Herkes çok mu zengin?

Ben de 1 sene önce işten çıkartıldım tazminatımın bir kısmına (9 bin) tl bilgisayar,monitör ve yan çevre ürünlerini aldım.Dolar keşke biraz daha düşük olsaydı ama yapacak birşey yok ilerde doların daha da artacağını düşünerek çabuk almak istedim.Özellikleri şöyle;

Mb511 650 watt 80 plus kasa +ryzen 5 3600 işlemci +msı b450m a pro max anakart +16gb 3200 mhz ram +rx 5700 ekran kartı +480gb ssd +aoc27g2u monitör +sıvı sogutma +klavye +mouse..

Yaptığım bu alışveriş şahsen beni tatmin etti bi 5-6 yıl götürür düşüncesi ile böyle bi sistem aldım,en azından daha sonra sistemi yükseltmek istersem kasa+monitör+klavye+mouse bi arıza vermezse sadece kasa içi parçalara yatırım yaparım..

Arkadaşın sorduğu soruya gelince işten çıkartılmasaydım,yani tazminat almasaydım büyük bi ihtimalle böyle bi harcama yapmazdım,veya yaparsam bu kadar değilde herşey dahil en fazla 3,4 bin tl olurdu.

İnsanlar iş için tasarım için ve eğlenceli zaman geçirmek için maalesef 500-1000 dolarlık şeylere 4 bin 6 bin para veriyor asgari ücret 2000 TL olan bir ülkede.

500$=4000 1000$=8000 Sıkıntı fiyatlar da değil ülkenin ekonomisinin kötü olmasından kaynaklı insanların bu harcamaları yapacak para kazanamaması.

500$=4000 1000$=8000 Sıkıntı fiyatlar da değil ülkenin ekonomisinin kötü olmasından kaynaklı insanların bu harcamaları yapacak para kazanamaması.
Evet fakat kazansalar dahi paranın değeri düşer önemli olan ekonomik devrim yapıp bu fiyatları aşşağı çekerek vatandaşa nefes aldırmak. (Ekonomist değilim bir vatandaş olarak görüşümü söylüyorum.)

Buraya üye oldum olalı en güzel yorumların olduğu başlık bu oldu.
"Bu ayın en güzel yorumlar başlığı" anketi olsaydı birinci gelirdi.

Valla sistemim çok yüksek değil ama şu sistemi bile dizerken kaç aşama atlattım bir bilsen.

Önce GTX1050 ile başladım, sonra 8GB RAM aldım, işlemcim Q8300'dü darboğazın babası yaşanıyordu. 1 sene onla idare ettim sonra R5 1600 aldım, sonra 8GB RAM yetersiz dediler 2 adet 8GB RAM aldım 250₺ olmasına rağmen aynı anda alamadım 2 ay arayla aldım 2 RAM'i. Daha sonra GTX1050 öldü dediler RX5500 XT aldım 12 ay taksitle :D

Bazıları için kolay ama birçoğumuzun benimkine benzer bir hikayesi vardır. Hepsini bir alamıyoruz zamanla yeniliyoruz bazı parçaları. Tüm bu parçaları alırken babamdan da tek bir kuruş yardım almadım, kendim çalışarak hallettim bir şekilde.

İlk bilgisayarımı akrabalarım ve ailem hediye etmişti, sonrasında ekran kartımı satıp RX 570 almıştım. Daha sonrasında bu sistemimi depolama hariç sattım ve harçlığımı biriktirdim, o sırada 3 ay çalıştım ve ailemden 500 TL alıp şu anki sistemimi toplamış oldum :) Yani iyi bir bilgisayarım var diye asla zengin olmuyorum, öğrenci adam ne zaman zengin oldu ki? Sadece harçlığımı farklı değerlendiriyorum o kadar :)

Yeni konular

Geri
Yukarı