Her oyunda anlık FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10

MuratSagir

Hectopat
Yer
İstanbul Beylikdüzü
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
16,0 GB RAM ( birisi Corsair 3000MHz diğeri Ballistix 3000MHz)
Ekran kartı
Asus GTX 1660 TI Tuf Gaming Evo Top TUF-GTX1660TI-
Anakart
MSI H310M PRO-VDH PLUS Intel H310 Soket 1151 DDR4
İşlemci
Intel(R) Core(tm) i5-9400F CPU @ 2.90GHz
Merhaba, bilgisayarımda son 1 yıldır inanılmaz bir ani FPS düşüş sıkıntısı yaşıyorum. İlk başlarda çok fazla olmadığı için göz ardı etmiştim, ama artık neredeyse oyun oynayamayacak duruma geldi. Rust oyununda sürekli ani FPS düşüş sıkıntısı yaşıyorum. Oyun içi 110-90 arası olmasına rağmen birden 10'a 2'ye FPS düşüyor ve 4-5 saniye oyun içi donuyorum ve sonra yeniden yeniden. Bilgisayarıma kaç kere farklı formatlar attım, içini temizlettim termal macunlar vs. Ama düzelmedi bunun çaresi nedir? Arkadaşlarım RAM'lerden kaynaklı olduğunu söylüyor ikisi de farklı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunu oynarken performans degerlerini izleyin, çok rahatça anlarsınız nelerden kaynaklı oldugunu. Degerleri bilmiyorsaniz bile buraya screenshot atarsaniz yardim ederler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisinde farklı derken markalardan bahsettiğinizi varsayıyorum. RAM'lerin birini çıkarıp deneyebilirsiniz.

8 GB RAM'le oyuna girersem zaten çok daha fazla drop olmaz mı hocam Rust sonuçta.

Oyunu oynarken performans degerlerini izleyin, çok rahatça anlarsınız nelerden kaynaklı oldugunu. Degerleri bilmiyorsaniz bile buraya screenshot atarsaniz yardim ederler.
Screenshot_1.png

Son düzenleme:
Hocam RAM ucu ucuna neredeyse, arkada gereksiz acik olan servis veya uygulama var mi? Ayrica Intel bir islemciye gore 71 derece biraz fazla geldi, fakat Rust'ta cok buyuk artik zorluyordur islemciyi. Muhtemelen RAM'lerle ilgili bir sıkıntı var. Ayrica Rust cok fazla RAM yiyen bir oyun.

Edit: Windows Memory diagnostic yazin Windows aramasina, "Restart now and check for problems (recommended)" tiklayin. Bilgisayar restartlanacak ve yuzeysel sıkıntıları paylasacaktir RAM'ler ile ilgili

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-12-17 193850.png
    Screenshot 2023-12-17 193850.png
    296,2 KB · Görüntüleme: 26
  • Screenshot 2023-12-17 193910.png
    Screenshot 2023-12-17 193910.png
    12,6 KB · Görüntüleme: 30
Hocam RAM ucu ucuna neredeyse, arkada gereksiz acik olan servis veya uygulama var mi? Ayrica Intel bir islemciye gore 71 derece biraz fazla geldi, fakat Rust'ta cok buyuk artik zorluyordur islemciyi. Muhtemelen RAM'lerle ilgili bir sıkıntı var. Ayrica Rust cok fazla RAM yiyen bir oyun.

Edit: Windows Memory diagnostic yazin Windows aramasina, "restart now and check for problems (recommended)" tiklayin. Bilgisayar restartlanacak ve yuzeysel sıkıntıları paylasacaktir RAM'ler ile ilgili.

Hocam dediğinizi yaptım işlem bayağı uzun sürünce içeriye yemek yemeye gittim geldiğimde bilgisayar açıktı bu yapılan işlemin raporunu göremeyecek miyim?

Hocam dediğinizi yaptım işlem bayağı uzun sürünce içeriye yemek yemeye gittim geldiğimde bilgisayar açıktı bu yapılan işlemin raporunu göremeyecek miyim?

Windows bildirimi olarak geliyor, kaçırmış olabilirsiniz sonuçları:
Event Viewer'a girin.
Win Logs'ları genişletin.
System'e tıklayın.
Information(i) sembollü, Source kolonunda memorydiagnostics-results arayin.
Bulup tıkladıgınızda bir sorun varsa alt kısımda yazacaktir.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-12-17 204234.png
    Screenshot 2023-12-17 204234.png
    127,8 KB · Görüntüleme: 33
  • Screenshot 2023-12-17 204346.png
    Screenshot 2023-12-17 204346.png
    8,9 KB · Görüntüleme: 29
Windows bildirimi olarak geliyor, kaçırmış olabilirsiniz sonuçları:
Event Viewer'a girin.
Win Logs'ları genişletin.
System'e tıklayın.
Information(i) sembollü, Source kolonunda memorydiagnostics-results arayin.
Bulup tıkladıgınızda bir sorun varsa alt kısımda yazacaktir.
Screenshot_3.png

Bir sorun olmadığı yazıyor.

Ortak bir oyun seçersiniz sorun yok. Drop ile FPS düşmesi çok farklı. Bir de grafikleri düşürün öye oluyor mu SS de RAM çok fazla kullanıyor.
Grafikleri düşürüyorum zaten ama drop kaçınılmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı