Çözüldü Hiçbir şekilde 5GHz ağına bağlanılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

aydoğan akkoç

Hectopat
Yer
Lüksemburg
Evet başlıkta da göründüğü gibi bugün bir şekilde daha yeni. 2.4GHz ağına bağlandım, laptopumu hiçbir şekilde kablosuz kullanamıyordum bu güne kadar. Kendi evim dışında her modem her şekilde bağlanıyor sadece evdeki ZyXEL wmg 3625-TB modemine bağlanamıyorum. Kablolu şekilde sorunsuz çalışıyor.

Yaptıklarımı sırayla söyleyeyim; modemi resetledim, her çeşit ayarını kurcaladım, 2.4GHz ile 5GHz bantlarını birleştirdim, kanal ayarlarını her kanalı denedim, bilgisayardaki sürücüyü birkaç kere temiz kurulum yaptım kurdum, başka bir aynı cihazla deneme yaptım oda bağlanmadı, internet hızımı düşürttürdüm, TurkNet'i arayıp sürekli güncelleştrime yaptırdım. Onun dışında benim aklıma gelen hiçbir yöntem yok.

Cihazım Huawei Matebook 16s 2023. ek olarak ilk başlarda bağlanıyor du sonradan hiç bağlanmamaya başladı, başlarda bağlanıyor 10 dakika sonra atıyor yeniden başlatıyordum tekrar bağlanıyor aynı döngü.

Ekran Görüntüsü (4).png

Son düzenleme:
Çözüm
Şunu deneyebilirsiniz:

Windows'ta denetim masasını açın.
Aygıt Yöneticisi'ni açın
Ağ bağdaştırıcılarına tıklayın ve Wi-Fi kartınıza çift tıklayın
Gelişmiş sekmesinde 802.11 yazan yerde AC olanı seçin. Kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
5 GHz ağa bağlanmayı deneyin.

Eki Görüntüle 2139696

Bu ayarı yaparsanız 6GHz ağlarına bağlandığınızda otomatik 5GHz'ye düşürüyor. Haftalardır bulamadığım çözümü attığınız ekrandaki 5GHz channel bandwidth sekmesinden bant genişliğini otomatiğe aldım ve sorun anında çözüldü tüm mesele bu kadarmış. Oradaki ayar 20MHz de idi ve modemde 5GHz bandı 20/40/80mhz diye gezindiği için 10 dakikada bir kopma olayı bundanmış. Sonradan hiç bağlanamama sebebim ise de modem ayarlarından 2.4GHz'yi sabit 20MHz de çalışsın diye ayarlayıp 5GHz bandını 20/40/80mhz de bırakınca 20MHz'yi 2.4GHz aktif kullandığından dolayı 5GHz bandına 40/80mhz kalıyor, bu da bilgisayarın kendi ayarı olarak gelen 5GHz sabit 20MHz de çalışsın ayarıyla çakışmış oluyor.

Eklemeyi unutmayayım ileride belki birinin işine yarar. 2.4GHz channel bandwidth yazan kısma tıklayıp 20MHz sabit diye ayarlamazsanız bilgisayar üzerinden, yine modemle uyuşmazlık yaşarsınız. Bu ayarları yapınca diğer tüm ağları da sorunsuz bağlantı kurabiliyorsunuz yani bu işlemler sadece bir modeme özel kalmıyor. (Ek olarak modemden 2.4GHz'yi 20MHz sabit olarak ayarlamayı unutmayın)
Şunu deneyebilirsiniz:
,
Windows'da denetim masasını açın.
Aygıt yöneticisini açın
Ağ bağdaştırıcılarına tıklayın ve wifi kartınıza çift tıklayın
Gelişmiş sekmesinde 802.11 yazan yerde ac olanı seçin. Kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

d.JPG

Şunu deneyebilirsiniz:

Windows'ta denetim masasını açın.
Aygıt Yöneticisi'ni açın
Ağ bağdaştırıcılarına tıklayın ve Wi-Fi kartınıza çift tıklayın
Gelişmiş sekmesinde 802.11 yazan yerde AC olanı seçin. Kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Eki Görüntüle 2139696

Bu ayarı yaparsanız 6GHz ağlarına bağlandığınızda otomatik 5GHz'ye düşürüyor. Haftalardır bulamadığım çözümü attığınız ekrandaki 5GHz channel bandwidth sekmesinden bant genişliğini otomatiğe aldım ve sorun anında çözüldü tüm mesele bu kadarmış. Oradaki ayar 20MHz de idi ve modemde 5GHz bandı 20/40/80mhz diye gezindiği için 10 dakikada bir kopma olayı bundanmış. Sonradan hiç bağlanamama sebebim ise de modem ayarlarından 2.4GHz'yi sabit 20MHz de çalışsın diye ayarlayıp 5GHz bandını 20/40/80mhz de bırakınca 20MHz'yi 2.4GHz aktif kullandığından dolayı 5GHz bandına 40/80mhz kalıyor, bu da bilgisayarın kendi ayarı olarak gelen 5GHz sabit 20MHz de çalışsın ayarıyla çakışmış oluyor.

Eklemeyi unutmayayım ileride belki birinin işine yarar. 2.4GHz channel bandwidth yazan kısma tıklayıp 20MHz sabit diye ayarlamazsanız bilgisayar üzerinden, yine modemle uyuşmazlık yaşarsınız. Bu ayarları yapınca diğer tüm ağları da sorunsuz bağlantı kurabiliyorsunuz yani bu işlemler sadece bir modeme özel kalmıyor. (Ek olarak modemden 2.4GHz'yi 20MHz sabit olarak ayarlamayı unutmayın)

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı