Her gün şınav çekmek kolu kalınlaştırır mı?

Gene herkes çok biliyormuş gibi konuşuyor, 4 aydır her gün şınav çeken biri olarak konuşuyorum başta 5'er 5'er başladım günlük min. 100 150 çekiyordum, sonra 10, 20, 30 derken şu an 50 tane tam çekiyorum, vicudumda hiçbir kalınlaşma olmadı fakat kol kasım'ı sıkınca yumurta gibi çıkıyor, şaşırıyor herkes, göhüs ve omuz kaslarında gelişir kesinlikle vicütun kalınlaşmaz sıkınca belli olur.

Gene herkes çok biliyormuş gibi konuşuyor, 4 aydır her gün şınav çeken biri olarak konuşuyorum başta 5'er 5'er başladım günlük min. 100 150 çekiyordum, sonra 10, 20, 30 derken şu an 50 tane tam çekiyorum, vicudumda hiçbir kalınlaşma olmadı fakat kol kasım'ı sıkınca yumurta gibi çıkıyor, şaşırıyor herkes, göhüs ve omuz kaslarında gelişir kesinlikle vicütun kalınlaşmaz sıkınca belli olur.
Benim de sınıfımda senin gibi bir çocuk var, onun da omuzları geniş kolu yumurta gibi çıkıyor ama yağlı bir kolu var gene güçlü bir arkadaş 40-50 şınav çekebiliyor. Kondisyonununu geliştirmiş yani. Fakat burada bahsettiğimiz olay kasları büyütmek, kasları büyütmek de en etkili ağırlık çalışarak olur. Onun dışında haklısınız zaten. Ben 4-5 aydır günlük 20-30 dakika kardiyo yapıyorum, en büyük pişmanlığım şınav, barfiks gibi bodyweight egzersizler üzerinde pek durmamak oldu. Bacaklarımın geliştiğini çok gözlemledim ama kendimi zorlasam 15 şınav çekerim şınav formum kötü hayatımda zaten hiç barfiks çekmedim. Benimde kollarım geniş ama yağ olduktan sonra pek önemi olmuyor, yağ kütlesinin bir estetikliği de yok zaten.

Brom tek sınavla dumbell ile olacak is değil ki olsa bile tek kas odaklı olmamalı ve evde kısa sürede gelisme bekleme. Yani tek kol gelistirip sırt calısmasan olmaz. Hem de salon dısında gelismek istiyorsan homegym in olmadığı sürece cok daha yavas geliseceksindir ki güzel beslenmezsen o da olmaz.

Her gün 20 şınav çekmeye başladık diyelim. Kolu incecik olan birinin kolu, daha yapılı olur mu? Fazla şişkinlikten bahsetmiyorum. Yapılı olsun yeter. Yoksa boşuna mı yapmış oluruz?
Squat, front squat, mekik, şınav, lunge gibi hareketler genelde dayanıklılığı arttıran kondisyonu güçlendiren hareketlerdir. Kas kütlesine aman aman faydası olmaz yani öyle bir hayalin varsa tek adresin profesyonel spor salonları.

Ayrıca 30 saniye set araları ile yapmak kondisyon ve dayanıklılık antremanıdır. 1-2 dakika arası güç antremanı olur. Ara sürelerin bile etkisi var.

Geri
Yukarı