Hertz ve FPS ilişkisi nedir?

Bütçe
5000

brkmrs01

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar GameGaraj Pollux 3T-10'u alacağım, bayağı iyi bir sistem oyunlarda yüksek FPS'ler alabiliyor. özelleştirme yaptım toplam fiyat şu an 4500TL bu sistemi alabilecek bütçem var. Ama şimdi de monitör sıkıntısı çekiyorum, ben sadece monitörü görüntü veren bir şey diye biliyordum. Çoğu kişiye danıştım ve şunu öğrendim: 75Hz bir monitör aldım diyelim ben CS:GO'da 300FPS de alsam 75FPS oynayacağım ama değer 75FPS'nin üstüne çıkarsa görüntü yırtılması (tearing) yaşayacağım. Yani ben profesyonel bir oyun deneyimi yaşayabilmek için 6000TL'yi gözden çıkarmam gerekiyor ya da 75Hz bir monitör alıp FPS'i sabitleyip 75FPS de oynayacağım.

4500TL verip böyle bir şey yaşamak zoruma gider ama sanırım böyle yapmak zorundayım. Bazıları G-SYNC veya v-sync falan kullanarak tearing'i önleyebilirsin dediler ama bu tarz monitörler de pahalı oluyormuş sanırım. Şimdi sorum şu;
1- Letgo'dan 2.el ucuz 75Hz bir monitör alırsam oyunlarda FPS'i 75'e sabitleyebilme gibi bir seçeneğim var mı? Eğer böyle bir şey yapabiliyorsam tearing de olmaz sanırım değil mi?
2- Eğer böyle bir şey varsa G-SYNC veya S-sync'ye ne gerek var?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar GameGaraj Pollux 3T-10'u alacağım, bayağı iyi bir sistem oyunlarda yüksek FPS'ler alabiliyor. özelleştirme yaptım toplam fiyat şu an 4500TL bu sistemi alabilecek bütçem var. Ama şimdi de monitör sıkıntısı çekiyorum, ben sadece monitörü görüntü veren bir şey diye biliyordum. Çoğu kişiye danıştım ve şunu öğrendim: 75Hz bir monitör aldım diyelim ben CS:GO'da 300FPS de alsam 75FPS oynayacağım ama değer 75FPS'nin üstüne çıkarsa görüntü yırtılması (tearing) yaşayacağım. Yani ben profesyonel bir oyun deneyimi yaşayabilmek için 6000TL'yi gözden çıkarmam gerekiyor ya da 75Hz bir monitör alıp FPS'i sabitleyip 75FPS de oynayacağım.

4500TL verip böyle bir şey yaşamak zoruma gider ama sanırım böyle yapmak zorundayım. Bazıları G-SYNC veya v-sync falan kullanarak tearing'i önleyebilirsin dediler ama bu tarz monitörler de pahalı oluyormuş sanırım. Şimdi sorum şu;
1- Letgo'dan 2.el ucuz 75Hz bir monitör alırsam oyunlarda FPS'i 75'e sabitleyebilme gibi bir seçeneğim var mı? Eğer böyle bir şey yapabiliyorsam tearing de olmaz sanırım değil mi?
2- Eğer böyle bir şey varsa G-SYNC veya S-sync'ye ne gerek var?
Eğer monitör ve ekran kartı V-Sync yada FreeSync uyumlu ise sıkıntı yaşamazsın.

Arkadaşlar GameGaraj Pollux 3T-10'u alacağım, bayağı iyi bir sistem oyunlarda yüksek FPS'ler alabiliyor. Özelleştirme yaptım toplam fiyat şu an 4500TL bu sistemi alabilecek bütçem var. Ama şimdi de monitör sıkıntısı çekiyorum, ben sadece monitörü görüntü veren bir şey diye biliyordum. Çoğu kişiye danıştım ve şunu öğrendim: 75Hz bir monitör aldım diyelim ben CS:GO'da 300FPS de alsam 75FPS oynayacağım ama değer 75FPS'nin üstüne çıkarsa görüntü yırtılması (tearing) yaşayacağım. Yani ben profesyonel bir oyun deneyimi yaşayabilmek için 6000TL'yi gözden çıkarmam gerekiyor ya da 75Hz bir monitör alıp FPS'i sabitleyip 75FPS de oynayacağım.

4500TL verip böyle bir şey yaşamak zoruma gider ama sanırım böyle yapmak zorundayım. Bazıları G-SYNC veya v-sync falan kullanarak Tearing'i önleyebilirsin dediler ama bu tarz monitörler de pahalı oluyormuş sanırım. Şimdi sorum şu;
2- eğer böyle bir şey varsa G-SYNC veya s-sync'ye ne gerek var?

Ha 60 Hz ha 75 Hz çok da bir fark hissetmiyorsun bende mesela RX 480 var CS'de 300 FPS'leri görüyorum ama 60 Hz monitörüm var. Şimdi yeni bir PC toplayıp 144 Hz çekeceğim. Sende dediğin PC'yi alırsan monitörü sabit tut para bulunca 144Hz alırsın 1200-1300 bandında 144Hz monitörler var

Ne demek istediğinizi anlamadım.
144Hz monitör ile 2000FPS Minecraft oynuyorum yırtılma vb. yok ve vsync de açmadım.

Ha 60 Hz ha 75 Hz çok da bir fark hissetmiyorsun bende mesela RX 480 var CS'de 300 FPS'leri görüyorum ama 60 Hz monitörüm var. Şimdi yeni bir PC toplayıp 144 Hz çekeceğim. Sende dediğin PC'yi alırsan monitörü sabit tut para bulunca 144Hz alırsın 1200-1300 bandında 144Hz monitörler var.

Yani ben şimdi 75Hz bir monitör aldım diyelim V-Sync veya G-SYNC FreeSync ne bilim hiçbir şey yok 2.el dandirik bir şey bunu alsam tearing olmadan 75FPS de oyunları oynar mıyım?
Ne demek istediğinizi anlamadım.
144Hz monitör ile 2000FPS Minecraft oynuyorum yırtılma vb. yok ve V-Sync de açmadım.

Vallahi bende 60Hz laptopla 150FPS Minecraft oynuyorum ama bir sıkıntı yok büyük ihtimal yanlış bilgilendirilmiş olabilirim.

V-Sync açarak FPS sabitlemiş oluyorsun ama drop yiyebilirsin anlık ve çok sinir bozucu olabilir. Ayrıca şöyle bir video var neden V-Sync açmaman gerektiğini anlıyorsun. Mantıken 75Hz’den fazlasını alamayacak olsan da sistemin verdiği yüksek FPS input lagı azaltarak daha iyi performans sağlamana neden oluyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı