Hiçbir key girmememe rağmen Windows 10 etkinleşti

noname92

Kilopat
Merhabalar. İlk defa Windows 10 yüklediğim bir makineye Windows 10 Home yükledim. İnternetsiz şekilde ilk kurulum adımlarını tamamladım. Hiçbir Microsoft hesabına da giriş yapmamış oldum yani. "Dijital bir lisans ile etkinleştirilmiştir." Olarak görüyorum.
Başka bir konuda vardı. Oradaki arkadaş gömülü Windows 7 olduğu için oldu diyorlardı. Ama bu anakartta böyle gömülü bir durum yok. Hatta aynı yerde şu da yazıyordu bunu da denedim.

• Windows tuşu.
    windows-tusu.png

+ R kısayoluna basarak çalıştır penceresini açın.
  • Açılan çalıştır penceresine CMD yazın ve enter tuşuna basın.
  • Komut istemine aşağıdaki kodu yazın ve enter tuşuna basın.

slmgr /xpr
Windows sisteminiz orijinal mi değil mi bunu yaparak anlarsınız.

Bunu yaptığımda "makine kalıcı olarak etkinleştirildi." diyor. Anlamadım neden böyle oldu?

Merhabalar. İlk defa Windows 10 yüklediğim bir makineye Windows 10 Home yükledim. İnternetsiz şekilde ilk kurulum adımlarını tamamladım. Hiçbir Microsoft hesabına da giriş yapmamış oldum yani. "Dijital bir lisans ile etkinleştirilmiştir." Olarak görüyorum.
Başka bir konuda vardı. Oradaki arkadaş gömülü Windows 7 olduğu için oldu diyorlardı. Ama bu anakartta böyle gömülü bir durum yok. Hatta aynı yerde şu da yazıyordu bunu da denedim.

Bunu yaptığımda "makine kalıcı olarak etkinleştirildi." Diyor. Anlamadım neden böyle oldu?

Sisteminiz daha önce KMS veya orijinal Key ile etkinleştirilmiş. Windows 7 ve üstü sürümleri girdiğiniz Key'i BIOS'a gömer. Ve siz onu oradan kaldıramazsınız(yeni Key girdiğinizde eski Key silinir)bu yüzden makinen otomatik olarak etkinleştirildi.

Özür dileyerek bir tahminde bulunursam bence 30 günlük bir test anahtarı olabilir. Tamamen tahmin bir gerçekliği yok fakat mantıklı bir açıklaması yok şuan.
Ben de keysiz kurduğum bilgisayarda öyle olduğunu düşünüyorum ama gece gece çok araştırma yaptım. Sonuç olarak bir kaç yerde Windows 7 yada 8'den 10'a geçen çoğu kişide böyleymiş.
Emin değilim ama aldığınız anakart ikinci el olabilir ya da önceden Windows kurulmuş olabilir.
Hayır 2. el değil :) Vatan Bilgisayar'dan aldım ve kendi elimle kutunun jelatinini söktüm. Ama diğer bilgisayarın geçmişinde XP, Vista, 7 tüm sistemleri kullandım. Liseden beri (yaklaşık 15 senelik) evde olan bir makine. Belki onlardan kaynaklıdır diye düşünüyorum şu anda :)
Bana da Bildirim modunda diyor :)Eki Görüntüle 798027
Evet araştırdığımda birçok kişi yabancı Windows forumlarında aynı benim gibi olayı dile getirmiş. Genel olarak sıkıntı yok demişler.
Sonuç olarak şu anki bilgisayarımda 3 senedir Windows kullanıyorum sıkıntı görmedim ama diğer keysiz yeni kurduğum makinede 30 gün sonra uyarı alacağımı tahmin ediyorum. Yardımcı olanlara teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı