Hesabıma gelen borç ileride sorun yaratır mı?

Hiçbir şey olmaz, çünkü sizin borç aldığınıza dair bir kanıt yok ortada. Parayı gönderen kişi mahkemeye başvursa bile sizin o kişiden borç aldığınıza dair bir kanıt yok ortada. Yani ne bir mesaj, ne bir ses kaydı, ne de bir yazılı sözleşme gibi kanıtlar.

Yanlış bilgi hocam açıklamaların hukuki bir geçerliliği vardır yanıltmayalım insanları. Ayrıca baban yani aramızda hallettik diyorsa halletmiştir neyi sorguluyorsun.
Bilmiyorum pek güvenmiyorum, dediğim gibi kartları elinden aldım, ileri de bi sorun çıkarsa boş yere bloke konulacak umarım olmaz.

Eğer parayı gönderen kişi dava açarsa bu açıklamadan dolayı yasal olarak geri ödenmesi gerekir. Onun haricinde bir şey olmaz. Mahkeme o açıklamayı geçerli kılar. Öyle bir durumda babanın borcu ödediğini kanıtlaması gerekir.
Kısacası benim hesabıma bloke konur of

Hiçbir şey olmaz, çünkü sizin borç aldığınıza dair bir kanıt yok ortada. Parayı gönderen kişi mahkemeye başvursa bile sizin o kişiden borç aldığınıza dair bir kanıt yok ortada. Yani ne bir mesaj, ne bir ses kaydı, ne de bir yazılı sözleşme gibi kanıtlar.
Yani umarım yoktur babama 1 gram bile güvenmiyorum.

Hayırlısı ne diyeyim ya umarım mahkeme açılıp sonra ileri de bloke konmaz, babam da böyle bir şey yaparsa Allah kahretsin onu ne diyeyim yüzüme iyi arkama kötü, ne bileyim ya umarım yapmaz.

Merhaba kardeşim. Öncelikle çok kafana takıp büyütmüşsün olayları. Kafana takacak bir şey yok. Birinci derece akraban, yani babandan sana zarar gelmez, gelmemeli.

Genelde şöyle bir durum var, en azından benim çevremde böyle. Ticari faaliyetlerde bulunduğumuzdan dolayı, banka hesabından gelen giden paranın hesabını vermek zorunda kalabiliyoruz. Mesela geçen ay yurtdışındayken, arkadaşım benden bir müzik aleti istedi, yaklaşık değeri 30 bin TL. Açıklamaya " Borç ödemesi" yazdı gönderdi, veya başka bir örnek aynı şekil bankamatik bozuktu, tanıdık bir esnafa gidip nakit para istedim. bana 11000TL nakit para verdi bende açıklamaya "elden borç ödemesi" yazdım.

Bunları yapmamızın sebebi tamamiyle, maliye tarafından denetlendiğimizde bu para alışverişlerinin ticari değil, bireysel ve sadece para alışverişi olduğunu ispat edebilmek için yapıyoruz. Diğer tarafdan "borç" yazan Borç veriyor mu? borç alıyor mu? anlamsız bir açıklama, Dava açacak kişinin, başka şekillerde daha ispatına ihtiyaç var. Hukukçu değilim fakat başına dert açmayacaktır.

Tabii banka hesabına gelen, giden paranın açıklamaları önemlidir. tanıdık veya tanımadık bir kişi, "Süpürge ödemesi" "elden verilen borç" gibi net açıklamalar, dava sürecini kolaylaştırır veya süpürge ödemesi dediği zaman parasının iadesini isteyebilir, çünkü ona gerçekten süpürge gönderdiğini ispat etmek gerek.

Tahminimce borç yazması, tamamiyle aralarındaki bir para alışverişi ve bunu yazan kişinin ticari faaliyeti için bir not olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı