High Power Performance GD vs XPG Pylon

Bütçe
600
Hocam açıkçası ben bu PSU'lar konusunda şunu anladım, üreticiler tarafından vaad edilen değerler, sertifikasyonlar, korumalar, bunların testleri ne yazık ki diğer PC bileşenleri gibi kolay bir iş değil. Örneğin HP'da SCP, OCP gibi korumalar mevcut, bunu kim test etmiş? Bu bileşenler doğru çalışıyor mu? Veya başka bir PSU için 80+ Gold denmiş, sertifikasyon meselesi kanun gibi değil, bu sertifikaları almak çok zor değil. O yüzden Gold'muş 80+ mış pek takılmıyorum doğrusu.

Örneğin bulunduğunuz bölgede elektrik altyapısı iyi değil diyelim, hiçbir PSU bileşenleri koruyamaz, önüne ufak bir UPS bağlarsınız, sorun çözülür :) Sharkoon'u almadan önce Zalman ve Corsair olarak 2 adet PSU alıp iade ettim, neden çünkü sesli çalışıyor. Bunlardan önce yaklaşık 10 sene kadar önce aldığım FSP BlueStorm 500W'ı kullanıyordum, hala canavar gibi, 4 tane fan eskitti, bir PSU için bu kadar uzun soluklu bir test pek yoktur ve bu modern PSU'larda bulunan hiçbir koruma vs. altyapısı yok :)

Kısaca tercih sizin hocam. Fanı sürekli çalışan bir PSU kesinlikle "sessiz" değildir. Sessiz demek ses yok demek değil mi? Bu yüzden Zero RPM gibi özelliği olan PSU'ları tercih etmekte fayda var :)

Hocam açıkçası ben bu PSU'lar konusunda şunu anladım, üreticiler tarafından vaad edilen değerler, sertifikasyonlar, korumalar, bunların testleri ne yazık ki diğer PC bileşenleri gibi kolay bir iş değil. Örneğin HP'da SCP, OCP gibi korumalar mevcut, bunu kim test etmiş? Bu bileşenler doğru çalışıyor mu? Veya başka bir PSU için 80+ Gold denmiş, sertifikasyon meselesi kanun gibi değil, bu sertifikaları almak çok zor değil. O yüzden Gold'muş 80+ mış pek takılmıyorum doğrusu.

Örneğin bulunduğunuz bölgede elektrik altyapısı iyi değil diyelim, hiçbir PSU bileşenleri koruyamaz, önüne ufak bir UPS bağlarsınız, sorun çözülür :) Sharkoon'u almadan önce Zalman ve Corsair olarak 2 adet PSU alıp iade ettim, neden çünkü sesli çalışıyor. Bunlardan önce yaklaşık 10 sene kadar önce aldığım FSP BlueStorm 500W'ı kullanıyordum, hala canavar gibi, 4 tane fan eskitti, bir PSU için bu kadar uzun soluklu bir test pek yoktur ve bu modern PSU'larda bulunan hiçbir koruma vs. altyapısı yok :)

Kısaca tercih sizin hocam. Fanı sürekli çalışan bir PSU kesinlikle "sessiz" değildir. Sessiz demek ses yok demek değil mi? Bu yüzden Zero RPM gibi özelliği olan PSU'ları tercih etmekte fayda var :)
Teşekkür ederim, siz halihazırda kullanıyorsunuz sanırım? Yük altında sorun oluyor mu? Güvenli şekilde kullanabilir miyim yük altındaykende?

Teşekkür ederim, siz halihazırda kullanıyorsunuz sanırım? Yük altında sorun oluyor mu? Güvenli şekilde kullanabilir miyim yük altındaykende?
Evet kullanıyorum. Benim sistem oyun harici kullanımda iken 60-80W güç tüketiyor, boşta 40-45W bu durumda fanı kapalı tutuyor. El yordamıyla PSU yu kontrol ettiğimde ısınma mevcut değil. Yük altında minimum 250W tüketmeye başlıyor, Biraz olsun PSU ısınmaya başladığında fanı açıyor. Benim için bileşenleri konusunda ince eleyip sık dokuyan birisini tatmin etti doğrusu. Bu saatten sonra zero rpm özelliği olmayan bir PSU'nun hayatımda yeri yok :)

Evet kullanıyorum. Benim sistem oyun harici kullanımda iken 60-80W güç tüketiyor, boşta 40-45W bu durumda fanı kapalı tutuyor. El yordamıyla PSU'yu kontrol ettiğimde ısınma mevcut değil. Yük altında minimum 250W tüketmeye başlıyor, biraz olsun PSU ısınmaya başladığında fanı açıyor. Benim için bileşenleri konusunda ince eleyip sık dokuyan birisini tatmin etti doğrusu. Bu saatten sonra Zero RPM özelliği olmayan bir PSU'nun hayatımda yeri yok :)

Çok iyi. Sessizlik konusunda sizde benim gibi biraz takıntılısınız sanırım, yük altında fan çalıştığında bile sessizdir öyleyse. Alacağım o halde.
Çin Mali mı yoksa Japon kapasitörler mi kullanılmış? Bilgisi olan var mı?

Son düzenleme:
Performans gd de çok sessiz çalışıyor. Kullanan biri söylemişti. Bana sırf ses için daha kalitesiz bir ürün almak mantıklı gelmiyor. Tabi kasanın dibine girip kasayı ses geliyor mu diye dinlemeyecekseniz.

Shakroon ile yakın kalitede geldi, fark var mı aralarında? HP'de yüzde yüz japon Mali kapasitörler kullanılmamış. Teapo marka kapasitörde içeriyormuş.

Çok iyi. Sessizlik konusunda sizde benim gibi biraz takıntılısınız sanırım, yük altında fan çalıştığında bile sessizdir öyleyse. Alacağım o halde.
Çin Mali mı yoksa Japon kapasitörler mi kullanılmış? Bilgisi olan var mı?
Ses konusunda evet, yük altında olmayan bir PC kesinlikle sessiz olmalı. Kapasitör durumunu açıkçası bilmiyorum ama Japon malı denen kapasitörler nerede üretiliyor acaba sorgulamak lazım, Çin mi? :) Bu giriş-orta seviye bir ürün. Bizde ne yazikki 600 TL gibi bir fiyata giriş seviyesi diyoruz. Chieftech Enermax gibi markaların yine aynı seviye ürünleri ile ayni DC/DC platformu kullandığını biliyorum.

Sharkoon hosunuza gitmezse Corsair CV650 ye bakabilirsiniz.
Kalitesiz ve daha kalitesiz arasında fark var.
Anlamadım doğrusu ne demek istediğinizden. P GD yi dahi kullanmamissiniz, kullanmadığımız ürün hakkında nasil yorum yapabiliyorsunuz. :)

2 arkadaşım P GD aldı bu sene içerisinde, birisi coil whine dan şikayetçi, iade almadılar, diğeri fani sesli dedi memnun değil. Ama ben yine de bunlardan bahsetme gereği duymadım şu ana kadar. Çünkü kendim tecrübe etmedim.

Ses konusunda evet, yük altında olmayan bir PC kesinlikle sessiz olmalı. Kapasitör durumunu açıkçası bilmiyorum ama japon Mali denen kapasitörler nerede üretiliyor acaba sorgulamak lazım, Çin mi?:) bu giriş-orta seviye bir ürün. Bizde ne yazikki 600 TL gibi bir fiyata giriş seviyesi diyoruz. Chieftech enermax gibi markaların yine aynı seviye ürünleri ile ayni DC/DC platformu kullandığını biliyorum.

Sharkoon hosunuza gitmezse Corsair CV650'ye bakabilirsiniz.

Anlamadım doğrusu ne demek istediğinizden. P gd yi dahi kullanmamissiniz, kullanmadığımız ürün hakkında nasil yorum yapabiliyorsunuz.:)

2 Arkadaşım p gd aldı bu sene içerisinde, birisi coil whinedan şikayetçi, iade almadılar, diğeri fani sesli dedi memnun değil. Ama ben yine de bunlardan bahsetme gereği duymadım şu ana kadar. Çünkü kendim tecrübe etmedim.

Fanı sesli dediyse benim işime gelmez :D.

Geri
Yukarı