Hiç tüplü dalış yaptınız mı?

Ustteki arkadaşa katılıyorum kiyafettebiraz darlık çekebilirsin. 😂Efsane birşey adeta uçuyor gibisin, basınç olayı başlarda banada garip geliyordu, eğitmen anlattıkça rahatlıyorsun. ilk defa okulun dalış dersinde deneyimlemiştim(BB vermişti zalım hoca). Daha önce neden denemediğime pişman olmuştum. Derinlere hemen indirmiyolar maks 20 metre falan 1 haftalık sabah akşam dalıştan sonra derinlere inmiştik. Derinlerde ortam muhteşemdi. Birde su altında fotoğraf çekiyolar emekli dayılar gibi poz verme😂

Karadayken o elbiseyi giymek, özellikle de başlık kullandığında can sıkıcı. Suya girdiğin zaman elbisenin içinin suyla dolmaması için vücuduna tam yapışan ve sıkan bir süit giymen gerekiyor. Haliyle konforlu olmadığını anlarsın.

Basınç ve soğuk için eğitim almadıkça zaten o derinliklere indirmiyorlar. Dalışta ve çıkışta hızlı hareket edilmez, vücut ve dolaşım sisteminin o basınca adapte olabileceği hızda kalınır. Derine indiğinde süitin sana sağladığı yalıtım da kısa sürede azalıyor, bunun için de neopren değil kuru dalış elbiseleri var. Tabii bunlarla senin bir işin uzun bir süre daha yok, ciddi fiyatlara ve profesyonel amaçlara yönelikler. 12 santigrat altındaki ısıların olduğu derinliklere ineceğin zaman öncelikli ihtiyaç oluyor.

Dalıştan önce eğitim vermeleri lazım. Öncelikle elbiseler ve ekipmanlar, sonra belirlenen derinlikte kalmak ve denge sağlamak gibi basit şeyler önemli. Su altı işaret dilini öğrenmek faydalı, hem konuşamadığın ortamda başkalarıyla haberleşirsin ve iletişimde olursun.

İç denizde bile olsan köpekbalıklarıyla dalışlarda karşılaşmak büyük bir sürpriz değil, ileri düzeylerde bununla ilgili ek bir eğitim alabilirsin. Mesela köpekbalığıyla karşılaştığında grup olarak yakınlaşman, gözlerini ayırmaman, her an tüp tarafını balığa doğru dönecek pozisyonda kalman ve mümkün olduğu kadar hareketlerini/nefesini/kalp atışlarını azaltman lazım. Kışkırtacak bir hata yapmadığın sürece zaten saldırmaları ender olan bir durum, genellikle birkaç tur atıp ne olduğunu (av olmadığını) anladığında gidiyorlar.

Bir de gece dalışları çok keyiflidir, en başta ürperti verse de alışınca sevme ihtimalin yüksek. Gece denize girme alışkanlığı da edinirsin belki birçok kişi gibi. :D

Son düzenleme:
Karadayken o elbiseyi giymek, özellikle de başlık kullandığında can sıkıcı. Suya girdiğin zaman elbisenin içinin suyla dolmaması için vücuduna tam yapışan ve sıkan bir süit giymen gerekiyor. Haliyle konforlu olmadığını anlarsın.

Basınç ve soğuk için eğitim almadıkça zaten o derinliklere indirmiyorlar. Dalışta ve çıkışta hızlı hareket edilmez, vücut ve dolaşım sisteminin o basınca adapte olabileceği hızda kalınır. Derine indiğinde süitin sana sağladığı yalıtım da kısa sürede azalıyor, bunun için de neopren değil kuru dalış elbiseleri var. Tabii bunlarla senin bir işin uzun bir süre daha yok, ciddi fiyatlara ve profesyonel amaçlara yönelikler. 12 santigrat altındaki ısıların olduğu derinliklere ineceğin zaman öncelikli ihtiyaç oluyor.

Dalıştan önce eğitim vermeleri lazım. Öncelikle elbiseler ve ekipmanlar, sonra belirlenen derinlikte kalmak ve denge sağlamak gibi basit şeyler önemli. Su altı işaret dilini öğrenmek faydalı, hem konuşamadığın ortamda başkalarıyla haberleşirsin ve iletişimde olursun.

İç denizde bile olsan köpekbalıklarıyla dalışlarda karşılaşmak büyük bir sürpriz değil, ileri düzeylerde bununla ilgili ek bir eğitim alabilirsin. Mesela köpekbalığıyla karşılaştığında grup olarak yakınlaşman, gözlerini ayırmaman, her an tüp tarafını balığa doğru dönecek pozisyonda kalman ve mümkün olduğu kadar hareketlerini/nefesini/kalp atışlarını azaltman lazım. Kışkırtacak bir hata yapmadığın sürece zaten saldırmaları ender olan bir durum, genellikle birkaç tur atıp ne olduğunu (av olmadığını) anladığında gidiyorlar.

Bir de gece dalışları çok keyiflidir, en başta ürperti verse de alışınca sevme ihtimalin yüksek. Gece denize girme alışkanlığı da edinirsin belki birçok kişi gibi. :D
Hocam çok güzel yazmışsınız. Suyun soğuk olduğunu ve dikkatli olmazsak (hızlı hareket edersek) vurgun yiyebileceğimizi de biliyorum. Bir keresinde Antalya'da bir oteldeydim. Saat 00.00 civarıydı. Millet iskelede barlarda içecek içerken ve konser dinlerken bazıları da gece gece o iskeleden soğuk sulara atlıyorlardı😁.

Bir keresinde Antalya'da bir oteldeydim. Saat 00.00 civarıydı. Millet iskelede barlarda içecek içerken ve konser dinlerken bazıları da gece gece o iskeleden soğuk sulara atlıyorlardı. 😁
O su hava ısısına göre soğuk, yaz aylarında Antalya'daki su sıcaklığı 25-30 santigrat derece arasında oluyor. :D Tabii 40-45 derecelik bir ısıdan bir anda 25-30 arasına girince soğuk geliyor ama fazlasıyla sıcak aslında.

O su hava ısısına göre soğuk, yaz aylarında Antalya'daki su sıcaklığı 25-30 santigrat derece arasında oluyor. :D Tabii 40-45 derecelik bir ısıdan bir anda 25-30 arasına girince soğuk geliyor ama fazlasıyla sıcak aslında.
Su soğuk muydu bilmem ama çok tuzluydu. Antalya'da denize girmenizi tavsiye etmem. Bütün yaralarım yandı.

Antalya'da denize girmenizi tavsiye etmem. Bütün yaralarım yandı.
Akdeniz, Ege, Karadeniz, Atlas Okyanusu, Pasifik Okyanusu fark etmez. Bir sürü yerde denize girdim. :D Geçen kış bile yağmurun ya da aşırı soğuğun olmadığı günlerde burada denize girdim. :D Sözün özü; şu anda denize o kadar da düşkün olmasam da geçmişte deniz diye küvet göstersen oraya bile girecek durumdaydım. Suyla ilgili sporların çoğunu yapmış olma nedenim de geçmişimdeki bu düşkünlük.

Son düzenleme:
Akdeniz, Ege, Karadeniz, Atlas Okyanusu (San Sebastian), Pasifik Okyanusu (Los Angeles) fark etmez. Bir sürü yerde denize girdim. :D Geçen kış bile yağmurun ya da aşırı soğuğun olmadığı günlerde burada denize girdim. :D Sözün özü; şu anda denize o kadar da düşkün olmasam da geçmişte deniz diye küvet göstersen oraya bile girecek durumdaydım. Suyla ilgili sporların çoğunu yapmış olma nedenim de geçmişimdeki bu düşkünlük.
Bize de nasip olursa yapacağız tüplü dalış.

Bize de nasip olursa yapacağız tüplü dalış.
Hobi sahibi olmak iyidir, umarım hoşuna gider de ileri düzeyi için devam edersin. Pandemi öncesinde (2019) Filipinler ve çevresindeki gemi batıklarına dalış için Omega'nın Seamaster Planet Ocean dalış saatlerinden bile almıştım. Cape Town'da da kafesli Büyük Beyaz Köpekbalığı dalışı yapacaktım, hepsi pandemiye kurban gitti.

Şimdi de bir sürü saçma sapan yere paralar gitti, ne zaman ardımı doğrultup da tekrar bu planları yaparım bilmiyorum.

İmkanın olursa parasailing, rüzgar sörfü, su kayağı denemeni öneririm. Onlar da çok güzel aktiviteler.

Yeni konular

Geri
Yukarı