Hesaplarıma nasıl girilmiş olabilir?

Şifreler baya kolaydı ama hesapların ismini bulması zordu büyük ihtimal keylogger anladım. Ve şeyi sormak istiyorum bu tür olaylar normal mi? Sadece benim başıma geldiğini düşünüp sürekli kendimi suçlamaya başladım. :(
Şifreniz kolay ise tabii ki normal. BEn bir kağıda platform adı, şifre ve eposta yazmıştım ve kimseye göstermiyordum.

Keylogger yemiş olabilirsiniz, veya bir virüs Chrome'a kayıtlı hesapların şifrelerini çekmiş olabilir.
Girilen hesapların aslında hiçbir önemi yok çalınsa bile umursamam ama hiçbir değeri, özelliği olmayan hesaplara aradan kaç ay geçmiş hâla girilmesi korkutuyor. Bir art niyet arıyorum. Saçma mı? Belirttiğim gibi çok kafaya taktım. Forumda takma, bir şey olmaz dediler ama gene de tırsıyorum.

Çevrenden de şüphelen. İş yeri, ev, okul... Hukuki forumda görmüştüm, kızın birisi MSN adresi için savcılığa şikayette bulunmuş. Giren kişi babası çıkmış. Şikayetini geri çekmiş ama kamu davasına dönmüş... Yani her şey olabilir. Bunu dikkate al, şifrelerini değiştir, diğer güvenlik önlemlerini al, bir şey olmaz.
Mesela iş yerindeki bilgasayara biri ajan program yükler. Bilgi işlemden arkadaşı bu programı antivirüsün güvenilir kısmına ekler. Başımıza gelmedi değil.

Çevrenden de şüphelen. İş yeri, ev, okul... Hukuki forumda görmüştüm, kızın birisi MSN adresi için savcılığa şikayette bulunmuş. Giren kişi babası çıkmış. Şikayetini geri çekmiş ama kamu davasına dönmüş... Yani her şey olabilir. Bunu dikkate al, şifrelerini değiştir, diğer güvenlik önlemlerini al, bir şey olmaz.
Mesela iş yerindeki bilgasayara biri ajan program yükler. Bilgi işlemden arkadaşı bu programı antivirüsün güvenilir kısmına ekler. Başımıza gelmedi değil.
Anladım. Kullandığım hesaplarda 2 adımlı doğrulamayı açtım. Çevremden olabilecek pek sanmıyorum ama dediğiniz gibi olabilir.

Bunlar nasıl olmuş olabilir.

Bundan yaklaşık 1 yıl önce çoğu hesabıma girildiğini fark ettim. Sadece Gmail şifresi değiştirildi onu da kurtardım.
Girilenler: Facebook, League of Legends hesabım ve galiba mail adreslerim.
Öncelikle Yahoo mailimde çok garip mailler geliyordu. İlk fark edişim Facebook hesabımın güvenlik+giriş kısmında yabancı konumları görmemle başladı. İşin garibi giren ne şifreyi değiştirmiş ne bir şey yapmış. Belki çoktandır giriyormuş ama farkında değilimdir.
Diğer mailime bakınca Mega. NZ adlı sitede şüpheli oturum maili gelmiş. Tarih 2019'un mayıs ayı gibi. Sonra LOL hesabımın açıklama kısmına küfür yazılmış ve giren kişi bir oyun atmış. Tam burada artık anladım ki bir şeyler oluyor. Bazı hesaplarımı sildim. Bazılarını 2 adımlı doğrulama ile güvene aldım. Neyse 1 yıl geçti. Geçenlerde mailler ile hiçbir bağlantısı olmayan, şu an gözden düşmüş bir oyun hesabıma bile girilmiş.

Keylogger ve türevi bir şey yemiş olabilirim diye düşündüm. Ya da kolay şifreler seçtiğim için o yüzden oldu.
Ama anlamadığım şeyler var:

1- Facebook şifresi nasıl öğrenildi?
2-Yahoo hesabıma bağlı Instagram hesabına(çok eskiden açtığım ve kullanmadığım)giriş yapılmış. Yani yahoo hesabıma da girebilir. Steam hesabım ve iki-üç hesabım buna bağlıydı onlara da bir şey olmamış. Neden?
2-Eğer keylogger yemişsem neden hesaplarım çalınmadı. Sadece giriş yapılmış.
3-1.5 yıllık bir bilgisayarsız olduğum zaman vardı o zamandan önce kullandığım bilgisayarda mı bir şey vardı?
4-Yanlış hatırlamıyor isem şu anki bilgisayarımda 360 Total Security vardı ve ara ara tarıyordum. Virüs gerçekten var mıydı?
5-Bu işlemleri gerçekleştiren aynı kişi mi yoksa farklı kişiler olabilir mi?
6-Veri sızıntısı olsa bile mailler ile alakasız hesaplarıma da girilmiş.
7-En gereksiz hesaplara bile giriliyorsa kişisel bilgilerim çalınmış mıdır?
Kredi kartı kullanmıyoru) ve çok önemli şeyleri bilgisayar üzerinde yapmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Facebook şifresi nasıl öğrenildi?

Bilgisayardan Facebook girişi yapmış olabilirsin. Eğer hiç yapmadım diyorsan iyi düşün, belki akraban-arkadaşın kendi hesabına girmek için senin hesabından çıkmış olabilir.

7-En gereksiz hesaplara bile giriliyorsa kişisel bilgilerim çalınmış mıdır?
Kredi kartı kullanmıyoru) ve çok önemli şeyleri bilgisayar üzerinde yapmıyorum.

Bu konuda dikkat etmenizi öneririm. Sık sık kart işlemlerine bakın.

Ayrıca 2. el HDD, SSD aldıysan onlarda virüs olabilir, bilgisayara program kurayım derken yemişsindir, USB cihaz takıp yemişsindir. Geçmiş olsun bu arada.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı