Hile kullandığınız için pişman mısınız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şuradaki bazı mesajları gerçekten hayretle okuyorum. Biri çıkmış "firma hileye neden olan açığı kapatmıyorsa hakkımdır" demiş, öbürü çok zevkliydi demiş. Gerçekten karakteri oturmamış, olgunlaşmamış insan lafları bunlar. Firma siz hile yapın diye üretmedi o oyunu, belki binlerce dolar anti-cheat yatırımı vs. yaptı. Bir açık varsa ya henüz bilgisi olmamıştır firmanın ya da teknik bir sebeple falan kapatamamıştır, çalışıyordur elbet üzerinde.

Diyelim ki firma ciddiye almadı ve açığı kapatmadı; yine de sadece bir oyunun skor tabelasında yukarı çıkmak için hile yapan biri, gerçek hayatta da maddi bir çıkar için başkalarına zarar verme potansiyeli olan biridir benim gözümde.

Not: Kastettiğim multiplayerdaki hileler tabii. Single player'da oyuncunun ne yaptığı beni pek ilgilendirmiyor. Ben single'da da pek kullanmıyorum, oynamanın anlamı kalmıyor çünkü.

Hayatımda sanırsam tek hile yaptığım oyundur Wolfteam. M****ryHackers sitesinden az indirmezdim. Hep takip ederdim ama ben base felan taramazdim. Genellikle envanter hilesi açardım. Karşıya hile gelirse tarardim. Pişman mıyım ? Hayır. İlgilenseydiler oyunla ne yapabilirim ? Saf gibi nakit mi yatirayim.

Şuradaki bazı mesajları gerçekten hayretle okuyorum. Biri çıkmış "firma hileye neden olan açığı kapatmıyorsa hakkımdır" demiş, öbürü çok zevkliydi demiş. Gerçekten karakteri oturmamış, olgunlaşmamış insan lafları bunlar. Firma siz hile yapın diye üretmedi o oyunu, belki binlerce dolar anti-cheat yatırımı vs. yaptı. Bir açık varsa ya henüz bilgisi olmamıştır firmanın ya da teknik bir sebeple falan kapatamamıştır, çalışıyordur elbet üzerinde.

Diyelim ki firma ciddiye almadı ve açığı kapatmadı; yine de sadece bir oyunun skor tabelasında yukarı çıkmak için hile yapan biri, gerçek hayatta da maddi bir çıkar için başkalarına zarar verme potansiyeli olan biridir benim gözümde.

Not: Kastettiğim multiplayerdaki hileler tabii. Single Player'da oyuncunun ne yaptığı beni pek ilgilendirmiyor. Ben Single'da da pek kullanmıyorum, oynamanın anlamı kalmıyor çünkü.

Bir de bu 2-3 kisi her mesajda çocuk damgası vurmuş... Diğer arkadaşlara.

Not: Kastettiğim multiplayerdaki hileler tabii. Single Player'da oyuncunun ne yaptığı beni pek ilgilendirmiyor. Ben Single'da da pek kullanmıyorum, oynamanın anlamı kalmıyor çünkü.

Ama dostum ben 142424 kere global oldum. Açma hakkım var.

Bak gerçekten bunu samimi olarak söylüyorum. Şu örneği gerçekten söylediğinize şaşırıyorum.

Önemli olan firmanın oyununu yaşatması ve oyuncularını düzgün bir ortamda bulundurmak için hile koruması yapması. Hile açamamak varken neden açmamak olsun? Sonuna kadar açar zevkimi alırım. Çünkü oyun günlük hayatının boş zamanlarında eğlenmek için zaman geçirmek için seni eğlendiren yapımlardır. Bu oyunu hayatım yapacak kadar ciddiye alsaydım tamam dediğiniz doğru. Ancak eğlenip çıktığım şey için neden insanların fikirlerini umursama ihtiyacı duyayım?
Olaya oyun şirketlerinin sorumluluğu haricinde farklı bir açıdan empati kurarak konuşacağım.

Örnek verecek olursam; bu forumda nickinin arkasına saklanarak dahi düzgün ve etik kurallar çerçevesinde yazışmak durumundaysan, hakaret edemiyorsan, insanları rencide edemiyorsan, aynı şeyi rekabetçi multiplayer oyunlarda da göstermek zorundasın. Ha göstermem diyorsan cezanı alırsın o ayrı. Şimdi de empati kuralım; "alt tarafı bir oyun" diyorsun, belki karşındaki adam işten yorgun argın gelip bir yarım saat rekabetçi atıp kafa dağıtmak istiyordur. Adamı kanser ettiğiniz yetmiyormuş gibi bir de ananıza bacınıza sövdürüyorsunuz. Diyeceksin ki "hileden kanser oluyorsa oyun oynamasın o halde". Peki sen yaptırım olmadığı müddetçe ahlaklı davranmayı akıl edemiyor musun? Hadi bu senaryoyu gerçek hayata taşıyalım. Yaptırım olmadığını bilsen illegal bir şekilde milletin malına mı çökeceksin, milletin eşine dostuna yan mı bakacaksın? Sizin gibileri etik davranmaya zorlamak için illa zor mu kullanmak gerekiyor? Empati iyidir, arada kullanın derim.

Online oyunlar için hiç hile açmadım ama Mount and Blade Warband'da açtığım oluyordu. 🙂 Hile ilgili son hatırladığım şey tüm Kalradya'yı ele geçirmiş olmamdı. Pişman değilim. 😄

Online oyunlarda hile ile karşılaşınca "Ulan nasıl zevk alıyorlar acaba. Sağlıklı bir insan neden hile yapsın ki..." diye düşünürdüm. Bazıları "kendime sövdürtmeyi seviyorum" demiş. Hocam psikolojik destek almayı düşünürseniz hem maddi hem manevi elimden geleni yaparım.. Bu nasıl bir rahatsızlık. Ciddi acizlik göstergesidir hile.

Online oyunlarda hile ile karşılaşınca "Ulan nasıl zevk alıyorlar acaba. Sağlıklı bir insan neden hile yapsın ki..." diye düşünürdüm. Bazıları k"endime sövdürtmeyi seviyorum" demiş. Hocam psikolojik destek almayı düşünürseniz hem maddi hem manevi elimden geleni yaparım!.. Bu nasıl bir rahatsızlık. Ciddi acizlik göstergesidir hile.
Haklısınız. Bu ruh halindeki insanlar gözümde potansiyel suçlu adayıdır aynı zamanda. Yaptırım olmadan kurallara riayet etmezler. Kimse kimsenin hakkına saygılı olmayı öğrenemedi şu canına yandığımın ülkesinde.

Kaç sene önce hatırlamıyorum ama Ramazan'da Wolfteam'da hile açıp sabaha kadar kendime sövdürtüyordum. Birisi "kardeşim, kapatır mısın?" dediğinde çıkıyordum. Söverlerse çıkmıyordum. Çok zevkliydi, pişman değilim. Yine olsa yine yaparım.
Hile kullanmadım. Başkasının oyun zevkinin içine etmeyi sevmiyorum. Aynı şekilde benimde.
Online oyunlarda hile ile karşılaşınca "Ulan nasıl zevk alıyorlar acaba. Sağlıklı bir insan neden hile yapsın ki..." diye düşünürdüm. Bazıları "kendime sövdürtmeyi seviyorum" demiş. Hocam psikolojik destek almayı düşünürseniz hem maddi hem manevi elimden geleni yaparım.. Bu nasıl bir rahatsızlık. Ciddi acizlik göstergesidir hile.
Bende aynı şekilde şaşırıyordum. Ciddi rahatsızlıkları var insanların.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı