Hitler neden kaybetti?

Hocam biliyorum bunları. Demek istediğim bu Hitler'in kötü birisi olduğunu, aşırı faşist ve nasyonalist olduğunu, milyonları katlettiği gerçeğini değiştirmez. Siz sanki konuyu ama bak o da yaptı! Kafasına çekiyor gibisiniz. Eğer Hitler'in askeri dehasını seviyorsanız ne ala. Ama ideoloji ve genel anlamda kişilik bakımından sevilebilitesi olan biri olduğunu düşünmüyorum. Zaten insanların Hitler düşmanlığı buradan geliyor ya.

@emircanunlts, yazdıkların ne kadar doğru ne kadar yanlış bu konuda bir yorum yapmayacağım ama bildiğin gibi uzun süredir Atatürk'e karşı bir saldırı var.

Bu bağlamda, Atatürk'ü bu tartışmadan ne kadar kısa sürede çıkarabilirsek o kadar iyi olacaktır. Kurdun aklına kuzuyu sokmayalım. Bir de Atatürk'ü Hitler ile eşit (tamamen) görüp milleti galeyana getirmeye çalışacak yeni troller çıkmasın.

Bunun dışında, şu mesajımı tekrar hatırlatmak isterim:

Azıcık da tarih konuşalım. Sizce almanlar hitler ile devasa bir güce sahip olmasına rağmen neden kaybetti?

Bana göre en büyük nedenlerinden biri Sscb'ye saldırmasıydı.

Kaynak sıkıntıları vardı fabrikadan çıkan tanklar boyasız savaşa gidiyordu, kış iklimine alışık değillerdi, arkadan İngiliz'ler ve Amerikalı'lar geliyordu yani birçok etken vardı ha bir de sovyetler sonradan atack geçti.

Hitler subaylarının ve kurmaylarının kendinden daha güçlü olmaması için komutanlarını birbirine kırdırma yolunu izlemiş. Bu konuda çok iyi diktatör olduğu anlaşılıyor zaten. Merkezi otoritenin zayıflaması ve savaşa Amerikalı'ların katılması kaybettiriyor demek daha doğru olur. Bir de söyle bir durum var:
Savaşta askerler gaflet haliyle sen benim komutanım değilsin deyip merkezden Emir gelmesini beklemişler. Toplar ateşlenecek asker başındaki en yetkili kişi dinlemektense merkezden haber gelmesini beklemiş. Bunlar gibi saçma hatalar savaşı kaybettirdi diyebiliriz.

Komutanların çoğu egoist komutanlardı misal: Hermann göring.
Hermann göring hitlerin gözüne girmek için yapılmayacak şeyler yaptı misal: Deniz aslanı operasyonuna karşı çıktı britanyanın sadece bombardıman ile teslim olacağını sandı üstüne görevini kabul ederken luftwaffenin elinde adam akıllı bombardıman uçağı bile yoktu. Tek suçlu göring demek de saçmadır ama.

Normalde gram bilgim yoktu yorumları okuya okuya bir şeyler kaptık

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…