Hızlı Şarj kullanmak batarya ömrünü düşürür mü?

@Xscape

Hızlı şarj esnasında pil ısınır. Pilin ısınması ömrünü kısaltır. Sürekli bu döngüde uzun vadede ilk günkü performansını sağlayabileceğini mi düşünüyorsun?

Pil teknolojisi şirketi Cadex Electronics'de 30 derece gibi yüksek sıcaklıkların pile olumsuz etki edeceğini söyler mesela. Ben de bir kaynak paylaşmış olayım bu sayede.

Hızlı şarj esnasında pil ısınır. Pilin ısınması ömrünü kısaltır. Sürekli bu döngüde uzun vadede ilk günkü performansını sağlayabileceğini mi düşünüyorsun?

Pil teknolojisi şirketi Cadex Electronics'de 30 derece gibi yüksek sıcaklıkların pile olumsuz etki edeceğini söyler mesela. Ben de bir kaynak paylaşmış olayım bu sayede.
Dostum zaten hızlı şarj olsun veya olmasın uzun vadede pillerin ömrü kısalır.

Burada anlatmaya çalıştığım şey ise paylaştığım linkte mevcut iyi sosyaller.

Konu hakkında bilgi sahibi olmadan bu kadar kesin konuşman çok garip. Hızlı şarj cihazın bataryasının ömrünü kısaltır.

Samsung gibi firmalar elbette hızlı şarj koyacaklar, telefonunun 250 saatte mi dolmasını istiyorsun? Ama bunun da zararı olduğunu söylüyorlar. Basit bir örnek ile Samsung'un rutin uygulamasında Samsung hazır bir öneride bulunarak geceleri yani uyku sırasında hızlı şarj özelliğini kapatmanı tavsiye eder.

Biz koyuyoruz ama kullanıp kullanmamanız size bağlı diyorlar kısaca.
🤣🤣 Bilgim olamadan mi konuşuyormuş hiç gülesim yoktu hızli şarjın herhangi bir zararı yoktur konu tartışmaya kapalı bence siz bir şey biliyormuş gibi burda tan tana yapmayın

Şahsen bu hayat pil sağlığını kafaya takacak kadar uzun değil.

Evet hızlı şarj ömrü düşürür ancak çok çok az etkisi var. Gece yatarken hızlı şarj saçma zaten ama gündüz tak gitsin, vaktinden önemli değil.
Demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım.

Evet hızlı şarj zarar verir. Sürekli hızlı şarj ile şarj etmek (örneğin 18W ve üzeri) uzun vadede battery Drainage'a sebep olur. Zaten hızlı şarjlar "travel charge adapter" olarak geçer ve sürekli kullanım için tasarlanmamıştır. Ara sıra kullanılabilir ama her zaman değil. Apple veya Samsung tabii ki "bir zarar vermeyeceğini" söyler. Ama, sizin batarya drainage ınız onların da çok umurunda değildir.

Artı -1 Eksi

Geri
Yukarı