Herhangi bir dine mensup olmayan insanlar ölümden sonrası için fikirleri nelerdir?

Yahu hacı sen ne anlatıyon din denilen şey özneldir nesnel değildir ve kimsenin eşyasını izinsiz alınmasını istememesi bu durumu kötü yapmaz başıboş bırakmamış diyorsun var mı ki başıboş bırakmayacak daha varlığı belirsiz önce kanıtla nesnel birşeyse
Bana evrendeki olayların başıboş olması mantıklı gelmiyor rastgele olması falan

Böyle konular hep tartışmaya gider ya.
Bu grup komple dcye girse iyi Bi kaos ortamı olur 🤣

Bence hiçbir şeye inanmamak saçma. Belli yani birinden biri tutacak dinlerden. Ve sen hiçbirine inanmayınca senin dediğin çıksa bile hiçbir karın olmuyor. Bari birini seç o tutarsa cennete git.
Önemli olan kalple benimsemek o dini yoksa kupon seçer gibi din seçersek de bize bir faydası olmaz zaten. 🍬

Normal ölünüp sonsuza kadar daha varolunamayacağına mı sadece? Son zamanlarda epeyce kafamı kurcalayan konulardandır peki ya böyleyse nasıl kabullenebiliyorsunuz ki? Ve bilimsel olarak bu konu hakkında yani ölümden sonrası için ne gibi düşünceler var?

Bu arada benim de sanki dini düşüncelerim kayıyor gibi.
Ben kaydım. Savaşların, ölümlerin çoğu din yüzünden oluyor. Din iyi birşey olsaydı bu ölümler nie. Ölümler dediğim sadece savaşta ölümler değil, savaşlarda tecavüz edilen kadınlar, çocuklar, hatta bebekler, içindeki bebekle öldürülen hamile kadınlar, canlı canlı derisi soyulup otopsi yapılan insanlar, açlık, kıtlık, yamyamlık, bunların hepsi din uğruna yapılan savaşlar yüzünden oluyor. Bence dindar toplum yetiştireceğimize, önce ahlaklı, karşısındaki insanı, kadın, erkek, çocuk demeden kendisi gibi gören insanlar yetiştirmemiz lazım.

Öldükten sonra bir bilincin yok. Boşluk falan yok, öldükten sonra tamamen sıfırsın. Artık yoksun, bilincin yok, görüşün yok, hislerin yok, düşüncen yok hattan sen yoksun. Senden geriye kalan tek fiziksel şey de zamanla çürüyerek yok olacak ve varoluştan tamamen yok olacaksın. Bitti, artık ölüsün ancak sen bunun farkında değilsin çünkü farkında olabilecek bir varlık değilsin, yok oldun.
Ölümden sonra bir hayatın varlığını, yakınlarını kaybeden insanların sevdiklerinin artık "Daha iyi bir yerde." olduğunu düşünerek kendini teselli etmesi veya en alt kesimlerin "Bu dünyada çile çekiyorsunuz ancak öldükten sonra güzelliklerle dolu sonsuza kadar süren mutlu bir yaşam süreceksiniz." tesellisi olduğunu düşünüyorum.
Bunlar benim düşüncelerim. Umarım düşüncelerimi doğru bir şekilde anlatabilmişimdir.

Yahu hacı sen ne anlatıyon din denilen şey özneldir nesnel değildir ve kimsenin eşyasını izinsiz alınmasını istememesi bu durumu kötü yapmaz başıboş bırakmamış diyorsun var mı ki başıboş bırakmayacak daha varlığı belirsiz önce kanıtla nesnel birşeyse
Ölümden bahsediyorsunuz, adalet, kin diyorsunuz, bizim düşüncelerimiz diyorsunuz ben de size adaletin olduğundan, kin diye bir şeyin olmadığından ve bunların benim düşüncem değil nesnel akıl yürütmelerin sonucu olduğunu söylüyorum, siz tekrar sadece fikrinizi söylüyorsunuz. Düpedüz kötü olan hareketin kötü olmadığını söylüyorsunuz, empati yapabilirsiniz diyorum, cevap vermiyorsunuz. Dayatmadan düşünür müsünüz diyorum, dayatma yapmıyorum diyorsunuz, düşüncelerinizin sebepleri yok. Var mı ki başıboş bırakmasın diyorsun konu varlığı bile değildi, başıboş bırakması adaletle ilgiliydi. Asıl sorunuz için "ahlak anlayışını kodlayamıyorum" demiştiniz söylediklerime karşı bir şey söylemeden sadece "öyle değil" diyerek varlığını kanıtlamaya geldiniz. Peki. Kur'an-ı Kerim'e bakarsak, doğru olduğunu görürüz. O doğruysa onu gönderen de doğrudur. Kur'anda da Hadislerde de rehber diye alabileceğimiz şeyler vardır. İslam Fıtrat dinidir bu yüzden hiçbir dış etken sizi etkilemese Müslüman olursunuz demektir. Kanıtlara gelirsek:
Kur'an-ı Kerim başlı başına kanıttır.

Allahın Şefkati: Zehirli ve iğneli bir hayvana sana bal yaptıran O'dur. Elleri olmayan bir böceğe senin için ip dokutan da O'dur (ipek böceği)

Kur'an-ı Kerim Mucizesi: bu yüzyılda yeni ulaşılan keşfedilen şeyleri 1000 yıl önceden belirtmesi vb.

Bunlar gibi kanıtlar var, eğer siz örnek verebilirseniz "olmadığına dair" onun üzerine konuşabilirim.

Din konusuna kesinlikle bilimi karıştırmamalısınız çünkü bu sizi çok büyük bir çıkmaza sokar. Kendi aklın ve iraden ile sana mantıklı geliyorsa inanırsın. Evrensel olarak kanıtlama çabasına veya kanıt aramazsın. Zaten kesin kanıtlanabilir bir şey olsa o dinin amacı olmaz. Çünkü düşünsenize bir sınav yapıyorsunuz ve cevapları önceden veriyorsunuz sizce bu sınavın bir amacı olur mu?
Bu gerçekten çok yanlış bir bakış açısı, siz hiç deveye bakmadınız mı diye ayeti olan bir kitapa bu kadar ağır araştırmadan ithamda bulunmak çok hatalı çok yanlış. Lütfen dini araştırmadan böyle şeyler yazmayın. Kendi vücudun bile bütün üniversite sınavının kopyası resmen. 70000 kere nefes alıp veriyorsun günde. Bu sana hiç bir şey anlatmıyor mu?

Ben kaydım. Savaşların, ölümlerin çoğu din yüzünden oluyor. Din iyi birşey olsaydı bu ölümler nie. Ölümler dediğim sadece savaşta ölümler değil, savaşlarda tecavüz edilen kadınlar, çocuklar, hatta bebekler, içindeki bebekle öldürülen hamile kadınlar, canlı canlı derisi soyulup otopsi yapılan insanlar, açlık, kıtlık, yamyamlık, bunların hepsi din uğruna yapılan savaşlar yüzünden oluyor. Bence dindar toplum yetiştireceğimize, önce ahlaklı, karşısındaki insanı, kadın, erkek, çocuk demeden kendisi gibi gören insanlar yetiştirmemiz lazım.
Savaşı olduran din mi insan mı? Din yüzünden demek: Araplar pis = İslam Pislik Dini demek gibi değil mi? Din taciz edene idam diyor, o zaman tacizlerin olduğu savaş dinin suçu olabilir mi?

Peygamberlerin mucizeleri ne bak.Ayın yarılması, denizin ikiye ayrılması ve firavunun taş kesilmesi.Bunların hepsini araştır hepsi şu anda var. Bence bir kanıt sayılabilir.
Eğer bu belirttiğiniz "mucizeler"in kanıtlarını bulursanız lütfen bizimle de paylaşın. Bu kanıtlar ile belki bazı insanların dini inançlarını kuvvetlendirebilirsiniz.

Geri
Yukarı