Hitler haklı mıydı?

• Konuyu başlatan die
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 117
  • Görüntüleme 3B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
4 yıldır ikinci dünya savaşını araştırırım, öğrenirim. Bilmem kaç kitap okumuşumdur bu savaşı anlatan. Joachim Peiper, Von Rosen vs. vs. Aslında sormak istediğim, yahudiler konusunda haklı mıydı? Çünkü tarihte ne zamana bakarsanız bakın, Osmanlı bile yahudilerden nasibini aldı. Savaşı kazanması veya kaybetmesi değil olay. Yahudilere karşı artan zulümün karşısında dünyada bir anda bütün sermayelerin savaş alanına yatırım yöneltmesi bana tesadüf gibi gelmiyor. Amerika Stalin'e yardımından sonra 4-5 yıl içinde Stalin'le de savaşa giriyor. Yani demek oluyor ki bu adamların tek gayesi savaş süresinde yahudi düşmanlarını yok etmek..

Bunlar sizce tesadüf mü?
İnsan katletmenin ne gibi bir haklı yanı olabilir?

Savaşta karşı cephedeki askeri çatışmada zaten öldürürsün de halkı en kötü sürersin. Kapalı demir kamyonlara kitleyip diri diri yakmak, kadınlara gaz odası çocuklara zehirli çay v.s yani bunlar aklen rahatsız birinin yapacağı eylemler. Köle yapıp çalıştırsa ölümden beter ama yine anlarım, bu şekilde halka hayvan gibi ızdırap verdirerek katletmenin neresi doğru?

Yahudilerin bir çoğu gazze soykırımını destekliyor mu şaka mısın? İsrail'de hükümet karşıtı protesto yapıyor millet. Kimsenin savaştan memnun olduğu yanı yok.

Irkçılık, farklı bir ırk veya etnik kökene sahip oldukları için diğer insanlara yönelik önyargı, ayrımcılık veya düşmanlıktır. Senin kendine göre tanımlamanla ırkçılığın genel tanımlaması değişmiyor.
Herhangi bir yahudiye ayrımcılık yapmadım veya bir Yahudiye önyargılı yaklaşmadım. Ama halkını sevmiyorum. Protesto oluyor fakat kaç kişi yapıyor bu milyonlarca Yahudi içinde.

Herhangi bir yahudiye ayrımcılık yapmadım veya bir yahudiye ön yargılı yaklaşmadım. Ama halkını sevmiyorum. Protesto oluyor fakat kaç kişi yapıyor bu milyonlarca yahudi içinde.

İstesen de yüz yüze yapamazsın zaten. Sağ olsunlar 1930'larda kalan azınlığı da yapılmadık eziyet bırakmadılar onlarda en sonunda 200-300 yıldır barışçıl yaşadıkları topraklardan İsrail'e göç ettiler. İnsanlar savaştaki durumdan zaten rahatsız, sen daha ne yapmalarını istiyorsun? Ülkende savaş var (haklı haksız durumuna girmiyorum) savaşın bitmesini istiyorsun protesto yapıyorsun fakat tanımadığın, başka ülkede yaşayan, olaylarla alakası olmayan bir kişi sana geliyor diyor ki: Of ya yahudilerde aşağılık bir millet sevmiyorum abi niye herkes protesto yapmıyor, savaşa karşı değil yha... Rusya'da Putin'e karşı da çok fazla protestolar yapıldı, ordudan kaçan bir sürü kişi var, aynı şekilde Ukrayna'da da ordudan kaçan sayısı fazla. Sonuç olarak savaş hala devam ediyor o zaman ukraynalılar ve Ruslar aşağılık bir millet sonucuna mı varıyoruz?

Kendi çocuklarının/insanlarının katledilmesini önlemek. Bakış açısını kazandığınızda matematiği gayet basit olaylar.
Hadi diyelim dediğin doğru. Kendi çocuklarının katledilme ihtimali.. Vurguluyorum : İHTİMALİ var diye başkalarının çocuklarını katletmenin ahlaki durumunu bana anlatır mısınız?

Bunu öncelikle inandığınız bir din varsa (ki bunun İslam olduğunu düşünüyorum) o din açısından anlatmanızı bekliyorum. Benim bildiğim İslam senin düşüncenin tam zıttını söylüyor.

Daha sonra bu matematiği basit dediğiniz milyonlarca insanın canına kıyıldığı olayı evrensel ahlak ilkelerine göre açıklar mısınız?

Açıklayamazsınız. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde bu matematik hiçbir ahlaki çerçeveye oturtulamaz. Belirttiğiniz şey insanlık dışı, canilik, vahşet, sad ve sadizm, aşırı ırkçılık, egoizm, narsizm, bencillik gibi birtakım kelimelerle açıklanır yalnızca. Aksi söz konusu dahi olamaz.

Hadi diyelim dediğin doğru. Kendi çocuklarının katledilme ihtimali.. Vurguluyorum : İHTİMALİ var diye başkalarının çocuklarını katletmenin ahlaki durumunu bana anlatır mısınız?

Bunu öncelikle inandığınız bir din varsa (ki bunun İslam olduğunu düşünüyorum) o din açısından anlatmanızı bekliyorum. Benim bildiğim İslam senin düşüncenin tam zıttını söylüyor.

Daha sonra bu matematiği basit dediğiniz milyonlarca insanın canına kıyıldığı olayı evrensel ahlak ilkelerine göre açıklar mısınız?

Açıklayamazsınız. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde bu matematik hiçbir ahlaki çerçeveye oturtulamaz. Belirttiğiniz şey insanlık dışı, canilik, vahşet, sad ve sadizm, aşırı ırkçılık, egoizm, narsizm, bencillik gibi birtakım kelimelerle açıklanır yalnızca. Aksi söz konusu dahi olamaz.
İnandığım din islam. Sizin bildiğiniz islam açısından değerlendirelim. Öncelikle inandığınız dini öğrenin, süzün, araştırın. Size neler emrediyor, neleri yasaklayıp, neleri helal kılıyor bilin ki inandığınız dini boş yaşamayın.

İslam der ki;eğer bir millet, bir topluluk, bir insan grubu sizin iman etmenize engel şekilde zalimlik ediyorsa onlarla savaşmanız helal kılınmıştır. Eğer bir milletin camilerine bombalar yağıyorsa, insanları namaz kılarken ölüyorsa o millet için savaş helaldir. Hatta şöyledir ki, eğer ki savaşmazsa günah işlemiş olur.

"Fitne ortadan kalkıncaya ve dinin tamamı Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın. Vazgeçerlerse kuşkusuz Allah yaptıklarını görmektedir." (Enfal 39)

Keza bu konu hakkında wikipedia veya diğer tarih kaynaklarını araştırdığınızda, Afgan yerel halkının, bütün fıkıh ve islam araştırımacılarınca;Sovyetler ve ABD'ye karşı savaşında mücahit kabul edildiklerini görebilirsin. Bugün senin dinini yaşamana engel olan herhangi bir olaya karşın savaşmaman, islamda asla hoş karşılanmıyor.

Ve diğer evrensel ahlak ilkelerine gelelim. Çok basit düşünüyorsunuz, ne bir savaş hakkında bilginiz var, ne de politik düzeyde insan hakları konusunda. Dünyada bugüne dek hangi savaşın "evrensel ahlak ilkelerine" uygun yapıldığını söyleyebilirsiniz?

Çünkü dünyanın hiçbir yerinde bu matematik hiçbir ahlaki çerçeveye oturtulamaz.
O zaman, bir önceki cümlemi tekrar ediyorum. Bugüne dek yaşanmış savaşlarda, bahsettiğiniz çerçeveye oturtulmadığı için mi milyonlarca çocuk öldü? Hangi ülke sizin gibi düşünüp neyse onlar bizim çocuklarımızı, vatandaşlarımızı öldürdü ama biz aynısını yapmayalım diye düşündü? Nanking katliamı yaşadığımız yüzyıla en yakın örnek. Hatta bir tane daha söyleyeyim, Bosna Hersek/Srebrenista.

Bende isterdim sizin kadar hümanist olmak fakat araştırdığım ve meraklısı olduğum tarih bunun olmasını engelliyor. Çok çocukca veya kız gibi yaklaşıyorsunuz olaya.

Bugün bütün ülke ordularının ana prensibi vatandaşını korumak. Eğer senin sivil halkına bomba gelirse, onların sivil halkına bomba atarsın. Dediğim gibi matematik basit. Ve ne yazık ki dünya bu şekilde işliyor. Eğer benim milletimin yaşamına kast varsa onların milletinin yaşamına 10 kat kast vardır. Atatürk'ün bir sözüyle konuşmaya son veriyorum.

Bilelim ki, milli benliğini bilmeyen milletler, başka milletlere yem olurlar.
Derhal şu veya bu sebepler için ulusu harbe sürüklemek taraftarı değilim. Harp zorunlu ve hayati olmalı. Hakiki kanaatim şudur: milleti harbe götürünce vicdanımda azap duyamamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı ölmeyeceğiz diye harbe girebiliriz. Ama ulus yaşamı tehlikeye düşmedikçe, harp bir cinayettir.

İnandığım din islam. Sizin bildiğiniz islam açısından değerlendirelim. Öncelikle inandığınız dini öğrenin, süzün, araştırın. Size neler emrediyor, neleri yasaklayıp, neleri helal kılıyor bilin ki inandığınız dini boş yaşamayın.

İslam der ki;eğer bir millet, bir topluluk, bir insan grubu sizin iman etmenize engel şekilde zalimlik ediyorsa onlarla savaşmanız helal kılınmıştır. Eğer bir milletin camilerine bombalar yağıyorsa, insanları namaz kılarken ölüyorsa o millet için savaş helaldir. Hatta şöyledir ki, eğer ki savaşmazsa günah işlemiş olur.

Keza bu konu hakkında wikipedia veya diğer tarih kaynaklarını araştırdığınızda, Afgan yerel halkının, bütün fıkıh ve islam araştırımacılarınca;Sovyetler ve ABD'ye karşı savaşında mücahit kabul edildiklerini görebilirsin. Bugün senin dinini yaşamana engel olan herhangi bir olaya karşın savaşmaman, islamda asla hoş karşılanmıyor.

Ve diğer evrensel ahlak ilkelerine gelelim. Çok basit düşünüyorsunuz, ne bir savaş hakkında bilginiz var, ne de politik düzeyde insan hakları konusunda. Dünyada bugüne dek hangi savaşın "evrensel ahlak ilkelerine" uygun yapıldığını söyleyebilirsiniz?

O zaman, bir önceki cümlemi tekrar ediyorum. Bugüne dek yaşanmış savaşlarda, bahsettiğiniz çerçeveye oturtulmadığı için mi milyonlarca çocuk öldü? Hangi ülke sizin gibi düşünüp neyse onlar bizim çocuklarımızı, vatandaşlarımızı öldürdü ama biz aynısını yapmayalım diye düşündü? Nanking katliamı yaşadığımız yüzyıla en yakın örnek. Hatta bir tane daha söyleyeyim, Bosna Hersek/Srebrenista.

Bende isterdim sizin kadar hümanist olmak fakat araştırdığım ve meraklısı olduğum tarih bunun olmasını engelliyor. Çok çocukca veya kız gibi yaklaşıyorsunuz olaya.

Bugün bütün ülke ordularının ana prensibi vatandaşını korumak. Eğer senin sivil halkına bomba gelirse, onların sivil halkına bomba atarsın. Dediğim gibi matematik basit. Ve ne yazık ki dünya bu şekilde işliyor. Eğer benim milletimin yaşamına kast varsa onların milletinin yaşamına 10 kat kast vardır. Atatürk'ün bir sözüyle konuşmaya son veriyorum.
Irkçı faşist nazi yanlısı birisin boşuna hiç yorma kendini. Cevap vermeye bile değmezsin de neyse...:)

Evet? O bölgedeki sorunların başlamasının sorumlusu 1950'lerde Arap birliği'nin yeni kurulan İsrail devletine saldırması. 1948'den beri devam eden sorunların şu anda sıcak çatışmaya dönmesinin sorumlusu ise Netanyahu hükümeti. İsrail halkı savaşı ve Netanyahu'yu istemiyor. Burada halkın elinde olan bir durum yok. Tamamen politikacıların saçmalıkları.
Hocam bakın zaten yanlış bildiğiniz bir şeyi hala savunmaya devam etmeyin. Bilmiyosanız sorun anlatalım.

1948'e kadar Filistin yönetimi kimdeydi? İngilizlerde. Peki bu adamlar ne yaptılar? Yönetimde bulundukları süre boyunca Avrupa'dan Filistin'e yahudi taşıdılar. 1948'de Nazilerden kaçan yahudilerin filistinde sayısı o kadar fazlaydı ki halklar artık birbiri ile çatışıyordu. Peki ne oldu biliyor musunuz? Gruplaşmış yahudiler bir gün İsrail'in kurulduğunu duyurdu. Aynı gün ABD ve Sovyetler bu ülkeyi tanıdıklarını bildirdiler. 2 gün sonra ise Arap birliği, bu ülkeye savaş ilan ettiğini söyledi.
Yani, geleceksiniz topraklara konacaksınız. Ve o toprakların hiçbir savaş vermeden sizde kalacağını düşüneceksiniz? Bu şuan düşündüğünüzde size normal mi geliyor? Ama bu adamlar aldıkları desteklerden dolayı bunu yaşadı. 1970'e gelindiğinde, İsrail'in ilk kurulduğu andan itibaren toprakları %40 daha genişlemişti. Süveşyte bile soğuk savaş neticesinde 1968'de Sovyetlerin nükleer güç tehditi sonrasında İsrail'in arkasından ayrılmayan İngiltere ve Fransa bile anlaşma imzalamak zorunda kaldılar.
Eğer Sovyetler müdahale etmeseydi Mısır'ın da sonu Filistin gibi olacaktı.
2011'de oldu da. :)

Bu adamların nasıl kan emici olduklarını merak ediyorsanız Altı Gün Savaşlarını araştırın.

Irkçı faşist nazi yanlısı birisin boşuna hiç yorma kendini. Cevap vermeye bile değmezsin de neyse...:)
Ben bunu kullanıyordum duştan sonra ıslak saçıma. Kabarıklığı falan da alıyordu şekil de almasına yardımcı oluyordu fakat daha iyileri var mıdır vardır. Kuaför'e gidip sorabilirsin aslında.
Bir ara kestirmeye gitmiştim köpük gibi jel gibi bir şey sürmüşlerdi kaliteli bir şeydi fakat unuttum adını. O çok iyiydi mesela.

Abim hadi sen şampuan, saç boyası, küpe cart curt öneri konularına git burası sana göre değil.
Bu arada profil fotoğrafına Davor Dujmovic yerine Adam Lambert falan koy sana daha iyi gider. 🤣🤣🤣

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı