Hesap makinesi Python dilinde kaç satır olmalıdır?

hitsizler

Centipat
Daha fazla  
Temel Python bilgim var. CMD ile hesap makinesi yapabilirim fakat şu anki hesap makineleri gibi olması için 1000 satıra dalan ihtiyacım var. Sizce bu algoritma mantığına aykırı mıdır? Ortalama kaç satır olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Satır sayisıyla program kompleksligi olculemez. Yaklasik 'x' satira daha ihtiyacim var demek yanlis olur. Ayrıca cümlende kullandığın algortima kelimesi yanlis. Ortada bir algoritma yok, varsa da sen bize belirtmemişsin. Nasıl bir yol izledigini bilmiyoruz.

Soruna gelirsek, 1 satirla da yaparsin maksimum 200 satirla da (GUI dahil)

Şunu da şuraya bırakıvereyim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Satır sayisıyla program kompleksligi olculemez. Yaklasik 'x' satira daha ihtiyacim var demek yanlis olur. Ayrıca cümlende kullandığın algortima kelimesi yanlis. Ortada bir algoritma yok, varsa da sen bize belirtmemişsin. Nasıl bir yol izledigini bilmiyoruz.

Soruna gelirsek, 1 satirla da yaparsin maksimum 200 satirla da (GUI dahil)

Şunu da şuraya bırakıvereyim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Algoritma derken aslında döngüleri falan yanlış kullanıyor muyum? Ortalama kaç satırlarda yapılıyor? falan diye merak ettim. Maksimum 200 satır mı olmalı?

Algoritma derken aslında döngüleri falan yanlış kullanıyor muyum? Ortalama kaç satırlarda yapılıyor? falan diye merak ettim. Maksimum 200 satır mı olmalı?
Diyorum ya hocam, bunu satır sayısıyla sınırlamamalıyız. Bu bir ölçek değil. Maksimum şu kadar satır diye bir yorum yanlış olur ben orada örnek verdim sadece.

Döngüleri yanlış kullandığınızı dusunmuyorum cunku hesap makinesi uygulamasinda en fazla kaç yerde döngü kullanabilirsiniz ki?

Temel Python bilgim var. CMD ile hesap makinesi yapabilirim fakat şu anki hesap makineleri gibi olması için 1000 satıra dalan ihtiyacım var. Sizce bu algoritma mantığına aykırı mıdır? Ortalama kaç satır olmalı?
Python:
def islem(islem):
    l = []
    a = islem.lower()
    sorgu = int(input("kaç sayı toplansın ? : "))
    if a == "topla":
        for i in range(1,sorgu+1):
            b = int(input(f"Sayı {i} : "))
            l += [b]
        return sum(l)
print(islem("topla"))
Bu toplama yapmaya yarayan sıradan bi kod parçası bunu ne kadar çoğaltırsan o kadar fazla satır elde etmiş olursun. Satır sayısının bir önemi olduğunu hiç düşünmüyorum. Alt atla birden fazlada print fonksiyonu yazabilirdim. Önemli olan algoritma kurmak, sağlıklı bir mantıkta çalışan kod parçası üretebilmek. Ama asıl önemli olan Algoritma kurmaya çalışmak.

Programin ne kadar kompleks oldugu yazildigi dildeki satir sayisi ile dogrudan iliskili degil.

Bunun icin daha farkli metrikler var. ( Cyclomatic Complexity -> Cyclomatic complexity - Wikipedia ) Turkcesi siklomatik bilmem ne.

Algoritmasi da dusunursen suna indirgenebilir -> input olarak numerik degerler ve uygulanacak islemi al; o islemi ilgili degerlere uygula. ( Topla ( 2,3,4...) , Carp(2,3,4...) ) gibi. ( Command pattern'a uygun -> Command pattern - Wikipedia )

Son islemleri aklinda tutabilmesi icin de Stack kullanirsin, gg.

Hedefin satir sayisi degil, kaliteli kod olmali.

Anladım demek ki algoritma ile kod satır sayısı bağlaştırılmamalı. Tamam teşekkürler. Sonuç 31 çıkınca random atan hesap makinesi yapacağım. İlk proje olarak. Eğer ileride büyük bir yazılımcı olursam böyle hatırlanmak istiyorum.

Anladım demek ki algoritma ile kod satır sayısı bağlaştırılmamalı. Tamam teşekkürler. Sonuç 31 çıkınca random atan hesap makinesi yapacağım. İlk proje olarak. Eğer ileride büyük bir yazılımcı olursam böyle hatırlanmak istiyorum.
Bunu yapan oldu zaten hocam geç kaldınız.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı