Tanrı yoksa ben bir şey kaybetmem ama varsa...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evrim teorisi hakkında bir sorum var hangi ateiste sorsam cevap veremiyor. Biz maymunlardan evrildiysek maymunlar kimden evrildi? Onlar başka bir canlıdan evrildiyse o canlı kimden evrildi? Bu böyle sonsuza kadar gidiyor mu?

Çünkü evrim teorisini Tanrı'nın varlığı ile ilişkilendirilebilmesi için evrenin tamamını ilgilendiren bir fenomen olması gerekir.
Mesajımda tanrıdan bahsettiğim oldu mu? Mesajı çarpıtma.

Evrim teorisi sadece biyolojik yaşamı ilgilendiren bir açıklamadır, evrenin sadece biyolojik yaşamın gelişiminden oluşmadığı da gayet açıktır. Biyolojik yaşamın yaşı 3.8 Milyar yıldır, Evrenin ise 13.7 Milyar yıldır aradaki fark da gayet nettir.
Yine yazdığım mesajı hiç anlamamışsın, dediklerimi çarpıtıyorsun evrim ile evrenin gelişimini aynı kefeye koyan kim ya. Böyle bir şey demedim. Evrim sadece dünya üzerindeki biyolojik yaşamla ilgilenir.

Ayrıca ilk insandan bahseden dinler nelerdir ?
Semavi dinlerden bahsediyorum. Adem-Havva meselesi yani.

Mesajları çarpıtmazsanız sevinirim. Yazmadığım şeyleri ben yazmışım gibi alıntılayıp yazıyorsunuz bu doğru değil.

Evrim teorisi hakkında bir sorum var hangi ateiste sorsam cevap veremiyor. Biz maymunlardan evrildiysek maymunlar kimden evrildi? Onlar başka bir canlıdan evrildiyse o canlı kimden evrildi? Bu böyle sonsuza kadar gidiyor mu?
Maymundan evrilmek diye bir şey yok, bu Darwinci evrim teorisidir. Modern evrim teorisi ortak atayı temsil ediyor. Evrimi kabul etmek için ateist olmana da gerek yok. Ben sana A........O arasındaki ara türü göstersem mesela A.....F.....O geçişi göstersem bu sefer de A.....F ve F....O arasındaki türü soracaksın bunun bir sonu yoktur. Evrim bir doğa gerçeğidir gerek doğal seçilim ile gerekse de cinsel seçilim ile zayıf canlılar popülasyondan elenmiştir. Elbette tüm canlıların kalıntılarına ulaşmamız mümkün değildir ancak elde ettiğimiz veriler bize evrimi kanıtlar. En büyük örnekler balinalardır, balinalar bir memelidir ancak denizde yaşarlar bir balık türü değillerdir. Akciğer solunumu yaparlar ve bebeklerini doğurarak dünyaya getirirler. Bu su canlılarına ait bir şey değildir aynı şekilde hipopotamlar da Balinalar ile akrabadır.

Mesajımda tanrıdan bahsettiğim oldu mu? Mesajı çarpıtma.

Yine yazdığım mesajı hiç anlamamışsın, dediklerimi çarpıtıyorsun evrim ile evrenin gelişimini aynı kefeye koyan kim ya. Böyle bir şey demedim. Evrim sadece dünya üzerindeki biyolojik yaşamla ilgilenir.

Semavi dinlerden bahsediyorum. Adem-Havva meselesi yani.

Mesajları çarpıtmazsanız sevinirim. Yazmadığım şeyleri ben yazmışım gibi alıntılayıp yazıyorsunuz bu doğru değil.
Mesela Adem-Havva'nın ilk insan olduğuna dair kanıtın nedir ? Kur'anın hiçbir ayetinde Adem ilk insan olarak geçmez, halk arasında çokça bilinse de bunun Kur'ani hiçbir kanıtı yoktur. Attığın mesajları tekrar okumanı da tavsiye ederim "Kesinlikle. Dinlerle tamamen zıt, tanrı kavramını da derinden sarsmıştır aynı zamanda. Dinlerdeki tanrıları da çürütmüştür, tanrısız bir oluşum mümkün olduğu için. Dinlerden bağımsız bambaşka farklı bir tanrı varsa onu bilmek mümkün değil, hiçbir kanıt yok" bunu sen yazıyorsun ben değil, yazdığın şeylerin anlamını da bilmiyorsan bunun sorumlusu ben değilim, çarpıtan kişi de sensin. Fazla detaya girip hep aynı şeyleri söylüyorsun üzgünüm biraz daha araştırma yapmanı ve bunları da temellendirmeni tavsiye ederim, iyi forumlar. Evrim ile Tanrı'nın varlığını bağdaştırdın ben de buna cevap verdim. Bunu yapamazsın çünkü Tanrı konusuna değineceksen bunu evren üzerinden yapabilirsin evrim üzerinden değil, umarım anlamışsındır.

Maymundan evrilmek diye bir şey yok, bu Darwinci evrim teorisidir.
Diğer dediklerine katılmakla beraber şunu düzelteyim. İnsanlar maymun ortak atalardan geliyor. Sapiens türü de kuyruksuz bir maymundur. Maymun tabiri de çok kapsamlı bir kavram, bunun içinde bir sürü tür var.
Mesela Adem-Havva'nın ilk insan olduğuna dair kanıtın nedir ? Kur'anın hiçbir ayetinde Adem ilk insan olarak geçmez, halk arasında çokça bilinse de bunun Kur'ani hiçbir kanıtı yoktur.
Nisâ Suresi 1: Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini var eden ve ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabb'inize hürmetsizlikten sakının.

En’âm Suresi 98. Ayet: O, sizi bir tek nefisten, babaların sulbünde kararlaşmış ve anaların rahminde kararlaşmakta olarak yaratandır.

A’râf Suresi 189. Ayet: Sizi bir tek candan (Âdem'den) yaratan, ondan da yanında huzur bulsun diye eşini (Havva'yı) yaratan O'dur.

Ayrıca Adem hakkındaki hadislere de göz atmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca modern zamanlara gelene kadar Adem hep ilk insandı. Ne zaman evrim teorisi ortaya atıldı o zaman modernistler Adem'in ilk insan olmadığını söylediler.

Tevrat ve Kuran'a göre de Adem ilk insandır, evrim teorisi popüler olduktan sonra bunlar yazmıyor demenin bir geçerliliği yok.

Kesinlikle. Dinlerle tamamen zıt, tanrı kavramını da derinden sarsmıştır aynı zamanda. Dinlerdeki tanrıları da çürütmüştür, tanrısız bir oluşum mümkün olduğu için. Dinlerden bağımsız bambaşka farklı bir tanrı varsa onu bilmek mümkün değil, hiçbir kanıt yok" bunu sen yazıyorsun ben değil, yazdığın şeylerin anlamını da bilmiyorsan bunun sorumlusu ben değilim.
İkinci alıntıladığın mesajda o bahsettiğin yorumum yoktu ona nazaran ben dedim. Bir gün önceki mesajımda bu dediğini yazmıştım zaten. Orada haklısın hatlar karıştı kusura bakma.

Evrim ile Tanrı'nın varlığını bağdaştırdın ben de buna cevap verdim. Bunu yapamazsın çünkü Tanrı konusuna değineceksen bunu evren üzerinden yapabilirsin evrim üzerinden değil, umarım anlamışsındır.
Dinlerdeki tanrı kavramını kastediyorum ben ilk insan söylemi, evrim ile terstir, bu tanrı kavramını çürütmeye yeterlidir semavi dinlerin tanrısı çünkü madem bu kitapları tanrı yazmışsa yanlış bir şey içinde olmaması gerekiyor. Yoksa benim evrim ve tanrıyı bağdaştırdığım durum bu, diğer türlü evrim ile tanrıyı bağdaştırmak doğru değil zaten.

Son düzenleme:
Maymundan evrilmek diye bir şey yok, bu Darwinci evrim teorisidir. Modern evrim teorisi ortak atayı temsil ediyor. Evrimi kabul etmek için ateist olmana da gerek yok. Ben sana A........O arasındaki ara türü göstersem mesela A.....F.....O geçişi göstersem bu sefer de A.....F ve F....O arasındaki türü soracaksın bunun bir sonu yoktur. Evrim bir doğa gerçeğidir gerek doğal seçilim ile gerekse de cinsel seçilim ile zayıf canlılar popülasyondan elenmiştir. Elbette tüm canlıların kalıntılarına ulaşmamız mümkün değildir ancak elde ettiğimiz veriler bize evrimi kanıtlar. En büyük örnekler balinalardır, balinalar bir memelidir ancak denizde yaşarlar bir balık türü değillerdir. Akciğer solunumu yaparlar ve bebeklerini doğurarak dünyaya getirirler. Bu su canlılarına ait bir şey değildir aynı şekilde hipopotamlar da Balinalar ile akrabadır.
Yani evrimin bir başlangıcı yoktur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı