FX 8320 RX 550 ani FPS düşmesi ve düşük FPS

burakmert99

Hectopat
Daha fazla  
Bir sorunum var 1 aydan fazladır uğraşıyorum. CS:GO ve Valorant gibi oyunlarda 150 200 FPS arası alıyorum anlık drop oluyor 150'den 40 30'a düşüp geri yükseliyor. Minecraft 700 800 FPS'den 300 200'e düşüp düzeliyor sorunu anlamadım PC temizlettim macunlarını hallettim ve ayrıyeten 2 fan taktırdım 1 ay önce hala aynı sorun format attım aynı sorun devam etti. Driver en son sürümü güncelledim aynı sorun gene eski sürüm driver kurdum gene aynı sorun.
Sıcaklık testleri yapmıştım ekran kartım Max 63 dereceyi geçmedi işlemcim ise 15 dk boyunda %100 de çalıştı kapanma gibi sorunlar olmadı hiç. Yardımcı olabilir misiniz?

Sistemim.
  • Anakart M5A78L-M LX3.
  • FX 8320 işlemci.
  • HyperX Fury 8 GB 1600MHz RAM DDR 3
  • RX 550 ASUS 128bit 2 GB ekran kartı.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinizde sorun yok, ekran kartınızda sorun yok o zaman ya PSU kaynaklı güç kesilme durumu var ya da RAM kullanımı droplara neden oluyor. OCCT ile PSU'nuzu test edin. Eğer problem yoksa ikinci bir RAM alıp dual channel yaparak dropların önüne geçebileceğinizi düşünüyorum.

Eger işlemcin 60 dereceyi geciyorsa otomatik olarak termal limite takilip frekans kisacaktir. İslemci sicakligini bildirir misin?

İşlemcinizde sorun yok, ekran kartınızda sorun yok o zaman ya PSU kaynaklı güç kesilme durumu var ya da RAM kullanımı droplara neden oluyor. OCCT ile PSU'nuzu test edin. Eğer problem yoksa ikinci bir RAM alıp Dual channel yaparak dropların önüne geçebileceğinizi düşünüyorum.

Tekrardan merhaba dediğiniz testi yaptım PSU da sorun yok PC kapanma ile falan bir sorun olmadı 15 dk boyunca yaptığım test sonucu ekran kartı %100 de 65 dereceyi geçmedi işlemcim %100 de 65 dereceyi geçmedi 45 dk boyunca test yaptım RAM %85 kullanımda bir sorun oluşturmadı.

Eger işlemcin 60 dereceyi geciyorsa otomatik olarak termal limite takilip frekans kisacaktir. İslemci sicakligini bildirir misin?

65 67 derece arası.

Tekrardan merhaba dediğiniz testi yaptım PSU da sorun yok PC kapanma ile falan bir sorun olmadı 15 dk boyunca yaptığım test sonucu ekran kartı %100 de 65 dereceyi geçmedi işlemcim %100 de 65 dereceyi geçmedi 45 dk boyunca test yaptım RAM %85 kullanımda bir sorun oluşturmadı.

65 67 derece arası.
Oyunlarda nasıl olur bu durum bilmiyorum ama eğer ki işlemci 60 derece barajını geçiyorsa frekans kısacaktır.

Peki o frekans kısmayı kapatabiliyor muyuz nasıl bir şey yaparız.
Daha iyi bir soğutucu alabilirsin ya da Frekans'ı çok az düşürüp undervolt deneyebilirsin ama Bulldozer mimarisi hakkında çok bilgisi olan kişiler olduğunu sanmıyorum.

Daha iyi bir soğutucu alabilirsin ya da Frekans'ı çok az düşürüp undervolt deneyebilirsin ama bulldozer mimarisi hakkında çok bilgisi olan kişiler olduğunu sanmıyorum.

MSI Afterburner programını kullanıp oyun değerlerine baktım sıcaklıkları CPU ve GPU %63 geçmedi hiç ama ekran kartı kullanımı %100 %99 da alabildiğim yüksek FPS alıyorum ama bir anlıklık çok düşüyor kullanım oranı 85 80 ve daha aşasına düştüğü an FPS'ler yerleri süpürüyor nasıl bir çözüm yapabiliriz.

@deadfellow hocam bakar mısınız?

Son düzenleme:
MSI Afterburner programını kullanıp oyun değerlerine baktım sıcaklıkları CPU ve GPU %63 geçmedi hiç ama ekran kartı kullanımı %100 %99 da alabildiğim yüksek FPS alıyorum ama bir anlıklık çok düşüyor kullanım oranı 85 80 ve daha aşasına düştüğü an FPS'ler yerleri süpürüyor nasıl bir çözüm yapabiliriz.

@deadfellow hocam bakar mısınız?
İşlemci throttle oluyor büyük ihtimal o yüzden yaşıyorsun. 200TL bandında bir soğutucu almayı denersen problemın büyük ihtimal çözülecek.

Geri
Yukarı