Hogwarts Legacy alınır mı?

F2TO

Centipat
Açık dünya ve güzel grafikleri olan oyunları seviyorum ama fiyat biraz şişirilmiş geldi. Şu an tam 700 TL var cüzdanımda. Sizce alınır mı? Gerçekten verdiğim parayı karşılıyor mu oyun?

Alınabilir. Oyunun eksiklerini farklı bir konuda belirtmiştim.

Şu anki hali ile hiç de iyi bir oyun değil. Ama ben bile sırf yeni nesil bir Harry Potter oyunu olduğundan almayı düşünüyorum. Harry Potter hayranlarına "Vay laaaa, ooooha" dedirten bir oyun. Oyundan anlayan birinin ise şu andan memnun olacağını pek sanmıyorum. Potansiyeli var umarım gereken ilgiyi verirler. Oyunda Azkaban özel görevi haricinde Dementor bile yok. Onların modeli de o kadar kötü ki goblinleri yeniden modellemişler koymuşlar sanki. Azkaban'a da Hufflepuff'lı değilseniz gidemiyorsunuz. Kendi hikayen yok, oyunun sunduğu hikaye de kötü. Oyun sana ne sunduysa o. Yıllar sonra yeni nesil bir Harry Potter oyunu çıkıyor onda da açık dünya mekaniği veya RPG benzeri bir mekanik yok. Oyunda karakter ve ufak diyaloglar harici hiçbir şeyi bile değiştiremiyorsun. Avada Kedavra'yı çok basit bir şekilde alabiliyorsun, öylece veriliyor. Alohomora atıyorsun, minigame giriyor. Ana görevlerden ilerlemezsen açık dünyada oyun ilerlemeni etkilemeyecek, karşına çıkacak yerlerde kullanabileceğin büyüleri açamıyorsun. Çok fazla büyü eksiği var. Buharlaşma büyüleri nerde? Lanetleri bilen bir adam neden buharlaşma büyüsü bilmiyor? Pre-order harici neden Felix Felicis yapılmıyor? Oyun zaten singleplayer lan? Çok bir işlevi de yok. Suyun altına dalamıyorsun :D Tuşla sadece görev olduğu zaman basıp yapıyorsun bitiyor. Hogwarts'da elini sallaya sallaya Affedilmez Lanetleri kullanıp gezebiliyorsun. Çok fazla gereksiz diyalog var. Daha şu an sayamadığım, akla gelmeyen bir sürü eksiği var. 2023 senesinde sene 2014müş gibi oyun çıkartmışlar.

İlk öncelikle en azından Witcher 3 kadar olmasa da bir Romance özelliği olması lazım. Her yerde (Harry Potter Q&A, Quora vs.) geçer bu konu. Ne zaman sorsam 15 yaşındaki gencin (oyundaki karakter 15 yaşında ya hani) nasıl sevgilisi olsun diye yanıt alıyorum. Bu gençler nerde sevişiyor? Cinsel kimliklerini nasıl ediniyorlar? Büyücülük okulunda 7 yıl boyunca yatılı bir şekilde okuyorlar. Tatilleri maks 2 hafta. Sevişmeseler bile tüm okul aseksüel mi? Romantik ilişki de mi kuramıyorlar? Tam anlamadım. Bir de onca şeyin üstüne oyuna (Sir)ona Ryan adlı trans bir karakter eklemişler sanki evrende 1800'lerde transseksüellik varmış gibi. Alfabe mafyası propagandası. Oyuna sırf SJW'lerin J.K. Rowling'le Twitter'da oluşan çatışmadan sonra oyun cancellanmasın diye eklenmiş. Yarısı protesto edip almadı zaten. Kadının çok da umrundaymış gibi :D

Neredeyse her alanda kendi seçimlerimiz olması lazım. Bunu oyunun multisinde yapacaksanız bile nasıl yapacaksınız? %100 eminim ki fikri ortaya bile atılmamıştır. (Bunu uzun uzun açıklama gereği duymadım çünkü kendisini açıklıyor yeterince.)

ve dahası...

Senin ne kadar zevk alacağına göre değişir. İstersen al, beğenmezsen iade edersin.

Başkaları ücretsiz oynarken 700 lira verip vermemek sana kalmış.

Galiba bende ücretsiz oynayacağım.

Steam cüzdanında 700 TL varsa alınabilir ama cebinde 700 TL varsa alınmaz bence. Biraz para ekler 2. el sıvı soğutma falan bakardım, geçen gün 800'e buldum zaten :D

Evet kartımda bulunuyor sanırım işlemci soğutucu alacağım

Her ne kadar benim de çok sevdiğim bir seriye ait yıllardır beklediğim türden bir oyun olsa da, oyun maalesef en çok şüphe ettiğim yerden şaşırtmayacak şekilde sorunlu çıktı... Optimizasyon sıkıntısı incelemelerde vs. yerlerde sıkça bahsedilen bir sıkıntı. Haliyle yayıncıların bilgisayarlarının son seviyede olduğunu düşünürsek, elbette onlar herhangi bir sorunla karşılaşmadan akışkan bir şekilde oyunu deneyimleyecekler... Ancak bizim gibi çinko karbon oyuncular için vaziyet sanırım Kemal Sunal'ın kızarmış tavuk vitrinine ekmek banması gibi olacak... Hadi optimizasyon günümüz şartlarında çözülemeyecek bir şey değil. Birkaç patch ve fix ile halledilebilecek türden şeyler lakin bu oyun uzun bir yapım ve geliştirme aşamasından geçti. Haliyle npc mekanikleri, günümüz şartlarına göre görece ''arkaik'' kalmış. Günümüzde artık 3-4 yıl öncesi bile çok eski olabildiği (Eskiden böyle değildi) için, oyun size hogwarts'ı sunuyor ama yaşayan bir açık dünya değil. Son olarak jumpscare sahneli örümcek saldırısı da bir araknofobik olarak beni son derece rahatsız ettiği için ekstra beğenmedim. Küçük arkadaşlarımızın ve benim gibi araknofobiklerin de oynayabileceği bir oyuna kör göze parmak sokar gibi bunu yerleştirmek ya da basit bir modlama&ayar seçeneği ile çözememek de yapımcı firmanın amatörlüğünün bir başka göstergesi...
Özetle; iyi bir şey denenmeye çalışılmış. Ortaya çıkan şey ise gecikmiş soğuk ve tadı kaçmış bir big king menüsü...
Yani; bence alınmaz. Ha eğer Harry Potter evreni ile fotosentez falan yapıyorsanız bile mutlaka indirim zamanlarını kovalayın. Asla şu ham haliyle 700 ₺'yi hak eden bir oyun değil...

Yeni konular

Geri
Yukarı