Hobi için drone önerisi

Suvolta

Hectopat
Yer
Ankara-İstanbul-Trabzon
Daha fazla  
Aklımda olan model “DJI mini 3 Pro” daha öncesinde bu tarz bir cihaz kullanma deneyimim olmadı. 1 yıla yakındır amatör fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. İş için değil hobi için kullanacağım.
Başlıca sorularım: Benzer fiyata daha iyisi var mı? Drone ehliyeti belirli bir ağırlıktaki cihazlar için geçerli sanırım, bu ürün için herhangi bir prosedür var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mini 2 ile 150 saat uçuşu olan biri olarak bildiklerimi anlatmak isterim: Öncelikle SHGM'nin belirlemiş olduğu bir harita var. Mini 3 249G olduğu için haritada olan yeşil alanlarda bir uçuş için iznine gerek olmadan uçuş yapabiliyorsunuz (Genelde olarak Her yer yeşil ). Sarı bölgelerde dronunuzu SHGM'ye kayıt ettirmeli ve uçuş için izin almanız gerekli diye biliyorum. Galata kulesi gibi kalabalık yerler sarı oluyor. Kırmızılar ise havalimanları yanlarında askeriye gibi yerlerde uçuş yasak. Eğer 500G ve üstü Drone alırsanız yeşil olan yerlerde de her uçuş için izin almanız gerekiyor. Ben hiç almadım ama kolay ve hızlıymış almak. Profesyonel değilseniz Mini Dronelar çok daha avantajlı bence çünkü siz daha iyi bilirsiniz ağır fotoğraf makinelerini taşımak zor olduğu gibi büyük Droneları taşımak zor. Fakat kamera kaliteleri ve rüzgar dirençleri daha iyi oluyor. Şuan Mini 3'ün fiyatını bilmiyorum fakat yazılım kalitesi nedeniyle DJI dışında drone almak pek sağlıklı değil. Alırken bence kesinlikle 3 bataryalı FlyMore Combo denilen paketten almalısınız. Sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Mini 2 ile 150 saat uçuşu olan biri olarak bildiklerimi anlatmak isterim: Öncelikle SHGM'nin belirlemiş olduğu bir harita var. Mini 3 249G olduğu için haritada olan yeşil alanlarda bir uçuş için iznine gerek olmadan uçuş yapabiliyorsunuz (Genelde olarak Her yer yeşil ). Sarı bölgelerde dronunuzu SHGM'ye kayıt ettirmeli ve uçuş için izin almanız gerekli diye biliyorum. Galata kulesi gibi kalabalık yerler sarı oluyor. Kırmızılar ise havalimanları yanlarında askeriye gibi yerlerde uçuş yasak. Eğer 500G ve üstü Drone alırsanız yeşil olan yerlerde de her uçuş için izin almanız gerekiyor. Ben hiç almadım ama kolay ve hızlıymış almak. Profesyonel değilseniz Mini Dronelar çok daha avantajlı bence çünkü siz daha iyi bilirsiniz ağır fotoğraf makinelerini taşımak zor olduğu gibi büyük Droneları taşımak zor. Fakat kamera kaliteleri ve rüzgar dirençleri daha iyi oluyor. Şuan Mini 3'ün fiyatını bilmiyorum fakat yazılım kalitesi nedeniyle DJI dışında drone almak pek sağlıklı değil. Alırken bence kesinlikle 3 bataryalı FlyMore Combo denilen paketten almalısınız. Sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışırım.
Merkezi bir yerde yaşamıyorum genellikle gezilerimde kullanacağım ki bunlarda kalabalık bölgeler olmayacak. Çoğunlukla ormanlık ve dağlık bölgeler olacak. Normal paketi 30k civarında FlyMore ise 40k aradaki fark sorun değil. Cihazı almadan önce herhangi bir kurs eğitim vb. almamı önerir misiniz? Yoksa kullanımı basit mi?

Merkezi bir yerde yaşamıyorum genellikle gezilerimde kullanacağım ki bunlarda kalabalık bölgeler olmayacak. Çoğunlukla ormanlık ve dağlık bölgeler olacak. Normal paketi 30k civarında FlyMore ise 40k aradaki fark sorun değil. Cihazı almadan önce herhangi bir kurs eğitim vb. almamı önerir misiniz? Yoksa kullanımı basit mi?
Kullanımı çok basit ama şöyle, siz yukarı aşağı sağ sol yapıyorsunuz ve kumandayı bıraktığınız zaman drone havada neredeyse orada kalıyor. Fakat iki joystickle aynı anda hareketler yaparken başta çok zorlanacaksınız ve bunun üstüne gimball kontrolü de yapmanız gerekiyor. Eğitimlerde daha güzel çekimler almanızı sağlayacak bilgiler verirler tahminim. Bence önce Drone'u alıp biraz alışın. Bir de benim başlarda çok zorlandığım Drone'a bakarken her şey kolay fakat eğer Drone'un gözünden bakıyorsanız iki ağacın arasında araba geçebilecek yer bile olsa "Acaba çarpar mıyım?" hissi oluyor. Fakat Mini 3 de engelden kaçınma var çok daha rahat olursunuz. Bunlar deneyimle olacak şeyler. Son olarak elektrik tellerinden uzak durun, onlar düşmanımız.

@the_bkp Ben SHGM'nin sitesinden baktığımda sarı ya da yeşil hiçbir alan göremedim. Ya kırmızı var ya da hiçbir şey yok. Mevzuatı okuduğumda 500 gram altı droneları kapsamıyor diyor ama herkes izin alınmalı diyor. Şahsen havalimanları ve askeriye tarzı yerler hariç legal olarak bir sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum ama eğer ki çıkıyorsa birçok yerde uçuş yasak, nasıl olacak.

Geri
Yukarı