olurum. İlaç olarak da meyve ve limon yiyorum. Kendi kendine 2 günde geçiyor. Bir yeri tamir ederken 10 yeri bozan suni ilaçlar kullanmak doğru değil bence.

Bildiğim kadarı ile semptomatik tedavi bile bazı durumlarda gereksiz. Yani ateşiniz az biraz çıktıysa hastayken hemen ateş düşürücü kullanmamak gerek. Grip için ilaçla 7 günde, ilaçsız 1 haftada iyileşirsin derler ya :)

Aynı sıkıntıları yaşadım. Greyfurt, portakal suyu hatta kivi ve muz yedim. Nedendir bilmem, aynı şekilde Nurofen önünde dururken bunları yaptım. Eskiden sanki daha ağır atlatırken, mevye ve dinleme ile daha kısa, daha çabuk atlattım.

Grip olacağımı hissettiğim zaman Grip ve Soğuk Algınlığı ilacı içiyorum. Eğer geç kaldıysam ve çoktan grip olmuşsam ilaç içmiyorum.

Bence bir kaç gün insan kendine bakıp duruma göre ilaç kullanabilir. Eğer kişiyi çok rahatsız etmiyorsa bitki çayları ile dinlenerek atlatmaya çalışılabilir. Fakat aşırı halsizlik ağrı vs varsa zaten ilaç zarurî oluyor.

Ben neden bilmem ilacı çok çok kötü olursam kullanırım onun dışında meyve, sarımsak vs şeyler yiyip yatar dinlenirim ve genelde 1 haftada geçer bence ilaçları çok kötü olmazsan son çare kullan.

Hastalık yoktur hasta vardır.
Bu sebepledir ki, ilaç kullanmak veya kullanmamak, doğrudur veya yanlıştır denilmemeli. Yanlış olan durum, ilk fırsatta antibiyotik kullanmaktır. Doktor yazmadığı müddetçe kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır. Yada doktorun yazdığı antibiyotiği yarıda kesmemelisiniz. Her fırsatta veya kafanıza göre antibiyotik kullanırsanız, antibiyotiğe karşı direnç gelişir ve bir dahaki sefere daha geniş etkili daha güçlü antibiyotik kullanmak durumunda kalırsınız.
Konu sahibinin sorusuna gelirsek, grip için ilaca sarılmaktansa doğal besinlerle bünyenizi desteklemek bana daha doğru geliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı