Hocalar kitap okumayı zorunlu yapmamalı

@Hds şu devirde üniversite okumayan kalmadı resmen kardeşim. Önemli olan iyi üniversite ve iyi bir üniversite bölümü tutturmaktır.
Haklısınız hocam. Her yere üniversite açtılar. Asıl olması gereken adam gibi bir üniversitede adam gibi bir kariyer yapmak zaten. İyi üniversite için en önce kitap okumak lazım.
hocam acaba biz de mi üniversite açsak? İyi para kaldırırız.

Biz de herkes aynı kitabı okuyucak diye bir kural yok herkes istediği kitabı getiriyor onu okuyor.
Benim okuduğum okullarda hep şu kitabı okuyacaksanız ve şu kitaptan sınav olacaksınız mantığı vardı. Ha okumuyordum ve sözlü notu yerine geçecek sınavdan düşük alıyordum ama asıl sınavdan yüksek aldığım için problem olmuyordu.

Kitap okumaya ben de pek sevmeyen bir insandım. Hoca ortaokul Türkçe hocamız alıştırmak ve kültürlenmemiz için Cengiz Aytmatov'un kitaplarını her dönem bir tane verir; sınavın 80 puanlık kısmını kitaptan, geri kalan 20 puanı ise kolay yapardı. Yani kitap okumak sınavın ta kendisiydi. Bende işe yaradı. Hala kendi başıma kitap okurken zorlanıyorum. Aklım başka yerlerde kalıyor ama okuldayken ders çalışmak ve kitap okumak diğer insanlar da yaptığı için çok kolay daha bir işmiş gibi geliyor.

Tamam kanka peki. Senin için çok fazla bunlar. Boş verin siz kitap filan okumayı. Ne de olsa boş işi dimi? Size kalsa okula da gidilmez. Zorla okul mu olurmuş canım (!). Cevap ver soruya diyip de gülücük atman daha da komik zaten. Marketteki fiyatla okuma kitabının ne alakası varmış canım. Boş boş şeyler dimi?
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE aka Parasız Erkek hocamın dediği gibi. Adam canı sıkıldı diye okutmuyor. Müfredattan dolayı okutuyor. Madem okumayı sevmiyorsunuz okulu bırakın. Okullarda Celal Şengör'ün dediği gibi "Deli ve zeki" insanlara ihtiyacımız var. Okumayı sevmeyen, 10 sayfa kitap okumayı çok gören insanlara değil.
Sen bu adama zorla okutturup nefret kazandırırsan sence o okuldan çıktıktan sonra okur mu onu?

Bir hoca vardı bana kitap okumayı sevdirmeye çalışıyordu anneme babama herkese ulaştı. Ama en son tahini çıkmıştı boşuna uğraşmış. Bence kitap okumak boş bir şey.
Okuduğun kitabın özetini de çıkarttırmalı. "Tahin" değil, "tayin" olduğunu öğrenirsin belki.

Kitap derken geneleme yani tüm kitaplara yaptın kitap okumadıgın buradan belli.
Ne anlatıyorsun sen, okuma kitabı derken konu sahibine dayatılan abuk subuk kitapları, hobi amacıyla okunan hikaye kitaplarını kastettim. Benden iyi mi biliyorsun ne dediğimi?

Yeni konular

Geri
Yukarı