Herhangi bir dine mensup olmayan insanlar ölümden sonrası için fikirleri nelerdir?

Bence hiçbir şeye inanmamak saçma. Belli yani birinden biri tutacak dinlerden. Ve sen hiçbirine inanmayınca senin dediğin çıksa bile hiçbir karın olmuyor. Bari birini seç o tutarsa cennete git.

Şartlamadan düşünüyorum zaten. Ne demek başıboş bırakmamış neye göre kime göre? Neden nasıl niçin senin düşüncen var benim düşüncem var? Bunda anlamayacak bir şey yok. Kimse kendi kendine cehenneme veya cennete gitmez ve neden hırsızlık kötü olsun sebep ne anlatır mısın bana?
Adaleti sağlıyor çünkü başıboş bırakmamış. Şartlanmadığınızı söylüyorsunuz fakat açıklama yapmama rağmen siz sadece "böyledir" diyorsunuz, sebebiniz yok mu? Senin düşüncen benim düşüncem tabii ki olabilir fakat bahsedilen konu öznel değil nesnel. Bunlar bizim düşüncelerimiz dediniz ya, öyle olmadığını açıklamaya çalışıyorum. Kendisi gideceği yeri seçer dememin sebebi ise yaptıklarının sonucunu çekeceğini belirtmekti yani evet, sebep sonuç vardır, insan seçer, yaşar. Hırsızlık ise: kimse eşyasının izinsiz alınmasını istemez. Siz kendi üzerinizde düşünseniz zaten anlarsınız. Kargonuz karışsa/çalınsa, kaldığınız yerdeki eşyalarınız çalınsa, kişisel aletleriniz çalınsa vb. çalınmalarda hangisine "oh ya iyi ki çalındı" dersiniz ki? Hangisi olumlu duygu uyandırır? Başkasının sınırlarını geçip eşyalarına kadar dokunup izinsiz almak, vermemek üzere götürmek iyi bir şey olabilir mi?

Normal ölünüp sonsuza kadar daha varolunamayacağına mı sadece? Son zamanlarda epeyce kafamı kurcalayan konulardandır peki ya böyleyse nasıl kabullenebiliyorsunuz ki? Ve bilimsel olarak bu konu hakkında yani ölümden sonrası için ne gibi düşünceler var?

Bu arada benim de sanki dini düşüncelerim kayıyor gibi.

Bildiğim kadarıyla Tanrı'nın olduğuna dair kesin bir kanıt yok, yani anladığım kadarıyla dinlerin gerçek olduğunun kanıtı da yok, kesinliği falan. Bu durumda belki Tanrı vardır veya yoktur, sonuç olarak din veya herhangi bir şeye inanma kişinin seçimin oluyor, yani belki yaşam var veya yok bilmiyorum, bir sürü olasılık var gibi, bu durumda kişi isterse kendine yakın gelen bir dine inanabilir, yani kendi seçimi. Tabii çok ayrıntılı araştırmadım dinleri falan, ama araştırmak istiyorum, isteklerimde var gibi.

Hiçbir din yok demiyorum veya o tarz, sadece doğruluğu kesin değil bildiğim kadarıyla, inanıp inanmamak kişinin kendi seçimi. Belki doğrudur, belki değildir. Ama tüm bu dediklerim gibiyse durum körü körüne inanmakta doğru mantıklı değil gibi geliyor.

Son düzenleme:
Normal ölünüp sonsuza kadar daha varolunamayacağına mı sadece? Son zamanlarda epeyce kafamı kurcalayan konulardandır peki ya böyleyse nasıl kabullenebiliyorsunuz ki? Ve bilimsel olarak bu konu hakkında yani ölümden sonrası için ne gibi düşünceler var?

Bu arada benim de sanki dini düşüncelerim kayıyor gibi.

Ne kadar mantıklı bulursunuz bilmem ama ben şunu solemek istiyorum. Şimdi öbür taraf yok diyen insanlar eğer öbür taraf varsa çok sıkıntı çekecekler. Eğer bir dine mensup olursanız ki ben sizi islama davet ediyorum. Öbur taraf yoksa zaten ceza çekmekte yok ama eğer varsa bir dine mensup olursanız sıkıntı yaşamazsınız. Bu benim onerim.

Onlar da masal ki, eleman güya ayı ikiye bölmüş ama sadece üç beş kişi görmüş bu olayı. Başka hiçbir medeniyet bu olaya şahit olmamış.
Ya kardeşim ben pamuk prenses ve yedi cücelere bile inanıyorum olsam böyle benim değer verdiğim şeylerle alayvari konuşman ne kadar doğru. Ki inancım pamuk cartı curt da değil 2 milyar insanın inancı

Adaleti sağlıyor çünkü başıboş bırakmamış. Şartlanmadığınızı söylüyorsunuz fakat açıklama yapmama rağmen siz sadece "böyledir" diyorsunuz, sebebiniz yok mu? Senin düşüncen benim düşüncem tabii ki olabilir fakat bahsedilen konu öznel değil nesnel. Bunlar bizim düşüncelerimiz dediniz ya, öyle olmadığını açıklamaya çalışıyorum. Kendisi gideceği yeri seçer dememin sebebi ise yaptıklarının sonucunu çekeceğini belirtmekti yani evet, sebep sonuç vardır, insan seçer, yaşar. Hırsızlık ise: kimse eşyasının izinsiz alınmasını istemez. Siz kendi üzerinizde düşünseniz zaten anlarsınız. Kargonuz karışsa/çalınsa, kaldığınız yerdeki eşyalarınız çalınsa, kişisel aletleriniz çalınsa vb. çalınmalarda hangisine "oh ya iyi ki çalındı" dersiniz ki? Hangisi olumlu duygu uyandırır? Başkasının sınırlarını geçip eşyalarına kadar dokunup izinsiz almak, vermemek üzere götürmek iyi bir şey olabilir mi?
Yahu hacı sen ne anlatıyon din denilen şey özneldir nesnel değildir ve kimsenin eşyasını izinsiz alınmasını istememesi bu durumu kötü yapmaz başıboş bırakmamış diyorsun var mı ki başıboş bırakmayacak daha varlığı belirsiz önce kanıtla nesnel birşeyse

Onlar da masal ki, eleman güya ayı ikiye bölmüş ama sadece üç beş kişi görmüş bu olayı. Başka hiçbir medeniyet bu olaya şahit olmamış.
Şahitler önemli değil. Başka medeniyetler görse de böyle diyebilirdiniz. Ayrıca İslam sadece birkaç olay şeklindeki mucizelerden ibaret değil. İçerik olarak da gayet mucizevi.

Yeni konular

Geri
Yukarı