Herhangi bir oyuna girince PC ekranı kapanıyor

Kharon

Kilopat
Merhabalar. Arkadaşım son günlerde bilgisayarı ile bir problem yaşıyor. Sistemi aşağıdaki gibi.
Gigabyte Z270 GAMING K3 anakart
i5 6500
ASUS 1050 Ti
Power Supply olarak Zalman ZM600-LE 600Watt

Geri kalanını arkadaşımın sözleri üzerinden paylaşacağım.

"Son iki gündür Valorant, LoL, R6 gibi oyunlara girerken daha oyunun açılış ekranında PC ekranı gidip üzerinde hata kodu olmayan renkli bir ekran geliyor. Bazen ekran gittiğinde bütün sesler gidiyor bazen müzik çalmaya devam ediyor onun dışında ise yine bütün sesler gidiyor. Ayrıca bu esnada(ekran renkli olduğunda) kasadaki fanlar çalışıyor. PC fanlarım çalışıyor, RAM'ler çalışıyor ama uzun süredir ekran kartı termal macununu değiştirmedim. PC'de yüklü olduğu için çok yormayacağını düşünüp Metin2 açtım ve uzun saatler açık kaldı. Hiç kapanmadı ama onun dışında açtığım bütün oyunlarda bu sorunla karşılaştım. Programlardan baktığımda da PC sıcaklığı 50 derecelerde. 2 hafta önce BIOS güncelledim ve bu 2 hafta boyunca bir sürü oyun oynadım hiçbir sorunla karşılaşmadım ve yeni başladı bu sorun. Ekran kartı sürücüsü güncelledim olmadı eski sürücü kurdum bu da işe yaramadı."

Ayrıca soruna ait birkaç görsel aşağıda bulunmakta.

Dosya Ekleri

• ekran1.jpg
    ekran1.jpg
    99,7 KB · Görüntüleme: 56
  • ekran2.png
    ekran2.png
    198,5 KB · Görüntüleme: 40
Ekran kartı core clock ayarını biraz fazla yükselttiğimde oyuna girdiğimde görüntü gidiyordu. OC kullanıyorsan kapat. İstersen biraz MHz düşürüp dene. Ekran kartın arızalı olabilir.

Geri
Yukarı