Her Şeyi Bilmek Ödül mü Lanet mi?

Doğru kullanılabilirse ve bahşedilecek kişinin iradesi kuvvetli ise ödül, bahşedilecek kişi hiç bir şekilde kullanmayı bilmiyorsa ve iradesi kuvvetsiz ise lanettir.

Her şeyi bilmek güzel olurdu ama her şeyi bildiğini insanlar öğrenirse onlar da kıskançlık tohumlarını sulayacaklardır ve seni ortadan kaldırmaya çalışacaklardır. Her şeyi bil ama bunu kimseye söyleme hesabı.

Birçok kişi Lucy filmini izlemiş ve ona göre yorumlar yapmış. :) Arkadaş öylesine basit bir soru soruyor, gerçek olacakmış gibi insan beyni kaldırmaz filan diyorsunuz. 😃 Soruya gelecek olursak, lanettir. Çünkü hayattan nasıl zevk alacaksın, yaptığın veya yapmadıklarının sonunu bile bile? Düşün ki bir film veya dizi hakkında spoiler aldığımızda bile çıldırıyoruz. Her şeyi bilsen iyice delirirsin. :) O yüzden lanettir.

Hayatı yaşanabilir kılan sürprizlerle dolu olmasıdır. Mesela ben belki yarın öleceğim ama bunu bilmiyorum. Yarın için birçok planım (Karantina? Plan?) var, bunları şunları yapacağım diye hayal kurup umut ediyorum ve mutlu oluyorum. Eğer yarın öleceğimi bilseydim bir gün öncesinde böyle hayat dolu olabilir miydim? Olamazdım.

Böyle gerçek dışı hayaller yerine biraz daha mantıklı hayaller kurun. Mesela mesleğinizde en üst seviyeyi görmek isteyin, mesleğinizde çok tanınmak isteyin, mesleğiniz hakkında her şeyi olmasa da sizi diğer meslektaşlarınızdan ayıran bilgilere sahip olun, olmak isteyin. Genel kültür edinin, sokaktan geçen sıradan bir adama karşı fark yaratın.

Bilgi bir nevi güç demektir ama o kadar fazla gereksiz bilgi de var ki bunlar da insanın kafasını boş yere doldurur sadece. Şimdi X futbolcusunun evindeki y değerindeki tablo bana ne katacak mesela? Bunu bileceğime mesleğim hakkında 2 cümle fazla bir şey bileyim eminim ki bana daha çok şey katar. Olay bu...

Yeni konular

Geri
Yukarı