Hiçbir şey yok iken Tanrı nasıl vardı?

• Konuyu başlatan Silinen üye 106715
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 56
  • Görüntüleme 6B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

Silinen üye 106715

Ziyaretçi
Ben bu sorunun cevabını merak ediyorum. Teorilerinizi yazabilirsiniz. Yanlış anlamayın Elhamdülillah Müslümanım ama merak ediyorum sadece.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

bir-basur-mor-menekse_1620328.jpg

Ben bu sorunun cevabını merak ediyorum. Teorilerinizi yazabilirsiniz. Yanlış anlamayın Elhamdülillah Müslümanım ama merak ediyorum sadece.
Tanrı var diyorsanız sizin teorilerinizi dinlemek istiyorum ben.

Tanrı inanca göre doğmadı ve doğurmadı Bu sebeple bizim kullandığımız zaman ifadesini buraya nakletmek doğru değil. Hiçbir şey yokken de senin benim bilmediğim başka bir şeyler vardı belki de. Ayrıca yine inanca göre hiçbir şeyin olmaması Tanrının da olmayacağı gerçeğini göstermiyor.

Birazdan sataşan tayfa gelir, rahat ol.

Son düzenleme:

Kullanıcı adınızın manası ''Erdemsiz toplumda erdemli yaşamaya çalışan kimse.". Biraz kibirli değil mi?

Teorilerinizi yazabilirsiniz dediğine göre; yoktu. Düşündüğüm zaman böyle bir evrenin kendi kendine olması sonsuza giden olasılıklardan biri de olabilir. Bence değil, ama bu durumda tanrının en azından dünyayı, insanları yaratması gereksiz. Kur'an'da insanların ve cinlerin ibadet için yaratıldığı geçer. Aynı şekilde yaratıcının bu ibadete ihtiyacı olmadığı da söylenir, bence doğrudur. Ama madem gerek duymuyor, neden zamanın birinde yaratma kararı aldı?
Bir yandan da karınca çiftliği teorisi dediğim bir şey var. Muhtemelen bu vardır ve daha düzgün adı vardır. Neyse olaya gelelim: Şimdi bu tanrının annesi ve babası olsun, hatta gittiği bir okul olsun. Bu okulda hocası ondan bir evren/dünya yaratmasını ve onları incelemesini, not almasını vb. istesin. Bu yüzden yaratmış olsa bana mantıklı geliyor. Ama neden yaratma gücüne sahip bir varlığın okula gittiği meçhul. Ya da neden anne babası var? Annesi ve babası da tanrı ise çocuk sahibi olmak ile ilgili her türlü duyguyu, gereksinimi yaratabilirlerken neden bir çocuk tanrı yarattılar? Ya da direkt çocuk yaptılar.
Bu şekilde çoğaltılabilecek bir durum. İstediğinize inanmakta serbestsiniz. Tartışmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Sadece insanların bu konuda ne kadar çeşitli düşüncelere sahip olabildiklerini görmeniz için bahsettim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı