Herkese Mecburi Rotasyon Geliyor

Gudermes

Hectopat
Katılım
4 Eylül 2010
Mesajlar
506
Beğeniler
166
Herkese Mecburi Rotasyon Geliyor


Milli Eğitim Bakanlığı 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren idareci eğitimci ve personeline mecburi rotasyon getirmeye hazırlanıyor. Milli Eğitimdeki değişim dönüşüm devam ediyor. Şu an uygulanan sistemi 2012-2013 eğitim-öğretim yılında tamamen değiştirmekte kararlı. Ajans K de çıkan yazıya göre, Bakanlık bu değişimi gerçekleştirmek için mecburi rotasyon uygulamasını hayata geçirecek. Mecburi rotasyon fikrinin ana kaynağı MEB in Antalyada düzenlediği Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı.Bu çalıştayda Türkiye 6 hizmet bölgesine ayrılmış ve eğitimcilerin eğitim bölgesinden birinde en fazla 8 yıl çalışabileceği kararı alınmıştı denilen yazıya şöyledevam ediliyor:

Çalıştayda alınan kararlara göre bulunduğu ilde zorunlu yer değiştirme tarihi itibariyle en az 2 yıllık çalışma süresini tamamlayanlardan hizmet bölgelerindeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayanlar, isteğe bağlı yer değişikliği kapsamında 20 il tercihinde bulunabilecekti. Bölge hizmetini tamamlamamış olanlar da bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı 5 tercih yapabilecekti. Yazının devamında şu cümleler yer alıyor: Bakanlık oluşabilecek kamuoyu baskısı ve 4+4+4 sisteminin henüz tam olarak düzenlenmemesi nedeniyle şu an geri adım atmış ve eğitimcilere il dışı mecburi rotasyondan vazgeçmiş durumda. Bunun yerine kademeli geçiş benimsendi. Önce aynı ilde 8 veya 10 yıllık eğitimcilere ve personele aynı ilde rotasyon uygulayacaklar. Sonra da kademeli olarak aynı ilde 15 yıl kalanlar ve bölge hizmetini tamamlamamış olanlar, bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı olmak kaydıyla 5 il tercih edebilecek.

Sözün özü Bakanlık öğretmenlere mecburi rotasyonu öyle veya böyle uygulayacak. Şu an karar verilemeyen konu 8 mi yoksa 10 yılı aynı okulda dolduranların mı mecburi rotasyona tabii olacağı ve atamalarda liyakat sınavının baz olarak alınıp alınmayacağı. Müdür yardımcılarının yaklaşık yüzde 65 i sınav sonucu atandı. Ancak sınav sonucu atananların bir kısmı ile Bakanlığın görüşleri bağdaşmadı. Bakanlık bu oluşumu kırabilmek için şu an elindeki en büyük kozu kullanacak ve dönüşüme uğrayan okulların Müdür Yardımcılarını ya liyakat sınavı sonucunda mülakatla atayacak ya da eskiden olduğu gibi Okul Müdürünün tavsiyesi Milli Eğitim Müdürünün onayı ve Valilik Makamının tensipleriyle Okul Müdür Yardımcısı olarak atayacak. Okul Müdürlerine rotasyon uygulandı, ancak Bakanlık bundan istediği sonucu elde edemedi. Sadece müdürler yer değiştirdi. Bakanlık şimdi bu engeli aşabilmek için onlara da aynı müfettişlere-eğitim denetçilerine uygulanan yöntemi getiriyor.
 

Yeni konular

Yukarı