Hiroşima-Nagazaki Yıl Dönümü

Japonlar'da masum değildi. Çinli bir esirin yaşama şansı %0'a yakındı. Milyonlarca Çinli katledildi. Tabii ki bu atom bombası atılmasını haklı çıkarmaz.

Zaten dediğinizi desteklemek için söylemiştim.
Yine de bir şehrin üstünde nükleer bomba patlatmanın kabul edilebilir bir tarafı yok. Düşün mesela, senin ülken başka bir ülkeye karşı savaşa girmiş. Bunun kararını sen verebiliyor musun? Hayır, karar sana ait değil. Sonra senin ülken kaybetmeye başlayıp seni koruyamayacak hale geldiğindeyse, savaşta olduğun ülke senin tam tepende nükleer bombayı patlatıyor.

Bu savaşın suçlusu sen misin? Hayır. Bu savaşın sorumluluğu sana mı ait? Hayır. Senin hükümetin başka bir ülkeyle savaşa girmeye karar verdiği için sen ölmeyi hak ediyor musun? Hayır.

Nasıl ki Japonların Çin ve Kore'de yaptıkları katliamlar, Hitler'in yaptığı katliamlar, Stalin'in kendisine istediklerini (her şeylerini) vermek istemeyen kendi sınırları içindeki etnik gruplara yaptığı katliamlar savaş suçuysa, ABD'nin Japon şehirlerinin üzerinde o bombaları patlatması da savaş suçu.

Yine de bir şehrin üstünde nükleer bomba patlatmanın kabul edilebilir bir tarafı yok. Düşün mesela, senin ülken başka bir ülkeye karşı savaşa girmiş. Bunun kararını sen verebiliyor musun? Hayır, karar sana ait değil. Sonra senin ülken kaybetmeye başlayıp seni koruyamayacak hale geldiğindeyse, savaşta olduğun ülke senin tam tepende nükleer bombayı patlatıyor.

Bu savaşın suçlusu sen misin? Hayır. Bu savaşın sorumluluğu sana mı ait? Hayır. Senin hükümetin başka bir ülkeyle savaşa girmeye karar verdiği için sen ölmeyi hak ediyor musun? Hayır. Birkaç kişinin kendi koltuklarını korumak için çıkardığı savaşların suçu sivillerin mi? Hayır.

Nasıl ki Japonların Çin ve Kore'de yaptıkları katliamlar, Hitler'in yaptığı katliamlar, Stalin'in kendisine istediklerini (her şeylerini) vermek istemeyen kendi sınırları içindeki etnik gruplara yaptığı katliamlar savaş suçuysa, ABD'nin şehirlerin üzerinde o bombaları patlatması da savaş suçu.

Savaş müdafaa durumu dışında bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçunun üstüne bir de savaş kurallarına göre bile kirli katliamlar olduğunda olay çok daha başka yere gidiyor.
Savaş zaten kimin haklı olduğunu belirler. Bir şeyi elde etmek istiyorsanız savaşırsınız veya var olanı korumak için. Masum veya suçlu yok, sadece hayatta kalabilen ve hayatta kalamayan vardır. Yarattığımız bütün idealler bu gerçeği maalesef değiştirmiyor, aksine doğadaki rekabeti en üst şekliyle gösteriyor. Sadece adı değişiyor. Dedikleriniz sadece "toz pembe" bir dünyada mümkün.

Savaşta "sözle" kullanılması yasak olan silahların hepsi kullanılıyor. Özellikle günümüzde çıkacak bir savaşın kaç saniye süreceğini düşünüyorum.

“3. Dünya Savaşını bilmiyorum ama 4. Dünya Savaşı taş ve sopalarla olacak.”

Bu savaşın suçlusu sen misin? Hayır. Bu savaşın sorumluluğu sana mı ait? Hayır. Senin hükümetin başka bir ülkeyle savaşa girmeye karar verdiği için sen ölmeyi hak ediyor musun? Hayır.

Nasıl ki Japonların Çin ve Kore'de yaptıkları katliamlar, Hitler'in yaptığı katliamlar, Stalin'in kendisine istediklerini (her şeylerini) vermek istemeyen kendi sınırları içindeki etnik gruplara yaptığı katliamlar savaş suçuysa, ABD'nin Japon şehirlerinin üzerinde o bombaları patlatması da savaş suçu.

Burada size katılmadığım noktalar var, hitlerin ve diğer diktatörlerin 1 günde iktidara gelip diğer ülkelere savaş ilan etmediğini hepimiz biliyoruz. O diktatörleri ölümüne destekleyen, yaptıklarını alkışlayan halk pek de masum değil. Hitler, stalin veya musollini karşıt görüşlüleri/sevmediği görüşe sahip kişileri hapislere atarken, idam ederken oh olsun diyenler, bu dikatatörlere destek verenler, sağa sola salça olurken bu adamı destekleyenler, adım adım dünyayı savaşa götürürken arkasında duranlar o savaşlardan bal gibi de sorumludur.

Dedikleriniz sadece "toz pembe" bir dünyada mümkün.
Ben savaşlar olmayabilir, savaşsız ve barış dolu Dünya'da yaşayabiliriz, herkes silahlarını bıraksın diye bir şey mi dedim? Bunları demediğime göre toz pembe bir Dünya ile ilgili bir şey dememişim. Yapılan bir eylemin sonucu üzerine bir yargıda bulunuyorum sadece, ütopyalardan bahsetmiyorum. Sivilleri katletmenin bir savaş suçu olduğu gerçeğini söylüyorum.

O diktatörleri ölümüne destekleyen, yaptıklarını alkışlayan halk pek de masum değil.
Halk dediğin şey, en az %90'ı vasat zekada ve rahatlıkla yönlendirilebilen iradeye sahip olan bir homo sapien topluluğudur. Sen bir halka, ikna edildikleri bir savaşın sonucunu gelecekten gelerek göstermenin bir yolunu bulsan, hiçbir halk o savaşa girmez. Savaş narasını atanları oradan indirir.

Bazı duyguları sömürülerek yönlendirilmiş bir insan mı suçludur? Yoksa ne olacağını bile bile o insanların hayatlarını ve iradelerini sömürenler, yönlendirenler mi?

Halk dediğin toplum, en az %95'i vasat ve rahatlıkla yönlendirilebilen iradeye sahip olan bir homo sapien topluluğudur.

Bakın yukarıda söyledim orada çocuklar ve "gerçekten" masum insanlar öldü ama ölenlerin hepsi masum değil di. Hatta şunu bile söyliyebilirim bu kişilerin bazıları gerçekten kandırılmış olabilir ama içlerinden bu kötü kişileri gerçekten destekleyenler vardı.

Ayrıca şöyle de bir fark var, almanlar, japonlar italyanlar savaşın saldırgan tarafıydı, diğer ülkeleri savaşa girmeye zorlamışladır. Üstte verdiğiniz örnek bir fransız, Çinli, Rus köylüsü için geçerli olabilir, düşün sen tarlanı sürüyorsun manyağın biri gelip senin ülkene saldırıyor ve burada senin savaşmaktan başka çaren kalmıyor. İşte masum ve üzülmemiz gereken halk bu. Benim konunun başından beri demek istediğim forumda acayip bir japon sempatisi olduğu için japonların yaşadığı katliamlar sık sık gündeme getirilip masum japonlar öldü diye ajitasyon yapılırken kimse japonların öldürdüğü milyonlar hakkında konuşmuyor.

Japonlar Çin'e ve Amerika'ya saldırmasaydı halkı ölmezdi, japonlar liderlerini tanrı gibi görüp her yaptığını desteklemese başlarına bunlar gelmezdi. Ama Çinli insanların yapacak bir şeyi yoktu durduk yere japonlar saldırdı ve milyonlar öldü, madem birilerine üzüleceksiniz ölen ve gerçekten masum olan Çinlilere üzülün.

Not: Çin daha sonra kendi yaşadıklarını başkalarına yaşatmıştır

Bombanın atılma vaktine bakarsak zaten artık mihver cephesinin saldırı değil de direnme zamanına hatta gerçi çekilme zamanına geliyor.
Bu durumda karşı tarafın asla bir "köşeye sıkışma." durumu bulunmuyordu. Tam tersine Avrupa'da neredeyse üstünlüğü kurmuşlardı bile.
Büyük ihtimalle müttefik devletler Uzak Doğu'ya karşı asker ve mühimmat sevkiyatını daha fazla sürdürmek istemediklerinden kısa yol olarak bu katliamı yaptılar.
Kabul edilemez olduğu belli.
Japonya teslim olduktan sonra işgal güçleri bir süre Japonya'da durdu. Artık yer üstü mü yer altı mı ne kaynakları varsa alıp gitmişlerdir büyük ihtimalle.
Ama bakın japonlara. Adamlar o kadar felaketin ardından çalıştılar çabaladılar şu an çoğu konuda o müttefik devletlerden iyi bir konumda. Almanya'da öyle.

Geri
Yukarı