Her öğretmen kutsal mı?

ValiBey36

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 1600 AF İşlemci
INNO3D GTX 1650 GDDR6 Ekran Kartı
Biostar A302M Anakart
500GB SEAGATE HDD+PATRİOT BRUST 240GB SSD
2x8GB Crucial 3000MHz CL15 RAM
LG 22MK400H Monitör
Meslek
Öğrenci
Az önce, Ali Rıza Binboğa'nın seslendirdiği ilk öğretmen şarkısını dinliyordum. Bir yorumlara bakayım dediğim zaman, şöyle bir yorum gördüm: "6 yaşında Türkçe bilmiyorum diye kafamı kara tahtaya vuran öğretmen kutsal değildir. Bunun yerine Türkçeyi sevgiyle öğreten *** öğretmenim kutsaldır." sizce de doğru mu? Sonuçta bugün öğretmenlik, kutsallık sözcüğüyle yan-yana getirilen bir sözcük. Bence doğru. Sizce de doğru mu? Not: Eğer bir anınız varsa, düşüncenizi destekleme amacıyla yazabilirsiniz. Hem daha keyifli bir sohbet olur. İyi akşamlar.

Hayır, ortaokulda mükemmel olan matematiğim ilk sınavlarda o sülalesini sevdiğim hoca yüzünden 90'dan 20'ye düştü o düşüşten beridir toparlamaya çalışıyorum, tek benim düşmedi tüm sınıfın düşmüştü çünkü hoca ya oturuyor ya da gelmiyordu, hocayı artık gördüğüm yerde ağız burun dalasım geliyor ama kendimi zar zor tutuyorum, ya liseye geçtim hala daha toparlamaya çalışıyorum.

Beni sınıf ortasında hiçbir sebep yokken sadece sınıfı güldürmek için çok kez küçük düşürüp özgüven sorunlarıma sebep olan tarih öğretmenim kutsal değildir. :)

Her öğretmen kutsal değildir. Matematik öğretmenim olacak o şahıs beni dersten soğuttu. Bir soruyu çözemedi isen sana bağırır ve tembel der. Bir de öğrenci kayırır. Sen bir yanlış yaparsın, azar yersin. Bir başkası yanlış yapar "daha dikkatli ol" der. Ödev hazırlarsın 20-40 sayfalık hoca içine bile bakmaz kapağına göre not verir. Şimdi bu hoca kutsal mı?

Herkesin yaptığı iş kendi içinde değerlendirildiğinde önemlidir, tamamlayıcıdır ve kutsaldır. Kutsallık tek bir mesleğe indirgenemez.

• Kimsenin hayali olmayan çöpçülük mesleği olmasa ve 1 ay sokağınızdaki çöpler toplanmasa, çöp yığınından ve kokusundan dışarı çıkamazsınız.​
  • Binanızdaki atık borusu patlasa ve çağırıp tamir edecek 1 tane tesisatçı bulamasanız, sorunu çözene kadar banyonuzu ve evinizi su basar.​
  • İnşaat işçiliği yapacak kimseyi bulamasaydınız, içinde bulunduğunuz hiçbir ortam yapılamazdı.​
Bir insan eğitimini önce aileden, sonra okuldaki eğitmenlerden alır. Dolayısıyla öğretmenlik de gelecek nesillerin niteliği konusunda son derece önemli bir meslek. Her meslekte olduğu gibi hakkını vererek yapan da var, aldığı paranın karşılığını vermeyerek yatıp yuvarlanan da var.

Eğitim hayatımda çok iyi öğretmenler de tanıdım, çok kötü öğretmenler de tanıdım. Dolayısıyla genelleme yapmadan, adamına göre değerlendirme yapılmalı herkesin hakkını hak ettiği gibi alması için.

Bana göre öğretmenlik hariç hiçbir meslek kutsal değildir, mesleklere ekstra anlam yüklemenin saçmalık olduğunu düşünüyorum.
(Simitçi=Mühendis=Polis)

Yeni konular

Geri
Yukarı