Herkesin dinlemesi gereken albümler

pragma

Hectopat
Yer
Alanya
Daha fazla  
Kendi fikrime göre herkesin dinlemesi gerektiğini düşündüğüm birkaç albümü sıralayacağım. Siz de önerilerde bulunabilirsiniz. Güzel arşivlik bir konu olabilir. Başlıyorum:

1. Kid A

Radiohead-Kid-A-Capitol-Image.jpg

"Biggest left turn in the music history" olarak çoğu zaman adlandırılan bir albüm. OK Computer'un arkasına yapılabilecek en güzel albüm. OK Computer benim için tüm zamanların en iyi albümleri arasındadır ama Kid A eklemek istedim buraya çünkü Radiohead'in sadece alternatif rock grubu olmadığını görmeniz için. Sizi büyük bir yolculuğa çıkaracaktır. Başta beğenmeyebilirsiniz. Hatta ben nefret bile ediyordum ama emin olun ne kadar güzel bir albüm olduğunu kısa süre sonra anlayacaksınız.

2. Grace

R-2825029-1551652398-2773.jpeg.jpg

Sırada Jeff Buckley var. Ölmeden önce çıkarabildiği tek albüm. Tek kelimeyle muhteşem. Melankoli ve jazz temelli müziğini, mükemmel vokaliyle buluşturduğunda ortaya böyle bir rock albümü çıkarmış Jeff Buckley. Sözlerinden kompozisyonlarına kadar şahane bir albüm. Benim için gelmiş geçmiş en iyi vokaldir. Yeri çok ayrıdır. Yaşasa daha neler yapardı diye düşünmeden edemiyor insan. Dinlemeden bu hayatı terk etmeyin derim.

3. Where the Light Is (Live in Los Angeles)

1_QNeK9wCYOr25sbB3wc12Fw.jpeg

Live albüm koyup koymamak arasında tereddüt ettim ama bu albüm de benim için gelmiş geçmiş en iyi live albümdür. Özlenilen Hendrix tarzı elektro gitar soundunu bulabildiğiniz, gitar severlerin kulakları için orgazm yaşatacak düzeyde bir live albüm. Sololar, gitarların tonları, akustik gitarda yapılan mükemmel işler... Hepsi bir araya toplandığında böyle inanılmaz bir iş çıkmış ortaya. Eğer uzun zamandır aradığınız blues müziği bulamıyorsanız bu albüm tam sizlik.

4. Satılık

3e6c5abec4b895966d4b67423056010a.jpg

Ne yazık ki listedeki ikinci hayata artık devam etmeyen sanatçı. Blues'dan bahsetmeye başlamışken Yavuz Çetin'i es geçsek olmazdı. Bu albüm hakkında çok konuşmayacağım. Bu ülkede yapılmış en iyi işlerden birini dinlemediyseniz büyük ayıp ediyorsunuzdur zaten. Stratını alsa geri gelse... Neyse; dinleyin, dinletin.

5. Stadium Arcadium

287217-Product-0-I_large.jpg

30 trackden oluşan ama içinde bir tane bile kötü track bulunmayan albüm. Frusciante'nin birbirinden güzel gitar partlarının olduğu, bıraksanız sadece gitarın bile dinlenebileceği bir albüm. Kaçırmayın, dinleyin.

6. Nothing But Thieves

1-L9ycVIQbeRhwkdTirGF1AQ.jpeg

Çok bilinmeyen ve benim için son zamanların en hoş grubunun self-titled albümü. Alternatif rock müzik için son zamanlarda yapılmış en güzel albümlerden benim nazarımda. Şarkıların isimlerinin Jeff Buckley'nin Grace albümündeki şarkılara benzerliği de ilgi çekici: Lover, You Should've Come Over = Lover, Please Stay; Neon Brother = Dream Brother. Son zamanlarda çıkan gruplardan dinlemek isterseniz Nothing But Thieves'i şiddetle öneririm.

Dipnot: Bu albümlerin hepsi benim kendi naçizane önerilerimdir. Tabii ki daha eklenebilecek bir sürü çok güzel albüm var. Pink Floyd, Nirvana, King Crimson, Pearl Jam, Dire Straits, TOOL, Led Zeppelin, Queen gibi birçok grubun albümlerini de eklemek isterdim fakat çok uzatmak istemedim. Bu bir sıralama listesi değil, sadece hoşuma giden albümler. Lütfen, tartışma yaratmayalım bunlar üzerine. Siz de önerilerinizi ekleyin ki konu, insanların arada göz atıp dinleyebilecekleri albümleri bulmalarına yardımı dokunsun. Okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bravo, şöyle müzik zevki iyi seviyelerde birilerini görmek güzel.

Jeff BUCKLEY ölmeseydi günümüzün çok önemli bir müzisyeni olacaktı tek albümü var, o da muhteşemdir. Çok iyi bir gitarist. Ben en çok "so real" şarkısını severim.

KID A benim de en sevdiğim Radiohead albümü.

Stadium Arcadium u R.H.C.P albümleri içindeki en ticari yapıt olarak değerlendiririm esasen. Ama sen üç akorla Akdeniz akşamları yaparsın, aynı üç akoru adamlar alıp kullanırsa, Californication ortaya çıkar. Taktir edilesi bir başarı.

Madem pink floyd, king Crimson vb.. geçmiş, ben de meraklısına bu kulvarda çok önemli bir albüm önereyim, muhtemelen kimse bilmez.

1976 yılında döneminin çok önemli müzisyenlerini bir araya getirdiği için süper gurup olarak anılır. Albüm ağır bir dinleyişe sahip, zaten sadece ilk şarkı 13 dk civarı. Sakin kafa ve bana sorarsanız eğitimli bir kulağa hitap eder. "Eğitimli kulak" tanımını ise müzik eğitimi almış olmak anlamında kullanmıyorum; sesleri ayırabilme, ses aralıklarını kavramış olma yetisi kazanmış olmak demektir. Çok fazla ve farklı tarzlarda müzik dinlemiş olmak müzik kulağını geliştirir.

Albümün sahibi Stomi YAMASHTA bir jazz, progressive rock percussionisti,
Steve Winwood the Spencer Davis Group, Traffic, Eric CLAPTON ile birlikte Blind Faith gruplarının kurucusu.
Al Di MEOLA çok önemli bir Flemenko gitaristi, aynı zamanda chick Corea, stenley clarke gibi önemli isimlerle jazz ve progresif bir çok tarzda da eserler üretmiş, gitar virtüözü kavramının esas karşılığı.
Richard Wahnfried. klavyeci, (Tangerine Dream, Ash Ra Tempel )
Michael Shrieve, Santana

R-1518296-1225582379.jpeg.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı